YOAV4595-80457-scaled-e1605692856810-aspect-ratio-x

שביל אופניים "החורש" (השביל התכלת)

360 מעלות של רכיבת שטח, דרך מיטב נקודות העניין והנופים של רמת הנדיב, בתוואי שטח מגוון ומעט מאתגר. המסלול מעגלי באורך 7.5 ק”מ, ויש גם אפשרות למסלול קצר של 4.5 ק”מ. מתאים למבוגרים, לנוער ולילדים בוגרים המנוסים ברכיבת שטח.

מסלולי אופניים בצפון

גם אם יש לכם שעה וחצי וגם אם יום שלם, הדרך המהירה להקיף את רמת הנדיב היא שביל האופניים המסומן בתכלת, החוצה את שלושת מסלולי ההליכה של הפארק. ברכיבה מהנה במיוחד, הכוללת ירידות מעט תלולות, מישור ועליות מאתגרות במקצת, נעבור ליד כלוב הנשרים, חורבת עקב ובית חורי, נתפנק בנוף פנורמי של הכרמל, הים ובקעת הנדיב, ונקבל הרבה שקט וירוק בעיניים. בכל רגע נוכל לעצור, לנוח או לטייל ברגל ולחזור לאופניים להמשך הרכיבה.

איפה הסימון הראשון?
תחילת המסלול ליד מתחם הפיקניק. נעבור את שער הכניסה הראשי לרמת הנדיב ונפנה ימינה בבוטקה השומר. מתחם הפיקניק מימיננו, ומשמאלנו שער הכניסה המשנית לגני הזיכרון. לאחר שחנינו נחפש שער־מחסום לבן עם איור של גירית, סמוך לשער הכניסה, שאליו נגיע עם האופניים. נעבור את המחסום ונבחין בסימון האופניים התכלת. מכאן נרכב כל הדרך בעקבותיו.

אל כלוב הנשרים
השביל יורד צפונה, מול בתי המושבה הציורית זכרון יעקב, הטובלת בחורש הכרמל. נגיע לפנייה חדה שמאלה. כעת אנו רוכבים מערבה, בתי המושבה מימיננו, ואט־אט מתגלה לנו עוד ועוד פיסה כחולה של הים. נרכב על קטע סלעי קצר שלאחריו עלייה

WhatsApp Image 2020-11-17 at 11.32.51
תחילת המסלול

המובילה אותנו לפיצול שבילים. הפנייה ימינה מגיעה לכלוב הנשרים שרמת הנדיב מפעילה במסגרת השבת עופות דורסים לטבע. כדי להכיר את הנשרים מקרוב, נרד ימינה ברגל דרך מדרגות סלע עד לכלוב עצמו, שם נזכה גם לתצפית נהדרת על נחל הנדיב ועל הים. כדי לא להפריע לנשרים או להבהילם, נשמור על שקט ונימנע מאינטראקציה איתם.

חורבת עקב קוראת לנו

נחזור לשביל ולאופניים ונמשיך לרכוב בעלייה, שבסופה פיצול שבילים נוסף. מימין מחכה ספסל מנוחה מתחת לפרגולה למי שהתקשה בעלייה, שכאן מסתיימת, לעת עתה…

המסלול נמשך ברכיבה רגועה במישור נעים ומשופע פרחים וצמחייה משני צדדיו, עד שבאלכסון משמאלנו נבחין בגן השעשועים של הפארק ומימיננו – במעבר בָּקר. מכאן יש שתי אפשרויות: אם נמשיך עם הסימון התכלת ונחצה את מעבר הבקר – אנו בדרכנו למנצור אל־עקב, או בשמה העברי, חורבת עקב – אחוזה ביזנטית מרשימה ובה תצפית מדהימה לים, שעליה מומלץ לקרוא עוד כאן.

Quote

אם זאת הפעם הראשונה שלכם כאן – אתם חייבים לעצור לביקור באחוזה ולתצפית עוצרת נשימה על מישור החוף ועל הים

Quote
RT_RT_09270
חורבת עקב – אחוזה ביזנטית מרשימה ובה תצפית מדהימה לים

אם נעדיף ליהנות מהחוויה בפעם אחרת, נוכל לקצר את הרכיבה ולפנות שמאלה להמשך המסלול, לכיוון בית חורי, שאליו ממילא נגיע. על בית חורי נוכל לקרוא עוד כאן.

ממשיכים למנצור אל־עקב. לפנינו ירידה, שהופכת לאחו מישורי. השביל פונה ימינה ומגיע עד לאחוזה. אם זאת הפעם הראשונה שלכם כאן – אתם חייבים לעצור לביקור באחוזה ולתצפית עוצרת נשימה על מישור החוף ועל הים. מכאן השביל ממשיך, מסתובב בעיקול קטן ויפה ומתחבר חזרה אל השביל שבו ירדנו, עד למעבר הבקר.

בית חורי – כאן התחיל הכול

עכשיו נפנה ימינה לכיוון בית חורי, בירידה נוספת מול נוף בקעת הנדיב. בית חורי הוא בית חווה שהוקם בתקופה העות’מאנית, בשנת 1880, על ידי משפחת אל־חורי הנוצרית. הברון רוטשילד רכש את החווה ואת האדמות מסביבה, מה שהפך לרמת הנדיב. השריד המרשים ביותר שנותר מהן הוא מבנה מקוּשָת שהיה אחד החדרים,

שביל המעיין - בית חורי
בית חורי - השריד המרשים ביותר שנותר הוא מבנה מקוּשָת שהיה אחד החדרים

שלידו שרידים נוספים. מומלץ לעצור כאן למנוחה אחרונה ולתצפת על בקעת הנדיב.

מכאן מחכה לנו עלייה הכוללת קטע סלעי קצר. מי שלא מנוסה בעליות סלעיות, מומלץ שירד כאן מהאופניים ויעלה ברגל. לא נורא. השביל נמשך בעלייה טובה ואחרונה, והנה הגענו לקו הסיום! לפנינו הכביש הפנימי של רמת הנדיב, ומעברו מתחם הפיקניקים שבו התחלנו.

 

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה – להרשמה

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו ואירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן הריחות

גן זה, הצעיר בגנים (הוקם ב-1985), תוכנן במיוחד למען כבדי הראייה. הגברת דורותי דה רוטשילד חיפשה דרך לאפשר גם למי שאינם רואים ליהנות מהפריחה ויזמה הקמת גן המזמין את כל החושים להשתתף בחוויה שבגנים.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>