1744

מאיר אמשל, מייסד שושלת רוטשילד

משפחת רוטשילד ידועה בתרומתה החשובה להיסטוריה הכלכלית, הפוליטית והחברתית של מדינות רבות ברחבי העולם. בישראל נקשר השם רוטשילד לנדיב הידוע, הברון אדמונד דה רוטשילד, אשר למעורבותו ולתמיכתו בהתפתחות היישוב העברי המתחדש בארץ אין אח ורע. מייסד שושלת רוטשילד היה מאיר אמשל (1743–1812), סבו של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד. הוא היה סוחר מטבעות מפרנקפורט שהתמחה במטבעות עתיקים ולימים הפך לבנקאי הראשון במשפחה.

מקור השם רוטשילד הוא בשֶלט אדוֹם (רוֹט-שִׁילְד) שהיה קבוע על משקוף בית המשפחה בגטו פרנקפורט באמצע המאה ה-18 ולימים הפך לסִמלה. מאיר אמשל אימץ את השלט כשם משפחתו, ואת סמליו – כמופת לערכיה. צורתו של השלט היא מגן ברונזה ובמרכזו זרוע האוחזת בחמישה חיצים, המסמלים אותו ואת חמשת בניו. בתחתית השלט מופיעות המילים “אחדוּת, חריצות ויושרה”, שהיו ערכי היסוד של בני המשפחה.

חמשת בניו של מאיר אמשל המשיכו בעסקי הבנקאות והמסחר של אביהם בחמש ערים מרכזיות באירופה: אשר הבכור – בפרנקפורט, נתן – בלונדון, סלומון – בווינה, קרל – בנאפולי וג’יימס – בפריז. עבור חמש משפחות אלו המשיך המגן האדום להיות אות ומופת. עבור כל אחד מהן ועבור כולן יחד, חמשת החיצים האחוזים ביד אחת משמשים תזכורת לחזון של אבי המשפחה: כל אחד בנפרד ניתן לשבירה, אך כשהם יחד – הם חזקים; עוצמתם באחדותם.

על שמו של מאיר אמשל נקרא כפר הנוער “מאיר שפיה” בדרום הכרמל.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון מושך פרפרים

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. במרכזם נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>