חיילים הולכים לעיבוד

זמן קריאה: 3 דקות
עכשיו, יותר מתמיד, חיילים זקוקים לזמן ולמרחב לעבד את מה שהם חוו בצבא לפני החזרה לחיים הרגילים או לשירות המילואים. אצלנו הם עושים את זה בטבע, ויש לכך יתרונות עצומים

20230731122558_IMG_7525

בשבועות שאחרי שבעה באוקטובר היה לנו ברור שרבות מהתוכניות השנתיות שעל השולחן יצטרכו להשתנות. הצורך הגובר בקרב כלל האוכלוסייה בהפחתת העקה (סטרס) וביצירת מרחב לשקט ולרגיעה בתוך המציאות המתוחה, הוביל להחלטה להקדיש את השנה לפעילות התומכת בחיבור אנשים וקהילות לטבע. שלא במפתיע, חיילים בסדיר ובמילואים זוהו כאחד הקהלים העיקריים הזקוקים למה שיש לטבע ברמת הנדיב להציע.

ואכן, במהלך חודשי החורף והאביב פקדו את פארק הטבע של רמת הנדיב אלפי חיילות וחיילים לפעילויות של ימי עיבוד חוויות בטבע, המאורגנות על ידי צה”ל, משרד הביטחון ועמותות שונות.

אחד מהאנשים שעבדנו איתם הוא נורי לופו הראל, יועץ ארגוני ומנחה קבוצות בחברת “כאן ועכשיו”, ששימש עד לאחרונה מנהל תוכניות בעמותת “מומנטום למשתחררים”, העוסקת בהכנה לאזרחות ומוציאה חיילים (בעיקר בתפקידי לחימה פעילים) למסעות לעיבוד השירות הצבאי. כיום, בעקבות המצב, משתתפים בהם גם מילואימניקים. “רמת הנדיב היא מהמקומות המועדפים לעבוד איתם, כי הטבע הוא מרכיב חשוב בעבודה שלנו”, אומר לופו הראל ומסביר שבמסע “בחזרה לעתיד” יוצאים חיילים לחמישה ימי מסע שמטרתם לסגור את השירות הצבאי ולהכין אותם לחייהם כאזרחים. במהלך המסע החיילים מסתובבים בפארק הטבע בקבוצות של עשרה עד עשרים איש בליווי מנחה מקצועי, עוברים תהליך רגשי שהשהייה בטבע מעודדת, ומקבלים מידע מועיל לאזרחות. היום, המתחיל בבוקר ומסתיים בשעות אחר הצהריים, כולל הליכה בשבילים ועצירות שבהן מתקיימים מעגלי שיח וסדנאות.

Quote

במהלך המסע החיילים מסתובבים בפארק הטבע בקבוצות של עשרה עד עשרים איש בליווי מנחה מקצועי, עוברים תהליך רגשי שהשהייה בטבע מעודדת

Quote
WhatsApp-Image-2024-07-01-at-12.59.15-aspect-ratio-x

העניין הוא שעבור חיילים רבים למילה “מסע” יש קונוטציות שליליות. “יש הרבה טבע בצבא, אבל אצל חיילים הוא קשור לעיתים גם לקושי הפיזי ולתחושות שזרקו אותם בשטח בחוץ ושכחו מהם”, מבהיר לופו הראל ומציין שאחת התוצאות היפות של מסעות אלה היא חיבור מחדש לטבע. “הרבה פעמים חיילים אמרו לנו שהחזרנו להם את האהבה לטבע, ורבים מהם, גם אם נוהגים לטייל, לא הכירו נחלים או את המעיין ברמת הנדיב”.

בחוץ מצליחים לדבר באמת

מאז המלחמה הובילו בעמותה מהלך שבו כונסו כל הגופים החוץ־צבאיים העוסקים בעיבוד השירות, ויחד גובשו התאמות לתוכניות. “נפגשנו עם מומחים ורופאים כדי לעבוד נכון על שמירת חוסן ומניעת פוסט־טראומה וערכנו שינויים בהתאם למה שקורה עכשיו בשטח, כמו כניסה לעזה, יציאה וחזרה”. לופו הראל מסביר שהצלחת התוכנית נשענת על שלושה דברים: תוכן, מנחה מיומן המצליח לגרום לחיילים תוך זמן קצר לדבר זה עם זה על דברים שעליהם לא דיברו מעולם, והמסגרת (setting) – הזמן והמקום של המפגש. לכל אחד מהם יש משקל: “הטבע הוא סֶטִינְג מאוד מיוחד”.

Quote

הרבה פעמים חיילים אמרו לנו שהחזרנו להם את האהבה לטבע, ורבים מהם, גם אם נוהגים לטייל, לא הכירו נחלים או את המעיין ברמת הנדיב

Quote
WhatsApp-Image-2024-07-01-at-13.00.05-aspect-ratio-x

לדברי לופו הראל, “יש חיילים שחוו אירועי לחימה קשים ופשוט לא מסוגלים להיות בחדר סגור, ואז הטבע מאפשר להשתחרר, לשתף, להיות גורם מרפא. לחלקם נהרגו חיילים, לעיתים היו מעורבים בטעויות שבגללן נהרגו חיילים והם מסתובבים עם רגשות אשם נוראיים ופתאום זה נפתח לראשונה במעגל ונשפך אור אחר על האירוע”. בפעילות, הוא מסביר, המנווטת על ידי מנחים ממקצועות טיפוליים (פסיכולוגים, מנחי קבוצות, קב”נים ועוד), עושים עיבוד מנטלי למה שהיה ומתכוננים למה שיקרה.

“רמת הנדיב היא אחד המקומות המובילים בארץ בחקר של טבע ואנשים, אז בנינו יחד תוכן שממש מדבר את זה ומתקשר לעיבוד שהחיילים האלה עוברים. בנינו גם הדרכה ייעודית למנחים שמגיעים לפני הקבוצה והקמנו בפארק מתקנים שמשמשים את התוכנית”. אחד ממתקנים אלה הוא כיפה גיאודוזית רחבת ידיים בלב שדה המוקף בחורש ונוף פתוח, שבה יכולה להתכנס קבוצה ולדבר באינטימיות עם נוכחות משמעותית של הטבע סביב. לפי לופו הראל, המסעות והתוכניות מקבלים משובים חיוביים לא רק מהחיילים: “מנחים רבים מציינים בפנינו שהעבודה הזו היא הדבר הכי משמעותי שהם עושים בחיים”.

 

 

Quote

יש חיילים שחוו אירועי לחימה קשים ופשוט לא מסוגלים להיות בחדר סגור, ואז הטבע מאפשר להשתחרר, לשתף, להיות גורם מרפא

Quote

אנחנו שמחים לארח אצלנו חיילים, ויחד עם זאת מייחלים לימים שבהם נארח בעיקר מטיילים, תלמידים, משפחות וקהל שבא ליהנות מהשקט ומהשלווה שבטבע ללא צורך בעיבוד חוויות מלחמה.

 

 

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה – להרשמה