מטיילות-בשביל-aspect-ratio-x

שביל ישראל

חלק מקטע מספר 15 בשביל ישראל, מהר חורשן לג’סר א-זרקא, עובר בשטח רמת הנדיב. אורך הקטע בתחומי רמת הנדיב הינו 3.5 ק”מ .

שביל המעיין - בריכה אקולוגית

טלפון חירום (לאחר שעות הפתיחה) פקח תורן 053-6452336

תיאור מסלול :

למטיילים המגיעים מצפון, שביל ישראל  עובר דרך המושבה זכרון יעקב, נכנס לפארק הטבע רמת הנדיב ברחוב השיטה וממשיך אל הגנים היפים שלנו (דרך הכניסה המשנית). המטיילים מדרום יעברו בשביל האדום בפארק הטבע, העובר בחורבת עקב, אל הכניסה הראשית לגנים, ומשם לכיוון רחוב השיטה ויציאה אל היישוב זכרון יעקב.

היכנסו לאפליקציית WHISHTRIP לאפשרות ניווט נוחה בשבילים.

שימו לב: אין להדליק אש בשטח הפארק (מותר רק במתחם הפיקניק).

גני הזיכרון

לפני שנמשיך בשביל, אתם מוזמנים להסיר מעליכם את התרמילים (ולאחסנם בלוקרים באזור חנות המידע), וליהנות מביקור באווירה אחרת בגנים של רמת הנדיב, גני ההנצחה לברון בנימין אדמונד דה רוטשילד ולרעייתו אדה.

_17A4694

הגנים המטופחים והצבעוניים תוכננו כך שהם מהווים ניתוק נעים ורגוע מהמולת היומיום. במרכז הגן – מערת קבר הברון, ומסביב – גנים שבהם תוכלו להתרשם מגינון מוקפד, משילוב צמחי בר וצמחי נוי, ממופעי מים בצורות שונות (תעלות, מזרקות ומפלונים) ועוד.

שירותים במקום:
סמוך לחנות המידע נמצאים לוקרים לשימושכם ללא תשלום.
במקום שירותים ומים.
בחנות המידע ברמת הנדיב אפשר להחתים את “דרכון” שביל ישראל.
שעות פתיחת החנות: ראשון–חמישי ושבת 08:00– 16:00, שישי 08:00– 14:00.

לאחר הביקור בגנים, נחזור לנקודת “ראשית השבילים” ונמשיך במסלול שביל ישראל החופף לשביל האדום – שביל האחוזה, שיוביל אתכם עד לחורבת עקב – לתצפית מרהיבה ומעניינת במיוחד.

 

חורבת עַקַבּ
השם העברי של החורבה שומר על צליל שמו הערבי – חִ’רבת מנצור אל-עקב. בחזית האתר מוצב שלט המפרט בכיתוב אדום את מאפייני האתר בתקופת הבית השני. הכיתוב בירוק מסביר על הווילה הכפרית שנבנתה על בית האחוזה בתקופה הביזנטית.
האתר הארכאולוגי שוקם לזכרו של אמשל רוטשילד ז”ל (1955–1996). בשטח שמסביב לחורבה ניטעו עצי זית, תאנה וגפן, שהיו גידולים חשובים בימי קדם ברמת הנדיב ובארץ ישראל כולה (על כך יעידו בית הבד והגתות בחורבת עקב). כמו כן נשתלו כאן צמחי תבלין, כגון אזוב מצוי, געדה כרתית ופיגם מצוי.

גת
בצד המערבי של המתחם, המשקיף על מישור חוף הכרמל, התגלו מתקני חקלאות של בית האחוזה, מימי בית שני. סמוך לפתח המערבי נמצאת גת לדריכת ענבים (גת נוספת נמצאת סמוך לחומה המזרחית). רוב חלקי הגת חצובים בסלע, להוציא את הדפנות הצדדיים, שחלקים מהם נבנו וגם טויחו ככל הנראה. משטח הדריכה חצוב בסלע ומצופה בשכבה עבה של טיח לבן. המשטח משופע בכיוון בור איסוף התירוש. הסחיטה הסופית של הענבים בגת התבצעה באמצעות קורה ומשקלות, כנהוג בארץ ישראל באותם ימים.

