השבה של איל הכרמל לרכס הכרמל: אקלום והפצה ברמת הנדיב

מטרת המחקר היתה לעקוב אחר אקלום ותפוצה של מספר פרטים של איל הכרמל ששוחררו מהחי בר בכרמל בפארק הטבע רמת הנדיב. הפרוייקט בוצע בשיתוף עם החברה להגנת הטבע. האילים מושדרו והועברו בארגזים ישירות לאתר השחרור בטבע, ללא אקלום נוסף במכלאה ברמת הנדיב. הם שוחררו במרץ 1997, מצפון למחצבה, בדרום פארק הטבע. באפריל שוחררה נקבה צעירה נוספת, וב- 1998 שוחררו שני פרטים צעירים נוספים. הסיבות העיקריות לשחרור האילים באזור זה היו היותו של האזור מרוחק ממבקרים ומנוכחות עובדים, וכן היותו בעל מגוון גבוה של בתי גידול שונים בשטח קטן. המעקב הטלמטרי (הממושדר) לא הוכח כיעיל, והוחלף בשיטה של מעקב ישיר תוך שימוש בחליפה מרשת, ובמעקב עקיף אחר סימנים משניים שהותירו האילים (עקבות וסימני אכילה). נמצא כי השרדות הפרטים בתחומי רמת הנדיב הייתה גבוהה בהשוואה לשחרור הראשון, שבוצע בחי בר כרמל. למעט נקבה אחת שיצאה מתחומי הפארק, שרדו כל שאר האילים את שנתם הראשונה ברמת הנדיב. הממצאים המוצגים במאמר הם ממצאים איכותיים, המסכמים את השנתיים הראשונות של ניטור ומעקב אחר אוכלוסית האילים שהושבו לטבע בפארק רמת הנדיב.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלולים מונגשים
למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>