-למידה-במרחבים-טבעיים1-scaled-aspect-ratio-x

פיתוח מקצועי למורות ולגננות

השתלמות גננות

תחום החינוך ברמת הנדיב רואה באוכלוסיית המורות והגננות קהל יעד חשוב ומרכזי בפעילותו. אלו מהווים מקור ידע, השראה וסמכות עבור ילדים ובני נוער בבתי ספר, והם משמשים כסוכני שינוי והשפעה מרכזיים בחברה הישראלית. רמת הנדיב מקיימת מדי שנה מספר השתלמויות לפיתוח מקצועי למורות ולגננות, במגוון נושאים: למידה חוץ כיתתית, חקר אקולוגי בשדה, קיימות ועוד. משך ההשתלמויות בין 30-60 שעות אקדמאיות, והן מוכרות לגמול. פיתוח ההשתלמויות נעשה בשילוב הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במחוז חיפה ומרכז פסג”ה חדרה.

תחומי תוכן לפיתוח מקצועי ברמת הנדיב

  • מבוא לאקולוגיה בעידן שינויי האקלים – בני אדם, גם בעידן המחשב והסמארטפון, תלויים במערכות אקולוגיות לצרכים הבסיסיים ביותר בחיים. מים, אויר (חמצן) וקרקע הם משאבים שמקורם במערכת אקולוגית יציבה ובריאה, מזון בריא וביטחון תזונתי קשורים קשר הדוק לסביבה ולמאפייניה הביוטיים והאביוטיים. בעשרות השנים האחרונות ניכרת יותר ויותר השפעת פעילות האדם על הסביבה. תופעות של שינויי אקלים ומערכות אקולוגיות היוצאות מאיזון הופכות שכיחות יותר ויותר. האם אנחנו מודעים? האם אנחנו יכולים לעשות משהו? ומה עשויה להיות תרומתה של מערכת החינוך?

בהשתלמות זו נעסוק במושגי יסוד חשובים באקולוגיה ובתחום שינויי האקלים, נכיר מחקרים עדכניים בתחום לצד דרכים ושיטות לחקר אקולוגי ונבחן מה אנו יכולים לעשות לשיפור המצב דרך מערכת החינוך. השתלמות זו מיועדת למורי מדעים וטכנולוגיה בחט”ב.

הרשמה מקדימה להשתלמות באתר פסג”ה חדרה: https://www.pisgah.org.il/post/ecology

סיכום במילה1
  • חקר שינויי האקלים במחקרים אקולוגיים ארוכי טווח – החקר מהווה אבן יסוד משמעותית בפיתוח ידע מדעי בתחומים שונים בכלל, ובתחום הבנת הטבע והשינויים החלים בו בפרט. תהליך חקר מדעי, המבוסס על סקרנות, עניין ופליאה, מוביל גם לתחושת שייכות ולמעורבות סביבתית וקהילתית. מחקרים אקולוגיים ארוכי טווח (LTER) יכולים לשמש בסיס נפלא לקידום של תהליכי מחקר מתמשכים במערכת החינוך. תהליכי חקר אלו מתאפיינים ביציבות יחסית במרחב ובזמן. בעולם, וגם בישראל, מתבצעים מחקרי LTER בפלטפורמות שונות של מדע אזרחי-קהילתי, בהובלת התלמידים והקהילה.
    בהשתלמות זו נכיר מקרוב מגוון שיטות וכלים של מדע אזרחי-קהילתי, הנהוגים בחקר של שינויי אקלים, פרויקטים של חקר אקולוגי שבהם ניתן להשתלב הלכה למעשה, ומחקרי LTER ברמת הנדיב, תוך התייחסות ייחודית להשפעות שינויי האקלים על המערכת האקולוגית. ההשתלמות מיועדת למורי מדעים וטכנולוגיה ביסודי.

