טובלים ביער

בלב פארק הטבע של רמת הנדיב, כ-10 דקות הליכה מהחנייה, מחכה לכם “מקום לשקט”: פינת יער קסומה המזמינה לשהייה רגועה. אתם מוזמנים להגיע אליה ולהתמכר לשקט שבטבע, רחוק מהסחות היומיום.

WhatsApp Image 2021-04-20 at 13.56.25 (2)

קרה לכם פעם שנכנסתם לתוך יער או חורשה באור יום, וכל מה שרציתם היה להישאר שם לבד בשקט, ולצאת רק אחרי הרבה מאוד זמן? אז תדעו לכם, שזה לא מקרי. הגוף שלכם צודק. שהייה ביער הוכחה מחקרית כבעלת אפקט מרגיע ואפילו רפואי על הגוף, וכמובן גם על הנפש, ויש לכך אפילו שם: “שטיפת יער”.

לפני כשנה, חלתה מתנדבת מרמת הנדיב, וסיפרה שבכל יום היא הגיעה לטיול ביער, עד שהבריאה. השהייה בטבע וביער שיפרה פלאים את בריאותה. בעקבות הסיפור חקרנו מעט את הנושא, והחלטנו להקים גם ברמת הנדיב פינת יער קטנה, שנועדה לשהייה שלווה ורגועה. הוספנו כמה סלעים נוחים לישיבה, וקראנו למקום “מקום לשקט”.

מה יש כאן? בעיקר שקט. ציוץ ציפורים. מבט אל הים. הרבה עצים וצל. מקום משלכם לשהייה נעימה בטבע, לכמה זמן שתרצו.

Quote

שהייה ביער הוכחה מחקרית כבעלת אפקט מרגיע ואפילו רפואי על הגוף, וכמובן גם על הנפש, ויש לכך אפילו שם: “שטיפת יער”

Quote
WhatsApp Image 2021-04-20 at 13.56.25 (1)

שטיפת יער
המונח “שטיפת יער” נולד ביפן כבר בשנות ה-80. מאז, יש ליפנים מסלולי הליכה מיוחדים בתוך יערות, שמדורגים גם לפי הרמה הרפואית שלהם. בעקבות מחקרים שהוכיחו ששהייה ביערות משפרת מדדים רבים בגוף, התפתחה גם “רפואת יער”.
במחקרים שנערכו, הנתונים מראים שבעקבות שהייה קבועה בקרבת עצים, אחת לחודש לפחות, יש עלייה במספר תאי הגוף הבריאים שמחסלים תאי גוף חולים. יש גם השפעה חיובית על מדדי לחץ הדם, ועוד.
שטיפת יער קרויה כך כי ממש כמו בשטיפה, אנחנו מאפשרים לעצמנו להיטמע בתוך היער למשך זמן, עם כל חושינו: נוגעים, שומעים, מריחים…

 

IMG_1450

איך עושים שטיפת יער אפקטיבית?

  • מגיעים ליער לבד או בחברה, ומנטרלים כל גורם רעש אפשרי כמו טלפונים. אם אתם עם ילדים, מסבירים להם מראש שצריך לשמור על השקט.
  • מפעילים את כל החושים: מתבוננים על העצים, הסלעים, האדמה. מקשיבים לרוח, לציוץ הציפורים. מתחברים לריחות. נוגעים בעצים, אפשר גם להוריד נעליים ולהרגיש את האדמה. אם יש צמחים שאתם מכירים ויודעים שהם לא רעילים, מותר גם לטעום.
  • עשו כל פעילות רגועה שלא מאמצת אתכם: אפשר ללכת לאט, לשבת או לשכב וגם לקרוא ספר או לאכול.
  • קחו נשימות עמוקות אל החזה – שאיפה ונשיפה.
  • כמובן שככל שנשהה יותר זמן, כך נספוג את השפעות היער יותר. לכן שריינו לפחות חצי שעה וככל שתשהו זמן רב יותר, כך יהיו לכך יותר יתרונות.

איך מגיעים ל”מקום לשקט”?
“מקום לשקט” נמצא כ-10 דקות הליכה מהחנייה הראשית ברמת הנדיב. ההליכה עצמה היא טיול יפהפה, בשבילים הפחות מוכרים של הפארק.
חונים קרוב לגן השעשועים ומחפשים את מחסום הרכבים מצד שמאל. עוברים את המחסום ברגל והולכים על שביל העפר עד שרואים שער עץ קטן מצד שמאל. פותחים את השער, נכנסים, והולכים ישר עד שמגיעים ל”עץ הסולארי” –  מתקן דמוי עץ עם לוחות סולאריים. כאן פונים שמאלה. ליד עץ החרוב פונים ימינה. בצומת, היכן שיש עמוד עם סימון שבילי האופניים, נמשיך ישר, עד שנבחין בשלט “מקום לשקט”. מימיננו שדה של גידולי מזון לחיות הבר, המעובד בשיטות מסורתיות כדי לשמור על מיני צמחים נדירים שיש כאן. משמאלנו פינת היער, הקוראת לנו להיכנס אליה ולהיטמע בתוכה.

מאחלים לכם הנאה שלמה ובריאות.