שילוב הקהילה במאמצי ההדברה האזורית של זבוב הים התיכון

עופר מנדלסון

זבוב הים התיכון הינו אחד המזיקים המשמעותיים ביותר בנשירים ובהדרים, ומאמץ רב מושקע בהדברתו. כדי לשפר את יעילות ההדברה ולהקטין ככל האפשר את השימוש בחומרי הדברה מופעל בשנים האחרונות באזור בקעת הנדיב פרויקט רחב של הדברה אזורית משולבת. שיטה זו בונה “מטריה” של הדברה אזורית, ומתבססת בין השאר על פיזור מתקני לכידה המונית שאינם מפיצים חומרים רעילים לסביבתם.
שיטת המתקנים, שהיא ידידותית לסביבה ולבריאות, מחייבת שמירה על רציפות גיאוגרפית של פיזור והימנעות מיצירת ”איים” של שטחים לא מוגנים שימשיכו להוות מוקד להמשך התפתחות והתפשטות הזבוב. מסיבה זו חשוב להציב מתקנים בצורה מסודרת ומלאה גם בתוך הישובים עצמם, שבחצרותיהם ובשטחים הציבוריים שלהם יש עצי פרי רבים. פיזור כזה יוכל לתרום להבדל משמעותי לטובה באוכלוסיית הזבוב הן בתוך הישובים והן בשטחים החקלאיים המקיפים את הישובים יחסית לאזורים אחרים במיזם. חלק חשוב מניהול אזורי הוא גם ביצוע סניטציה של פירות לאחר קטיף במירב השטח, וגם לצורך זה נדרש שיתוף פעולה עם התושבים בביצוע הסניטציה בחצרות פרטיות ושטחים ציבוריים.
השותפות לקיימות אזורית, בשיתוף פעולה עם הועדה החקלאית של בנימינה-גבעת עדה, פתחה ב-2015 במיזם אזורי שיתמקד בבנימינה וגבעת עדה לשילוב הקהילה בישוב בפרויקט האזורי המתקיים כבר בשטחים החקלאיים. במסגרת המיזם חולקו לתושבים שבחצרותיהם עצי פרי מתקנים לתליה ללא תשלום, ולאורך העונה ניתנים הדרכה וליווי ע”י הצוות המקצועי המלווה גם את הפרויקט החקלאי.

מטרות הפרויקט:
1.   שיפור ההדברה הידידותית של זבוב הים התיכון באזור.
2.  גיבוש דרכים לשיתוף פעולה עם התושבים בלחימה בזבוב הים התיכון באמצעים ידידותיים ע”י הגברת המודעות לנושא, מיפוי
ומעקב אחרי הפעילות ושיתוף ציבורי של המידע.
3.  לימוד ההשפעות של הרחבת פיזור מתקני לכידה המונית בצורה מסודרת ומלאה בשטחי ישובים, הן על פעילות זבוב הים
התיכון בישובים עצמם והן בשטחים החקלאיים הסמוכים.

בהמשך לפיילוט מוצלח שבוצע ב-2015 בוצעו השנה בסיוע חניכי הצופים חלוקה ותליית מתקנים בחצרות ובשטחים הציבוריים. בגבעת עדה נתלו המתקנים בכל האזורים הגובלים בשטחים חקלאיים כולל ההרחבה, ובהמשך נתלו מתקנים גם בכל האזור המזרחי והדרומי של בנימינה שהם הקרובים לשטחי מטעים.
לאורך העונה מתבצע ניטור שוטף של אוכלוסיית הזבוב ושל רמת הנגיעות של הפירות, והנתונים זמינים לצפייה בכל עת בדף זה.

זבוב הפירות הים-תיכוני בבקעת הנדיב – נתוני לכידות
במפה הבאה מוצגים נתוני לכידות זבובים זכרים ונקבות אשר נבדקים ב-15 מלכודות ניטור שפוזרו בישובים – 9 בגבעת עדה.ו-6 בבנימינה. המפה מתעדכנת אחת לשבוע, ומציגה את ממוצע הלכידות היומי בכל מלכודת ניטור בשבוע הקודם. השאיפה ארוכת הטווח הינה לירידה במספר הזבובים ברחבי הישוב, ובלחיצה על כל אחת מהנקודות ניתן לראות גרף של אוכלוסיית הזבובים בשבועות האחרונים. חשוב לציין שהנקבות הן אלה שגורמות לנזק בעקיצת הפירות, וכן שאוכלוסיית הזבוב מושפעת גם ממצב ההבשלה של הפירות בשטחים החקלאיים במרחב.
בנוסף, מוצג גם ממוצע הנגיעות השבועי בחלקות החקלאיות שסביב גבעת עדה ובנימינה, כשהערך הנבדק הוא אחוז הפירות הנגועים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן האיריסים

בתוך גני הזיכרון ברמת הנדיב, בין גן הדקלים לבין גן הוורדים, שוכן גן מעט נסתר, אך מיוחד במינו: זהו גן האיריסים. קהל המבקרים מוזמן לבוא וליהנות מתצוגה פורחת של צמחים המתהדרים בפרחים גדולים בצבעים מרהיבים (אמצע פברואר- סוף מרץ).

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>