• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

תנו להם מרחב מחיה

תנו להם מרחב מחיה

ללא הסדרת מעבר רחב מספיק לבעלי- החיים, אוכלוסיוית הצבי הארץ ישראלי ואייל הכרמל באזור רמת הנדיב עלולותה להיפגע מאד עד להיעלמותם מהמרחב.  

הצבי, התן, הדורבן והשועל הם רק חלק ממאות מינים הפעילים בשטחי פארק הטבע רמת הנדיב ובסביבתה הקרובה.  הפארק משתרע על פני כ-5,000 דונם והוא מוקף בשכונות מגורים ובכבישים, עובדה שהופכת אותו כמעט ל"אי מבודד" המנותק מהאזורים הטבעיים השכנים לו. מצב זה מביא לבידוד של אוכלוסיות בעלי חיים ולהקטנתן. אוכלוסיות קטנות ומנותקות נמצאות בסיכון גבוה להכחדה, הן מסיבות אקראיות והן מסיבות גנטיות. 

המגוון הביולוגי תלוי במידה רבה באיכות, בכמות וברציפות המרחבית של אזורים טבעיים. קיטוע של בתי גידול טבעיים משפיע במידה ניכרת על עושר בעלי החיים ושכיחותם במרחב. פתרון לבעיה זו הוא פיתוח ושמירה על רשת של "מסדרונות אקולוגיים" המחברים שטחים טבעיים וכתמים קטנים של בתי גידול דומים. 

ברמת הנדיב התבצע מעקב אחר תנועת בעלי-חיים בפארק והחוצה ממנו, במטרה לאמוד את חיוניות אוכלוסיות חיות הבר ברמת הנדיב לטווח הארוך ולזהות מיקומים אופטימאליים למעברי בעלי-החיים בין רמת הנדיב לסביבתה, אשר יתמכו באופן מיטבי בחיוניות אוכלוסיות חיות הבר.
למטרה זו נבחרו תשעה מינים, אופייניים לרמת הנדיב וכאלה העלולים להיפגע עקב קיטוע של המרחבים הטבעיים, ביניהם הצבי, אייל הכרמל, חזירי הבר, תנים הגירית, השועל, והדורבןנים, יערון צהוב צוואר (מכרסם), קמטן החורש (זוחל),החוגלה ואפילו מין של פרפר יפהפה - "צבעוני שקוף".  כן, אפילו הפרפרים זקוקים לעצירה על כתמי עשב בעוברם מרחקים מסויימים וכביש רחב לא מאפשר זאת.   
ממצאי המחקר, אשר התבצע בשיתוף מומחים מחברת Alterra   מהולנד אשר הגיעו לכאן במיוחד, הצביעו על כך שרק שלושה מינים  מתוך תשעת הנבדקים יצליחו להתקיים ברמת הנדיב לאורך זמן תחת תרחיש של קיטוע נופי. עוד נמצא כי כמעט כל המינים, לרבות הפרפר כאמור, זקוקים לקשר פיזי עם אוכלוסיות במרחב הסובב את רמת הנדיב על מנת לשמור על חיוניות אוכלוסיותיהם. היונקים הגדולים - אייל הכרמל והצבי הארץ ישראלי, צפויים להיפגע באופן הקשה ביותר בתרחיש של קיטוע נופיבידוד, והמודל המחקרי חוזה כי ייעלמו בטווח הארוך. שאר האוכלוסיות צפויות ברובן לדילול תחת תרחיש שבו פיתוח אזורי התעשייה ממזרח לרמת הנדיב ייצור בידוד כמעט מוחלט מהסביבה. 

לאור תחזית זו, ישנה חשיבות עליונה לנקיטת צעדים ספציפיים למניעת קיטוע לצורך המשך קיום אוכלוסיות אייל הכרמל והצבי הארץ ישראלי, מהלך שיועיל גם ליתר המינים. האמצעי הטוב ביותר לשיפור קיום המינים הוא להבטיח שמירה על "מסדרונות אקולוגיים" -– רצועות שמאפשרות מעבריתנועה של בעלי חיים  בין רמת הנדיב והשטחים הטבעיים ממזרח לה, לרמת הנדיב שכן אלה הם עורקי חיים אמיתיים לאוכלוסיות חיות הבר בפארק הטבע. מתוך הנתונים הקיימים,מהמחקר עולה שהמיקום הטוב ביותר למסדרון כזה הוא צפונית-מזרחית לרמת הנדיב, בין אזור התעשייה "כרמל" לשטח בו מתוכננת שכונת "פארק היין". מדוע דווקא שם? מאחר שמיקום זה יחבר את רמת-הנדיב עם בתי גידול דומים באזור גבעות אלונה והר חורשן.
.
רמת הנדיב פנתה למועצות זיכרון יעקב ובנימינה גבעת עדה, שכן השטח המדובר עובר בגבול שבין תחום השיפוט של שתי המועצות, בבקשה להסדיר מסדרון ברוחב המתאים, שכן רחבו של המסדרון המתוכנן בפרויקט התעשייה והמגורים של זיכרון יעקב "פארק היין" עומד כיום על 50 מטר, רוחב שאינו מספק כרצועת מעבר לצבי הארץ-ישראלי ולאייל הכרמל. בהתחשב באורכו המתוכנן של מסדרון זה רוחבו חייב לעמוד על לפחות 100 – 150 מטר, על מנת שמינים אלה יעשו בו שימוש. בנוסף מחייב המסדרון פיתוח של מעבר תפקודי שיאפשר חצייה בטוחה של הכביש הראשי. הנושא אם כן, עדיין מחייב עיון מחודש וטיפול בהתאם. 

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום