IMG_4869-aspect-ratio-x

מסלול נגיש ללקויי ראייה בגנים

הטיול בגני הזיכרון משלב הנאה ושימוש בכל החושים. אנו מציעים מסלול מומלץ, אך ניתן לבחור בכל שביל אחר, ובתנאי שלא תוותרו על גן הריחות, שתוכנן במיוחד עבור כבדי ראייה
לקויי ראייה עם כלב נחייה בגנים

לשירותכם:
– חוברות להדרכה עצמית הכתובות בכתב ברייל וניתנות להשאלה בתיאום מראש בחנות המידע (04-6298-111).
– מפת תבליט של גן הריחות מוצבת לרשותכם בכניסה לגן מצד ימין.

תיאור המסלול
הכניסה לגני הזיכרון עוברת דרך שער ובראשו סמל משפחת רוטשילד (הסמל בתבליט נמצא בחוברת ההדרכה).
לאחר המעבר דרך השער אנו ניצבים בפני רחבת המבוא המורכבת מחמש ערוגות דשא מאורכות.
נפנה ימינה. השביל מוביל לגן הריחות. מיד לאחר הפנייה נוכל ליהנות מפינת ישיבה מוצלת בכל שעות היום, וסביבה עצי  פיקוס דמוי מגנוליה (Ficus oblique)  בעלי שורשי אוויר רבים ומרשימים.
בהמשך השביל נגיע לגן הריחות.

20180625_091605
גן הריחות
צמח ביוזמתה ועידודה של הגב’ דורותי דה-רוטשילד, רעייתו של יעקב (ג’יימס), בנו וממשיך דרכו של הברון רוטשילד.
עיצובו של הגן פונה במיוחד לעיוורים וכבדי ראיה, ומשלב הפעלת חושים נוספים: צמחי תבלין המפיצים ריח, צמחיה בעלת טקסטורה ייחודית שניתן לחוש בה באמצעות מגע, צליל פכפוך המים במזרקה שבמרכז הגן, רעש הרוח בעלים. צמחי הגן שתולים בערוגות מוגבהות שמעקה דק מלווה אותן ומאפשר להתנהל באופן עצמאי. שלטי שם מציינים את שמות הצמחים גם בכתב ברייל.
ביציאה מגן הריחות נמשיך בשביל הראשי העוקף את הגן לכיוון גן הדקלים.
גן הדקלים
גן הדקלים הוא אוסף של מיני דקלים. רובם המכריע הוא צמחי תרבות, ורק התמר גדל בארץ. דקל הוושינגטוניה התמיר הפך סמל למושבות הברון, שכן הוא ניטע בשדרות רבות ברחבי מושבותיו של הברון. אפשר לחוש בסוגי הדקלים השונים תוך מגע בעלים המגוונים של הדקלים השונים. רבים מהם אינם גבוהים וניתן לגעת בהם.
השביל ימשיך להובילנו דרך גן הוורדים המהווה חלון אל הנוף הצפוני, אל המושבה זיכרון יעקב.
גן הוורדים
גן זה מעוצב בסגנון הצרפתי: סימטרייה, ורדים, מזרקות, שעון שמש ומשוכות מדויקות שביניהן שבילים מרוצפי אבן. חמש המזרקות הקטנות מסמלות את חמשת האחים, בעוד המזרקה הגדולה מסמלת את האב – מאיר אנשל, מייסד השושלת. דמות האישה הרכונה על השעון מסמלת את הנצח. היא מביטה אל החלל בניתוק מהשעון שהיא חובקת, כמו מנותקת מן הזמן.
השביל מגיע לפיצול. מומלץ לבחור בפיצול השמאלי ולהמשיך עד הפנייה השנייה שמאלה, לתוך מערת הקבר.
החלופה השנייה תובילנו ישירות אל גן המפלים.
לקויי ראייה עם כלב נחייה בגן הוורדים
רחבת הקבר
רחבת הקבר ממוקמת בהתאם למידת חשיבותה במרכז הגן. אוריאל שילר, המתכנן, הגה את רעיון מערת הקבר, שכמו מאזכר את מערת המכפלה.
עץ הברוש הנטוע לצד פתח מערת הקבר מסמל את שלהבת נר התמיד. גביע הדמעות מימין לכניסה למערה, בוכה לנצח על מות הברון ורעייתו. ריצוף השיש שאוב מאתרי קבורה בתרבות אירופה, שאותה למד אוריאל שילר.
דלתות הכניסה למערת הקבר עשויות אבן ומזכירות את הדלתות של מערות הקבורה מתקופת הבית השני (בית שערים, ירושלים, שפלת יהודה).
לאחר צאתנו ממערת הקבר נחזור לשביל הראשי ונפנה שמאלה לגן המפלים – תחנתנו האחרונה.
גן המפלים
גן זה הוא חלון תצפית נוסף מהגן והוא פונה מערבה אל הים התיכון. מכאן נוכל לחוש ברוח הנעימה העולה מכיוון הים במעלה ההר. בראש גן המפלים מוצבת מפת התבליט, המציינת את כל 44 היישובים שבהם תמך או שאותם יסד הברון אדמונד דה רוטשילד.
מגן המפלים נהלך לאורך השביל שיובילנו חזרה למבואת הכניסה של הגנים.

אולי יעניין אותך עוד

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו ואירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

בנייה ירוקה

מרכז המבקרים

מרכז המבקרים נבנה כתל ירוק שאדמה וצמחייה מכסים אותו. בתוך התל אולם התכנסות, שבו ניתן לצפות בסרט על אודות רמת הנדיב, גלריה ובה תערוכה מתחלפת בנושאים הנוגעים למקום, אולם הרצאות, מרכז חינוך, מזנון ומסעדה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>