• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

ערבוּת הדדית

עז אוכלת ערבה שהושקתה במי קולחין

חסר ריח וחסר טעם? לא בהכרח! מסתבר שיש מי שמוצאים את צמח הערבה טעים ומזין, ואם לא די בכך, הוא ממלא תפקיד מרכזי במחקר ישראלי-ירדני פורץ דרך העוסק בהתמודדות עם מי קולחים המוזרמים לשטחים פתוחים. ואיך רמת הנדיב קשורה לכל זה?

חג סוכות בפתח ואתו, כמדי שנה, עולים לכותרות צמחי ארבעת המנים. ביניהם צמח הערבה שנחשב "נטול ריח ונטול טעם". במדרש הוא מופיע כדימוי לאדם שאינו לומד תורה ואינו איש מעשים, כלומר, אינו תורם לחברה. אז מסתבר שלא עוד. מחקר ייחודי שנערך במקביל ברמת הנדיב ובירדן, שופך אור חדש על סגולותיו של הצמח. במחקר נמצא שצמח הערבה מהווה סנן ביולוגי למֵי שופכים והוא יכול לשמש צמח מרעה ומספוא, שהוא גם חסכוני וגם מזין, ואם לא די בכך, מסתבר שמי השופכים אף משביחים את ערכו התזונתי. ערבה ומי קולחים משביחים זה את ערכו של זה, והרי לכם ערבוּת הדדית.

כדי להבין את חשיבותו ואת תרומתו של המחקר לחקלאות ולשטחים הפתוחים, נפגשנו לשיחה עם חוסיין מוקלדה, מהנדס מים ממכון וולקני, אשר מרכז בחמש השנים האחרונות את המחקר הייחודי  ברמת הנדיב. בפגישה גילינו מחקר מרתק הקושר בין טבע, חקלאות ובני אדם.

ראשית, ביקשנו להבין איך כל זה קשור לרמת הנדיב.

"בשנים האחרונות פועלת ברמת הנדיב מערכת לטיהור מי שופכים אשר מוזרמים להשקיית חלקה בת חמישה דונמים בפארק הטבע. בחלקה זו גָדלה צמחייה מקומית שכללה עצי בר זית, שיחי אלת מסטיק, קידה שעירה, סירה קוצנית וצמחייה עשבונית עונתית. עם הזמן, עקב השילוב של מי הגשמים והמים המטוהרים, הרוויים בחומרים אורגניים, החלה החלקה לסבול מעודף מים בעונות החורף. מצב זה הוביל לחוסר חמצן ולמליחות יתר במים. תנאים אלה הקשו על שרידותה של הצמחייה המקומית והביאו לתמותה של עצים. השטח הפך לבִיצה המזמינה מטרדי יתושים וזבובים. צמחים פולשים החלו להתבסס בַּחלקה והצמחייה המקומית החלה להיעלם".

תחילת נטיעת החלקה ברמת הנדיב ספטמבר 2014
תחילת נטיעת החלקה ברמת הנדיב ספטמבר 2014

ואיך חלקה קטנה ברמת הנדיב קשורה לשיתוף פעולה עם ירדן?

"בשנים האחרונות הוקמו בירדן, בתמיכת משרד החוץ האמריקאי, מערכות לטיהור שפכים, אך כמו ברמת הנדיב, גם שם לא נמצא פתרון מספק לשימוש במים המטוהרים. במסגרת תוכנית MERC, שמוביל משרד החוץ האמריקאי לעידוד שיתופי פעולה מחקריים בין ישראל ובין ארצות ערב השכנות, חיפשו אנשי מכון וולקני נושא שיתאים לשיתוף פעולה כזה. כך נולד המחקר, שכבר נערך במשך חמש שנים בישראל ובירדן, בהובלת חוקרים מרמת הנדיב וממכון וולקני. במחקר, שממומן על-ידי משרד החוץ האמריקאי, נמצא כי צמח הערבה, הנפוץ בשתי המדינות, יכול לשמש כמסנן ביולוגי למים המטוהרים. עוד נמצא כי יש אוכלוסיות של הערבה שהן בעלות יכולת התאמה שונה למים באיכות נמוכה. הצמח גדל בגדות נחלים ובקרבת מעיינות, וקצב הצימוח שלו מהיר מאוד. לצד עמידותו הגבוהה להשקיה במי שופכים, ומאחר שהוא נחשב כמזון החביב על עדרי צאן ובקר, נדרשנו גם לבדוק את השפעת ההשקיה על ערכו התזונתי. מסתבר שהשקיה במי קולחים מעלה את ערכו התזונתי ומגדילה את ייצור החומר הצמחי שבו (בִּיוֹמָסָה). ניתן גם לשמר את צמח הערבה כתחמיץ ולהגישו לבעלי החיים בתקופת השלכת".

ואל המסקנות הללו הגעתם באמצעות החֶלקה הקטנה ברמת הנדיב?

"רמת הנדיב היוותה פלטפורמה אידאלית למחקר מאחר שיש בה את כל שדרוש לו – חלקה טבעית שמושקית במי שופכים ועדר עזים שרועה במקום. כך התאפשר לנו לבדוק במקביל הן את עמידותה של הערבה למים והן את השפעתה התזונתית על בעלי החיים. בשלב הראשון נשתלו 300 עצי ערבה במחצית משטח החלקה. קצב הצימוח היה מהיר מאוד והבנו שהצמח מתקיים היטב ממים אלו".

