• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

רעיית עיזים ממשקית

עזים

הרעיה המוסדרת בישראל בשטחי החורש והיער מוּנעת עלי ידי שני גורמים עיקריים.  הגורם הראשון הנו מגדלי בעלי חיים (רובם לבשר ומיעוטם לחלב) המשתמשים במרעה כמקור מזון לעדריהם. הגורם השני הנו מנהלי השטחים הפתוחים (רט"ג, קק"ל, ממ"י, משרד החקלאות) המנצלים את רצונם של המגדלים להשתמש בשטחי המרעה על מנת לקבל שירותי רעייה בשטחים המנוהלים על ידם.  אופי היחסים בין המגדלים השונים ובין מנהלי השטח מגוון ביותר ונע בין שיתוף פעולה טוב ובין יחסי עוינות ורדיפה. לכאורה נראה כי ישנו אינטרס משלים בין שני צדדים אלו (המגדלים ומנהלי השטח) ואכן האינטרס הכללי של המגדל לקבל מזון מהמרעה מחד והאינטרס של מנהל השטח לויסות הביומסה הצמחית מאידך מתאימים לשיתוף פעולה.  ניגודי העניינים מופיעים ברמה הפנימית של ממשק העדר אשר לו צרכים רבים (מים, מחסה, גידור, ניידות, פרנסה וכו') וממשק השטח אשר גם לו צרכים רבים ומגוונים (לחצי רעיה שונים, תזמון הרעייה, גודל העדר וכו').  כל עוד הצורך במרעה אצל המגדל רב יותר מהצורך של מנהל השטח לטיפול, יזכה השטח בטיפול על ידי רעייה (אם כי רעייה לא מבוקרת אשר במקרים רבים תגרום נזק). עם זאת, כאשר למגדל לא כדאי מבחינה כלכלית להשתמש בשטחי המרעה, לא יזכה השטח בטיפול על ידי רעיה.  זו היא ה"שיטה" הנהוגה כיום בישראל.  נושא הרעייה מנוהל על ידי איסור או התרת רעייה בשטחים השונים.
בשנים האחרונות ישנה מגמה המנסה לעודד הכנסת עדרים לשטחי המרעה. מגמה זו מתבטאת בניסיונות להסדרת נושא הרעייה ("חוק המרעה החדש"), השקעה של משרד החקלאות בשטחי מרעה (ע"י רשות מרעה) ואף עידוד כלכלי לשימוש בשטחי מרעה.  חשוב לציין שהעידוד מונע ממספר  מטרות, בניהן "מניעת השתלטות גורמים בלתי מורשים , שימור שווי משקל אקולוגי שימור תרומה נופית וחברתית, מניעת הוברת הקרקע והבטחת המשך עיבוד שטחים ע"י אוכלוסיה חקלאית פעילה" (לשכת סמנכ"ל ליצור וכלכלה במשרד החקלאות, 2009) .  כמו כן, מטרתו של חוק המרעה החדש הנה להסדיר את השימוש בשטחי מרעה, על מנת "לווסת את ניצול שטחי המרעה, למנוע שימוש יתר ושימוש לא ראוי בהם, למנוע מחלוקות בין חקלאים, להיאבק בגניבות החקלאיות, בהשגות גבול ובעבריינות בתחום החקלאי ולהגביר את אכיפת החוק ואכיפת דיני המס בענף גידול בקר וצאן" (הצעת חוק המרעה החדש, 2007). עידוד של משרד החקלאות לשימוש בשטחי מרעה אינו נובע בראש ובראשונה מצרכים אקולוגיים של טיפול בשטח או מהרצון לקיים רעייה ממשקית.
מצב זה ניתן להגדרה כ"רעייה בשטחים פתוחים" אך לא כ"רעייה ממשקית" או "רעייה מבוקרת" לצורך טיפול או שימור איכויות אקולוגיות של שטחים פתוחים.
בישראל מתקיימים מחקרים רבים העוסקים בהיבטים השונים של רעייה והשפעותיה על מרכיבים שונים בשטח (צמחיה, בע"ח ומבנה הנוף), עם זאת, לא קיים כמעט יישום ושימוש ברעייה ממשקית הנובעת בעיקרה מהיבטים אלו.
 

מפת שטחי רעיית עיזים ברמת הנדיב, 2007-2014

 

 

שעיר לעזאזל או מלאך מושיע - רעיית עיזים ממשקית ברמת הנדיב - שיחה עם ד"ר צח גלסר

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום