P4175842-aspect-ratio-x

הבנת והעצמת חוויית הטבע של המבקרים ברמת הנדיב

אגאת’ קולוני, דניאל בשן, ליאת לבונטין ואסף שוורץ

הטכניון

בשנים האחרונות הולך וגובר החשש בעולם ביחס לתהליך המכונה “הכחדת החוויה”. בני האדם בעידן המודרני נעשים יותר ויותר מנותקים מהטבע, תופעה המצמצמת את מגוון התועלות שאפשר להפיק מחוויית הטבע ביחס לבריאות ולשלומות האדם (well-being), ומתוך כך מאיימת על זיקתם לטבע ועל נכונותם לשמור עליו. משום שהקשר לטבע חיוני עבור הפרט, החברה והסביבה, חשוב לתור אחר דרכים לחזק את ההתעניינות בו ואת הזיקה אליו. עם זאת, מעט מאוד ידוע על דרכים כאלה.

P4175892

תקציר מנהלים

בשיתוף פעולה בין רמת הנדיב והטכניון נערכו שלושה מחקרים, במטרה להיטיב להבין את חוויית הטבע של המבקרים ולמצוא דרכים להעצמתה בכלים אמפיריים. המחקר הראשון, שסקר 596 מבקרים בשנת 2018, התחקה אחר האופן שבו חוו המבקרים את הטבע ברמת הנדיב והפנימו את ערכי המקום במהלך הביקור. המחקר השני בדק באמצעות 303 משתתפים בתנאים מבוקרים (קמפוס הטכניון) בשנת 2018 שיטה מתחום הפסיכולוגיה המכונה “הטרמה (priming)”, המשתמשת בגירויים עדינים ובלתי-פולשניים כדי לגרום לשינוי התנהגותי כאמצעי לקדם אינטראקציות עם הטבע. המחקר השלישי, שסקר 964 מבקרים בשנת 2019, בחן את ההשפעה של שני גירויים שהוכחו במחקר השני כיעילים במצבים אמיתיים, כלומר ברמת הנדיב.

מחקרים אלה גילו כי המידה שבה המבקרים חשו מחוברים לטבע היא גורם מכריע שקבע את אופי חוויית הטבע שלהם בהמשך. יתרה מכך, נמצא כי אפשר להשתמש בגירויים כדי להגביר התנהגויות טבע, המשפיעות באופן חיובי על הפרט. הממצאים הראו שיש דרך למנוע את הכחדת החוויה ולשקם את בריאות הפרט והחברה, ובעתיד אף של הסביבה.

WhatsApp Image 2019-03-27 at 12.43.06

עם זאת, נדרש מחקר נוסף כדי לזהות גירויים מתאימים לקרֵב אנשים לטבע במצבים אמיתיים. ממצאי המחקר השלישי מוכיחים כי הצבת שלטים לא השפיעה על התנהגויות המבקרים (מפני שלא שמו לב אליהם) והם מספקים תובנות על חוויית הטבע של המבקרים ברמת הנדיב ועל הפנמת ערכיה.

הממצאים העיקריים

  • המניעים העיקריים לביקור ברמת הנדיב הם למידה, מנוחה וריגוש. מבקרים בעלי זיקה ומודעות חזקים יותר לטבע הפגינו מוטיבציה גבוהה יותר לבקר.
  • ערכים ידועים ומובנים על ידי המבקרים מופו לשתי קבוצות: (1) ערכי חינוך, קהילה וקיימות; (2) ממשק ומחקר. הבנת קבוצת הערכים הראשונה הייתה קשורה להכנסה גבוהה של בית האב ולזיקה לטבע. הביקור ברמת הנדיב לא השפיע על הדרך שבה המבקרים תפסו את שתי קבוצות הערכים, אך מבקרים שגרו קרוב לרמת הנדיב הפגינו הבנה טובה יותר שלהם.
  • הזיקה לטבע השפיעה על התפיסה של רמת הנדיב כפארק עירוני (אצל בעלי זיקה נמוכה לטבע) או כשמורת טבע (אצל בעלי זיקה גבוהה אליו) בין המבקרים השכנים לרמת הנדיב.
  • מבקרים הגרים סמוך לפארק דיווחו על פחות התנהגויות בטבע (למשל הרחת פרחים והתבוננות בבעלי חיים) במהלך הביקור, אך הזדהו כבעלי זיקה חזקה יותר לערכי רמת הנדיב.
  • מעורבות המבקרים הייתה נמוכה יותר אצל אלה שביקרו רק בגני הזיכרון בהשוואה לאלה שביקרו בפארק הטבע או בשני החלקים של רמת הנדיב.
  • בטכניון, ארבעה גירויים (הרחת פרחים, נגיעה בערכי טבע, התבוננות בבעלי חיים וצילום תמונות) קירבו את המשתתפים אל הטבע ושיפרו את מידת האינטראקציה שלהם עם מגוון המינים בטווח הקצר (תוך 30 דקות מקבלת ההוראה). ההשפעה החיובית של הגירויים התגברה לאחר השלמת הניסוי.
  • בטכניון, גירויים אחרים (הקשבה לקולות מסביב, הליכה באיטיות, גילוי אזורים אחרים או כיבוי את הטלפון) לא קירבו את המשתתפים אל הטבע ולא השפיעו על התנהגותם בטבע, לכן לא הייתה להם השפעה חיובית.
  • ברמת הנדיב, שלטים גדולים בכניסה המזמינים את המבקרים להריח או לגעת, לא השפיעו על התנהגותם בטבע ולא הייתה להם השפעה חיובית. רק 65 (6.7%) משתתפים בשאלון הסקר שמו לב לשלט וזכרו אותו.
  • ברמת הנדיב, בחג הפסח דיווחו מבקרים על השפעה חיובית גבוהה יותר בימים של פעילות מאורגנת בנושא פרפרים בהשוואה לימים אחרים ללא פעילות.
  • ברמת הנדיב, מבקרים שהרגישו זיקה חזקה יותר לטבע דיווחו על יותר אינטראקציות עם מגוון המינים (למשל הרחת פרחים, התבוננות בבעלי חיים, צילום תמונות של בעלי חיים) והשפעה חיובית חזקה יותר.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן האיריסים

בתוך גני הזיכרון ברמת הנדיב, בין גן הדקלים לבין גן הוורדים, שוכן גן מעט נסתר, אך מיוחד במינו: זהו גן האיריסים. קהל המבקרים מוזמן לבוא וליהנות מתצוגה פורחת של צמחים המתהדרים בפרחים גדולים בצבעים מרהיבים (אמצע פברואר- סוף מרץ).

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>
20170310_073039-aspect-ratio-x