הרשמה מקדימה להשתלמות באתר פסג”ה חדרה: https://www.pisgah.org.il/post/climate

WhatsApp Image 2022-07-21 at 11.57.06
  • קיימות: הדור הבא – קיימות היא תפיסת עולם המדגישה שימוש מושכל ומאוזן במשאבים הקיימים למען הדורות הבאים. בשנים האחרונות המושג קיימות צמח והתפתח ועבר אל מחוזות היום-יום של כולנו – חברה, כלכלה, חינוך, בריאות ועוד. בהתאמה, מתפתח ונוצר ידע רב בנושא, המחייב את העוסקים בתחום להמשיך ולהתעדכן באופן שוטף בתמורות, בידע ובחידושים בתחום הקיימות, בארץ ובעולם.
    השתלמות זו תעסוק במושגים, רעיונות וגישות חדשות שיעצבו את פני הכדור בשנת 2030, ובהם – אקו-הומניזם, תנועת ההאטה, כלכלה מעגלית ובקשר שבינם לבין התנהלות מקיימות ושינויי האקלים. בהשתלמות נעמיק בידע חדש שנוצר בשנים האחרונות במחקרים בתחום הקיימות ושינויי האקלים ונבחן תמורות ומגמות עדכניות, הצופות פני עתיד. בסיום ההשתלמות נכיר מה נעשה במערכת החינוך בתחום זה ומה אנחנו, כאנשי חינוך בתחום הגיאוגרפיה, יכולים לעשות ולתרום את חלקנו. ההשתלמות מיועדת למורי גיאוגרפיה, אדם וסביבה בעל יסודי.
  • מסביב לאש – מ”סיפורי עמים” עם הכלב ליד האש, ועד ל”מראה שחורה” – סיפורים מרתקים אותנו, ומוציאים מאתנו משהו ששום מדיה אחרת לא יכולה. סיפורים היו ידועים כמעצבי מציאות ותרבות עוד בעולמות בהם מספריהם קיבלו את המקום הטוב ביותר מסביב לאש, ועד ליועצי התדמית של היום. אנו אפופים סיפורים באופן קבוע, ובלי לשים לב, גם מחונכים על ידם: מסיפורים על חגי צריכה ובלאק פריידי, דרך הגבינה עם הבית והתינוק של במבה, ועד הרעיון שהפך לסלוגן של רשת קניונים, שמספר לנו “כמה קל להיות מאושר” – סיפורים מחנכים אותן איך לחיות ולמה – גם אם לא שמנו לב.
    אבל – לסיפורים ישנו גם פוטנציאל אדיר ולא ממומש כמעט בכלל ככלי חינוכי, כפלטפורמה להנגשת ערכים ורעיונות חינוכיים עמוקים, וככלי חינוכי רגשי חברתי שלעיתים יכול לעשות מה שהרבה מאד מערכי שיעור לא יצליחו, במיוחד במציאות של חסך בן שנתיים בחינוך מהותי, שמורגש עד מאד בכל מסגרת חינוכית כמעט. בהשתלמות נצא מהכיתה – זו הפיזית וזו הרעיונית – ומסביב לאש נצלול לתוך העולם המופלא של הסיפורים, תוך הדגמה בפועל של שימוש בסיפורים ככלי חינוכי מרכזי בלמידה החוץ כיתתית. השתלמות זו פתוחה לכלל אנשי החינוך בכל הגילאים ובכל תחומי הדעת.

הרשמה מקדימה להשתלמות באתר פסג”ה חדרה: https://www.pisgah.org.il/post/around-fire

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן האיריסים

בתוך גני הזיכרון ברמת הנדיב, בין גן הדקלים לבין גן הוורדים, שוכן גן מעט נסתר, אך מיוחד במינו: זהו גן האיריסים. קהל המבקרים מוזמן לבוא וליהנות מתצוגה פורחת של צמחים המתהדרים בפרחים גדולים בצבעים מרהיבים (אמצע פברואר- סוף מרץ).

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>