1985

תחילת המחקר

פארק הטבע רמת הנדיב התעורר לחיים במחצית שנות ה-80, כשהוחלט לייעדו לשטח פארק שיעמוד לרשות הציבור למגוון שימושים. בשנת 1985 החל שיתוף פעולה עם החברה להגנת הטבע במטרה להפוך את רמת הנדיב לפארק עשיר ומגוון, לשימוש הציבור ולקידום הידע המדעי בתחומי האקולוגיה המעשית לטובת שמירת טבע, ניהול שטחים פתוחים וחינוך. עד אז לא זכה השטח לתשומת לב מיוחדת מצד מבקרים, חוקרים או בעלי עניין אחרים.

השלב הראשון בתהליך ייעודו של הפארק למען הציבור היה להכיר את השטח על כל פניו. כך החלו העוסקים במלאכה לערוך סקרי שטח ולאסוף מידע על בתי הגידול, בעלי החיים, הצמחים וערכי הנוף האופייניים למקום.

רמת הנדיב היא דוגמה ייחודית בישראל לניהול פארק טבע המתבסס על מחקר וניטור רציפים. בדרך זו מובטח כי השפעת פעולות האדם בשטח על הטבע תיבחן לאורך זמן ותשמש את מקבלי ההחלטות בכל עת בהתאם לממצאים. ניהול כזה מכונה “ממשק אדפטיבי”.

אחת מפעולות הממשק הראשונות הייתה השבה לטבע ואישוש של אוכלוסיות צמחים ובעלי חיים שהתמעטו או נכחדו מהאזור כליל. במסגרת פעילות זו הושב בקיץ 1990 בז הצוקים, שנכחד ממצוקי דרום הכרמל כ-40 שנה קודם לכן.

בז הצוקים היה ה”חלוץ”. מאז מתנהל מאמץ רציף ופעיל להשבת מיני עופות דורסים נוספים, כמו הבז האדום, ולאישוש אוכלוסיית הנשרים, ההולכת ומתמעטת.

פעילות ממשק נוספת המלווה במחקר היא ויסות כיסוי העצים והשיחים בפארק הטבע, על ידי כריתה ידנית ורעִיית צאן ובקר. מטרתה העיקרית היא פתיחת סבך הצומח ומניעת שריפות.

תחום אחר המתפתח בשנים האחרונות ברמת הנדיב הוא מחקר ארוך טווח – LTER. בעקבות ההבנה כי תופעות רבות כמו שינויי אקלים הן ארוכות טווח במהותן, התעורר הצורך במעקב ובמחקר לטווחי זמן של עשרות שנים ויותר. אחת המטרות של מעקב מתמשך כזה היא בניית בסיס מדעי בתחומים שונים, שיהווה קו ייחוס להשוואה לעתיד לבוא.

כיום רמת הנדיב היא מודל לשילוב ניטור וממשק של שטחים פתוחים באזור הים-תיכוני בישראל. פעילות המחקר מגוונת ועשירה. היא מאפשרת היכרות מעמיקה עם המערכות הטבעיות ועם יחסי אדם–סביבה, ומציגה מסד ידע התורם להעשרת ציבור המתעניינים והקהילה המדעית בארץ ומחוצה לה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל המעיין

שביל שהוא מסע בזמן, ובמרכזו סיפורו של עין צור – מעיין שופע שהביא לכאן מתיישבים רבים בתקופות היסטוריות שונות.חורש ים־תיכוני תצפיות נוף, בית מרחץ רומי והמון פינות קסומות למנוחה.
אופי השביל: קל, מתאים לכל הגילאים
צבע סימון: כחול-לבן-כחול
אורך השביל: כשני קילומטרים וחצי.
משך הטיול: כשעה וחצי.
עונה מומלצת: כל השנה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>