בית הבד
מצפון (מימין) לגת ניצבת אבן עגולה וכבדה. אבן זו (“ממל” בלשון המשנה) היא חלק מבית הבד. במתקן זה ריסקו את הזיתים כהכנה לקראת מיצוי השמן מהעיסה שהתקבלה לאחר הריסוק.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

הגורן
בגורן חבטו את השיבולים בכלי דיש ואחר כך הפרידו את הגרעינים מהמוץ במזרה באמצעות השלכתם לאוויר. הגרעינים הכבדים שקעו במקום, והמוץ הקל עף הצדה. מקום הגורן, על סף המצוק הפתוח לרוח המערבית, הקל על מלאכת הזורים.
שדה החיטה שממנו הובאו אלומות השיבולים אל הגורן השתרע ככל הנראה על השטח הגדול שממזרח לאחוזה. רצפת הדיש של הגורן נמצאת מצפון לבית הבד, בפינה הצפון-מערבית של המתחם מימי הבית השני.

רחבת התצפית
למרגלות הרכס נפרש מישור חוף הכרמל המעובד. קיבוץ מעגן מיכאל בצפון, משמאלו, ג’סר א-זרקא, קיסריה ואור עקיבא. בדרום נצפות דיונות החול המקיפות את קיסריה העתיקה, ובהמשך מזדקרות ארובות תחנת הכוח “אורות רבין” בחדרה. במזרח הרי השומרון, רמות מנשה והכרמל. אפשר להבחין בקרן הכרמל, המוחרקה הבולטת על פני הרכס.

P3252676-aspect-ratio-x

גת ביזנטית
נדירות הגתות העגולות שנחשפו באזורנו. גת עגולה זו היא בעלת רצפת דריכה מרוצפת בפסיפס ומתקן לקיבוע בורג עץ. שני אלמנטים אלה הם מאפיינים ביזנטיים טיפוסיים לגתות. הבורג שימש מכבש, שבאמצעותו סחטו בכוח את שארית התירוש מהענבים לאחר שהסתיימה הדריכה עליהם בגת. התירוש זרם לבור איסוף גדול.

בור מים
מדרום-מזרח לגת נמצא בור המים השני של חורבת עקב. נפח הבור כ-50 מטרים מעוקבים. הבור פעל בתקופה הביזנטית וככל הנראה גם בימי בית שני. סביב פתחו נשמרו אבנים מסותתות ושרידים של תעלה חצובה בסלע, שהוליכה את מי הגשמים שניגרו על הסלע אל תוך הבור.
מחורבת עקב השביל ממשיך דרומה לכוון שדה הרגמים ואז פונה מערבה אל תוך שמורת חוטם הכרמל לכוון ג’אסר א זרקא.

כללי התנהלות במקום
רמת הנדיב, הגנים ופארק הטבע הם שטח פרטי. אנא עזרו לנו לשמור על המקום וכבדו את כללי המקום:
– הבערת אש מותרת בשטח הפיקניק בלבד. אין להדליק אש בשטח הפארק !
– אין לינה בשטח פארק הטבע.
– יש לסיים את הטיול טרם חשכה.
– יש לנוע על השבילים המסומנים בלבד.
– אנא שמרו על ניקיון השטח .

  • wishtrip_icon

    היכנסו לאפליקציית WHISHTRIP, ה- WAZE של המטיילים,  איתה תוכלו לתכנן את הביקור. האפליקציה תלווה אתכם גם במהלך הביקור ותיידע אתכם על נקודות העניין בשביל. תוכלו להתרשם מתמונות וסרטונים, או/ו להעלות את שלכם.

תודה שבחרתם לטייל בפארק טבע ברמת הנדיב. רגע לפני שאתם יוצאים למסלול, כדאי לעצור ולבדוק שלא שכחתם כלום. ריכזנו למענכם מספר עצות והנחיות כדי שחוויית הטיול תהיה מהנה ובטוחה: לטייל נכון

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא ברמת הנדיב

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

הסדרי נגישות
למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>