חלקת רמת הנדיב אחרי שנה מהנטיעה
חלקת רמת הנדיב לאחר שנה מהנטיעה

האם הצמח המושקה בקולחים מתאים כמזון לבעלי חיים?

"כדי לבדוק סוגיה זו האכלנו את  העיזים מעדר רמת הנדיב בערבה באופן מבוקר וערכנו להם  בדיקות דם לפני ואחרי. הממצאים הצביעו על כך שתזונה זו לא רק שאינה פוגעת בבריאותם, אלא יש בה ערך תזונתי רב עבורם. בהשוואה לצמח האספסת, שנחשב צמח המספוא הטוב ביותר לבעלי החיים ומכיל 15% אחוז חלבון, נמצא שעלי הערבות הכילו 20% חלבון. יחד עם הגבעולים, תכולת החלבון הייתה 14%, בדומה לאספסת. אבל לא הסתפקנו בכך; היה לנו חשוב לבדוק מה מתוך החומרים המצויים בקרקע המושקית בקולחים מגיע לעלים. למשל, גילינו שהאלומיניום שנמצא לעיתים בקרקע לא הגיע לעלים. גם הנחושת, שבכמות מסוימת עלולה להזיק לבעלי החיים, נמצא שמצטברת בעיקר בשורש, והכמות שמגיעה לעלים נמצאה בטווח המותר שאינו מזיק".

עזים בדיר רמת הנדיב אחרי יום מרעה ותוספת של שני קילו ערבה טריה לעז
בתמונה: מימין, עזים בדיר רמת הנדיב לאחר יום מרעה ותוספת של שני קילו ערבה טריה לעז ומשמאל, אותו יבוס צולם לאחר שעתיים 

ומהם היתרונות הבריאותיים של הצמח על בעלי החיים?

"בערבה יש חומריים משניים בעלי תכונות רפואיות – חומרים אנטי-דלקתיים, מורידי חום וכאב. בדקנו האם ההשקיה במי קולחים משמרת את החומרים הללו. מבדיקת איכות החלב בדיר העיזים, נמצא שהחומרים הבריאים נשארו פעילים גם בהשקיית קולחים. בחלב העיזים שניזונו מהערבה זוהו הן השפעות נוגדות דלקת והן השפעות מונעות חיידקים. תופעות דלקתיות שנפוצות בסוף עונת החליבה נעלמו וספירת החיידקים בחלב של אותן עיזים, נמצאה נמוכה יותר".

ומה עם המחקר בירדן? הממצאים דומים?

"עמיתינו בירדן גידלו את הערבה, בתנאים קשים יותר, באזור אל-שובק, דרומית לפטרה, בגובה 1,500 מטר. החורף שם מושלג והקרקע שם חולית ומכילה הרבה מלח. למרות תנאים אלו הערבות גדלו בצורה מדהימה. שיתוף הפעולה הביא לכך שהירדנים מגיעים אלינו ולומדים על המחקר. אנחנו מגיעים אליהם, מדריכים אותם ולומדים מהם רבות בנושא ההחמצה".

החלקה בירדן - לפני ואחרי
בתמונה: מימין, דר' יהושע קלין (מינהל המחקר החקלאי ואחראי תוכנית MERC ) עם דר' סמי עוואבדה ממשרד החקלאות הירדני בתחילת נטיעת חלקת הערבות באתר אל-שובק ירדן, ומשמאל, החלקה לאחר שישה חודשים.

מהם כיווני המחקר העתידיים?

"המשך המחקר ישווה בין מצב הערבות שהושקו במי קולחים לאלה המושקות במים רגילים. בנוסף, אחרי שמצאנו שערבות גדלות טוב יותר במי קולחים המכילים יותר מלחים לעומת מים שפירים, עלה הרעיון לגדל מספוא ערבות המושקים במים מליחים הנמצאים בשפע בנגב ובערבה. דר' ג'וש קליין הראה כי הערבות יכולות להשריש גם במים מליחים. לכן, המשך המחקר בישראל ישווה בין מצב הערבות המושקות במים מליחים לאלה המושקות במים רגילים. כמו בירדן, גם אצלנו יש מצוקת מספוא באזורים צחיחים, ואם נמצא שניתן להשתמש במי קולחים הנמצאים בשפע בירדן ובמים מליחים הנמצאים בשפע בנגב  – נוכל להביא בשורה חשובה לחקלאים בנגב ובערבה".

ובחלקת הערבות הקטנה שלנו ברמת הנדיב, בעיית עודף המים נפתרה והצמחייה הפולשת הולכת ונעלמת.

 • חוסיין מוקלדה, מהנדס מחקר במכון וולקני, בשיתוף פעולה עם רמת הנדיב זה 14 שנים, מרכז את המחקר על הערבות בהנחייתו של ד"ר יאן לנדאו ממכון וולקני, מינהל המחקר החקלאי ואחראי המחקר בצד הישראלי, ד"ר יהושע קלין ממכון וולקני, מינהל המחקר החקלאי.

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום