09Yadid_Levy_Nadiv_May18_1117-scaled-aspect-ratio-x

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך. לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.
180720120276
תיאור המסלול
הכניסה לגני הזיכרון עוברת דרך שער ובראשו הסמל של משפחת רוטשילד.
לאחר המעבר דרך השער אנו ניצבים בפני רחבת המבוא המורכבת מחמש ערוגות דשא מאורכות. נפנה ימינה. השביל מוביל לגן הריחות. מיד לאחר הפנייה נוכל ליהנות מפינת ישיבה מוצלת בכל שעות היום, וסביבה עצי  פיקוס דמוי מגנוליה
(Ficus oblique) בעלי שורשי אוויר רבים ומרשימים. בהמשך השביל נגיע לגן הריחות.
גן הריחות
גן זה נשתל ביוזמתה ובעידודה של דורותי דה רוטשילד, רעייתו של יעקב (ג’יימס), בנו וממשיך דרכו של הברון רוטשילד.
הגן מותאם במיוחד לעיוורים ולכבדי ראייה, ומשלב הפעלת חושים נוספים: צמחי תבלין המפיצים ריח, צמחייה בעלת טקסטורה ייחודית שאפשר לחוש בה באמצעות מגע, צליל פכפוך המים במזרקה שבמרכז הגן, רעש הרוח בעלים. צמחי הגן שתולים בערוגות מוגבהות שמעקה דק מלווה אותן ומאפשר להתנהל באופן עצמאי. שלטי שם מציינים את שמות הצמחים גם בכתב ברייל.
ביציאה מגן הריחות נמשיך בשביל הראשי העובר בגן לכיוון גן הדקלים.
לקויי ראייה עם כלב נחייה בגן הוורדים
גן הוורדים
גן הדקלים
גן הדקלים הוא אוסף של מיני דקלים. רובם המכריע הוא צמחי תרבות, ורק התמר גדל בארץ. דקל הוושינגטוניה התמיר הפך סמל למושבות הברון, שכן הוא ניטע בשדרות רבות ברחבי מושבותיו של הברון.
השביל ימשיך להובילנו דרך גן הוורדים המהווה חלון אל הנוף הצפוני, אל המושבה זיכרון יעקב.

גן הוורדים
גן זה מעוצב בסגנון הצרפתי: סימטריה, ורדים, מזרקות, שעון שמש ומשוכות מדויקות שביניהן שבילים מרוצפי אבן. חמש המזרקות הקטנות מסמלות את חמשת האחים, בעוד המזרקה הגדולה מסמלת את האב – מאיר אנשל, מייסד השושלת. דמות האישה הרכונה על השעון מסמלת את הנצח. היא מביטה אל החלל בניתוק מהשעון שהיא חובקת, כמו מנותקת מן הזמן. השביל מגיע לפיצול. מומלץ לבחור בפיצול השמאלי ולהמשיך עד הפנייה השנייה שמאלה, לתוך מערת הקבר.
החלופה השנייה תובילנו ישירות אל גן המפלים.
20200305_112011
רחבת הקבר
רחבת הקבר ממוקמת בהתאם למידת חשיבותה במרכז הגן. אוריאל שילר, המתכנן, הגה את רעיון מערת הקבר, שכמו מאזכר את מערת המכפלה. עץ הברוש הנטוע לצד פתח מערת הקבר מסמל את שלהבת נר התמיד. גביע הדמעות מימין לכניסה למערה, בוכה לנצח על מות הברון ורעייתו. ריצוף השיש שאוב מאתרי קבורה בתרבות אירופה, שאותה למד אוריאל שילר. דלתות הכניסה למערת הקבר עשויות אבן ומזכירות את הדלתות של מערות הקבורה מתקופת הבית השני (בית שערים, ירושלים, שפלת יהודה).
הכניסה למנהרת הקבר לא תתאפשר עקב מדרגות המצויות בתחילתה.

(את פנים הקבר ניתן לראות בסרט “מֵעֵבֶר לַגַּנִּים” אשר מוקרן האולם ההתכנסות במרכז המבקרים מידי חצי שעה עגולה.)

לאחר צאתנו מרחבת הקבר נחזור לשביל הראשי ונפנה שמאלה לגן המפלים – תחנתנו האחרונה.
גן המפלים
גן זה הוא חלון תצפית נוסף מהגן והוא פונה מערבה אל הים התיכון. מכאן נוכל לצפות בנוף המרהיב ולחוש ברוח הנעימה העולה מכיוון הים במעלה ההר. בראש גן המפלים מוצבת מפת התבליט, המציינת את כל 44 היישובים שבהם תמך או שאותם יסד הברון אדמונד דה רוטשילד.
מגן המפלים נמשיך לאורך השביל שיובילנו חזרה למבואת הכניסה של הגנים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

בנייה ירוקה

תכנון נופי של מרכז המבקרים וסביבתו

במרכז המבקרים מיושמים עקרונות הבנייה הירוקה

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>