R0505080072

שמיטה ברמת הנדיב

בשנת התשע”ה , ציינה רמת הנדיב לראשונה שנת שמיטה בפועל בתחומי האתר. לפי ערכי היהדות, אחת לשבע שנים עוצרים את מרבית העבודה בגינון ובחקלאות:

“שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ, וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ; וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ. וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת, שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ – שַׁבָּת לַה’: שָׂדְךָ לֹא תִזְרָע, וְכַרְמְךָ לֹא תִזְמֹר (ויקרא כה, ג – ד). לפי פרשנות חז”ל, המצווה נועדה לתת לאדמה פסק זמן והזדמנות לחדש עצמה, כך שבששת השנים הבאות תתחזק ותניב פרותיה מחדש.

רמת הנדיב מקיימת את שנת השמיטה במובן החקלאי, כמו גם בהיבטים סביבתיים וחברתיים, תוך התייחסות לארבעה עקרונות מובילים:

 

גנן שמיטה

1.שנה של עצירה והתבוננות: זוהי הזדמנות לקחת פסק זמן לרגע, לעצור ולנוח. עצירת מרוץ החיים הרגיל מאפשרת התבוננות ובחינה מחודשת. להתבונן במה שסביבנו כעת ולחשוב מה ואיך היינו רוצים שיהיה כאן בעתיד. לבחון האם אנו מתייחסים למה שקיים כמובן מאליו? האם אנו מכירים בהיותה משתנה ואפילו מתכלה? לבחון את הרגלי הפעולה שלנו ומה מהם נרצה לשנות מעתה ואילך.

2.שנה של הערכה ושמירה על הקיים אנו מאמינים כי הערכה של משאבי טבע וערכי תרבות ונוף- מעיין ששוקם, יער שניטע, גן שטופח, חצר שרוצפה ושרידי ארמון שנחפר ונחשף – תוביל להקפדה יתרה של על קיימות ושימור, עבורנו ועבור הקהילות שבסביבתנו. שמירה היא לעולם עשייה פעילה, דינמית, שמשלבת הערכה ומבט לעבר העתיד.

3.שנה של שיתוף הזולתשיתוף יוצר שפע ומקדם ערבות הדדית ונתינה שלא על מנת לקבל תמורה. שיתוף בידע שנצבר לאורך השנים, בעקבות למידה ומחקר מתמידים; שיתוף בתוצרים – קומפוסט ורסק עץ, תוצרי הגן והפארק; שיתוף בעשייה תוך שילוב הקהילה במיזמים שונים המקדמים קיימות במרחב הסובב; שיתוף קהל המבקרים הרחב בחוויה.

4.שנה של התחדשות: העצירה מאפשרת זמן להתחדשות אישית וארגונית, פרטית וקהילתית. זיהוי המקומות בהם נרצה לשפר ולקדם, לצמוח ולהצמיח, להרחיב ידע ועשייה, ומה שנדרש לשם כך. מתן מקום לריענון השגרה והשגרתי, מרחב ליצירתיות, הזדמנות לחדשנות.

פעם בשבע שנים הנכם מוזמנים לטייל ברמת הנדיב אחרת

 

 

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל המעיין(כחול)

שביל שהוא מסע בזמן, ובמרכזו סיפורו של עין צור – מעיין שופע שהביא לכאן מתיישבים רבים בתקופות היסטוריות שונות.חורש ים־תיכוני תצפיות נוף, בית מרחץ רומי והמון פינות קסומות למנוחה.
אופי השביל: קל, מתאים לכל הגילאים
צבע סימון: כחול-לבן-כחול
אורך השביל: כשני קילומטרים וחצי.
משך הטיול: כשעה וחצי.
עונה מומלצת: כל השנה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>