המלכה האֵם – סיפורה של דבורה

איך מייצרים מלכה? עד כמה הזכרים דומיננטיים בחיי הדבורים? (ספוילר: הם לא)
האם לפועלת פשוטה יש סיכוי להפוך למלכה? מהו “מעוף הכלולות”?
ובכלל, האם החיים של הדבורים מתוקים כדבש, או שיש בהם עוקץ?

marked-queen-g82d539ce2_1920
המלכה האם (מסומנת בורוד)

המלכה האם
ההיררכיה בקהילת הדבורים ברורה במיוחד. למלכה יש תפקיד משמעותי הניתן לה בטבע, ושאר הדבורים תומכות בה במימוש ייעודה. המלכה היא היחידה שיכולה להעמיד צאצאים, ומרבית חיי המשפחה בכוורת מתמקדים במטרה זו.

מעוף הכלולות
פעם בחיים תעוף המלכה ב”מעוף כלולות”, שבמהלכו תזדווג עם מספר זכרים רב ככל האפשר ותאסוף את זרעיהם בתא מיוחד בגופה. מהמעוף תחזור תשושה אך מרוצה ואת מלאכת הרבייה תמשיך לבדה: הזרעים שאספה ייפגשו עם תאיהָ הנקביים באמצעות צינור מיוחד, וכך היא תעמיד צאצאים.

דרושות מטפלות
לאחר הטלת הביצים תסיים המלכה את תפקידה ההורי ותעביר את שרביט הטיפול לדבורים הפועלות. אלו יטפלו בזחלים, יבנו את הקן, יבצעו עבודות תחזוקה בכוורת וידאגו למזון להן ולזחלים. משום שלפועלות אין זחלים משלהן, יטפלו כולן בזחליה של המלכה ללא אפליה או העדפה.

Quote

המלכה היא היחידה שיכולה להעמיד צאצאים, ומרבית חיי המשפחה בכוורת מתמקדים במטרה זו.

Quote
bees-g4eb0f75e2_1920
מלכון - תא מיוחד, בו שוכן הזחל שממנו תתפתח המלכה העתידית של הכוורת

ריקוד הפועלות
למסע למציאת מזון וצוף ייצאו קודם כל הדבורים הוותיקות על תקן “כוח חלוץ”, יאתרו וימצאו את הפרחים הטובים ביותר ואז יחזרו לכוורת. שם, בריקוד מופלא של הגוף, הכנפיים והמחושים, יעבירו לדבורים הצעירות מידע על האוכל שאיתרו, וכך יניעו אותן לצאת ולהשיג מזון בהצלחה.
כל הזחלים בכוורת מקבלים “לחם דבורים”, מזון המורכב מתערובת של צוף ואבקה, אולם לתא אחד מיוחד, הנקרא “מלכון” ובו שוכן הזחל שממנו תתפתח המלכה העתידית של הכוורת, הפועלות מספקות מזון עשיר במיוחד, הקרוי “דבש מלָכות”.

המלכון
מלכון הוא למעשה תא מלוכה ייחודי שבנו הפועלות למען מלכה עתידית. כאשר המלכה בשיא כוחה היא מפרישה חומר מיוחד בשם “פרומון”, המדכא את החומרים לבניית המלכון ומבטיח את השארתה על “כס המלכות”, אך כאשר היא נחלשת גופה מייצר פחות פרומונים ואז אין הפרעה להקמת המלכון. הפועלות מודדות את התא המיוחד בעזרת רגליהן וכך יודעות כי שם עתידה להיוולד מלכה. הן דואגות לה לאוכל מלכות משובח העשיר בחלבונים, ולמעשה ממליכות את המלכה הבאה.

Quote

לפני כמה שנים החלה היעלמות מסיבית של דבורים המאיימת ישירות על צריכת המזון של בני האדם

Quote
bee-gc38ba022e_1920
דבורת דבש

“הכוורת הזו קטנה מדי לשתינו”
בכוורת אחת תהיה מלכה אחת. אם יהיה מרד בכוורת או הדבורים יזהו את חולשת המלכה ותיווצר מלכה חדשה, תפרוש המלכה עם הפועלות המזוהות איתה והן יחפשו להן כוורת חדשה.

דבורת הדבש
דבורת הדבש היא הדבורה המוּכרת ביותר, אך יש סוגים נוספים של דבורים. יותר מ־1,000 מינים של דבורי בר חיות בישראל, אך בשונה מדבורי הדבש, אלו לא חיות כבנות משפחה אלא כ”חד־הוריות” הדואגות לזחליהן. ברמת הנדיב נערך מחקר מעמיק על הירידה באוכלוסיית דבורי הבר המעמידה אותן בסכנת הכחדה.

סכנת הכחדה
לפני כמה שנים החלה היעלמות מסיבית של דבורים. היעלמות זו מדירה שינה מעיני חוקרים בארץ ובעולם ומאיימת ישירות על צריכת המזון של בני האדם. מרבית הצמחים אינם יכולים להתרבות ללא דבורים, חלקם מהווים רכיבים עיקריים בתזונת האדם: מלפפון, עגבנייה, גמבה, חסה ועוד.

היעלמות הדבורים מהווה איום משמעותי על אספקת המזון לחי בכלל ולאדם בפרט, אז בפעם הבאה שתראו דבורה, כדאי לכם להודות לה ואולי אף להביע דאגה לשלומה.

ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לשמור על הדבורים? טיפים מתוקים

לצפייה בפעילות דבורים ניתן לבקר בגן כף הרגל ברמת הנדיב.

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה – להרשמה