גן-המפלים-מבט-על-109-aspect-ratio-x

גן המפלים

IMG_4995

בחלק המערבי של גני הזיכרון, סמוך למערת הקבר של הברון רוטשילד ורעייתו, נמצא גן המפלים. המבנה של הגן ומיקומו מעניקים לו אווירה קסומה ומיוחדת במינה. בחלקו העליון יש נקודת תצפית מרהיבה אל החורש הירוק של פארק הטבע, אל חוף הכרמל ואל הים התיכון.

את הביקור בגן המפלים מומלץ להתחיל בחלקו העליון. נמצאת שם מפת תבליט של ארץ-ישראל עשויה מאבן. במפה זו חרוטים שמות 44 היישובים שאותם הקים או שבהם תמך הברון רוטשילד. חלקם נקראים על שמם של בני משפחתו. שמות אלה הם עדות לקשר הרגשי העמוק שהיה לברון עם מפעל ההתיישבות בארץ ישראל. לדוגמה: המושבה זכרון יעקב קרויה על שמו של אביו יעקב-ג’יימס, מאיר שפיה – על שמו של הסב מאיר-אנשל, וגבעת עדה – על שמה של רעייתו עדה-אדלאייד.
מפת היישובים עיצבה במידה רבה את גבולות המדינה שהוקמה על בסיס ההתיישבות.

גן המפלים הוא גן המעוצב בסגנון איטלקי. הוא בנוי טראסות אבן, היורדות מטה אל עבר הנוף הפתוח המשקיף אל הים התיכון. מכאן נוכל לצפות בנוף המרהיב ולחוש ברוח הנעימה העולה מכיוון הים במעלה ההר. בכל עונה נשתלים פרחים המעטרים את הטרסות בשלל צבעים.

31-10-201321

אדריכלי הגנים אורן ויינברג ואוריאל שילר, שתכננו את גני הזיכרון, שילבו בגן המפלים את הניגודיות בין נוף ההרים היורדים אל הים לבין התיחום שיוצרת האבן בטרסות המדורגות בדרך מטה אל הבריכה. בנייה באבן קשה לעומת הצמחייה הרכה, פלג המים החיים לעומת הדרקונית הקנרית שמקורה באזורים מדבריים.
שיחי הדרקונית הקנרית – צמח חד פסיגי דמוי עץ ממשפחת האגבתיים, מלווים את מדרגות גן המפלים.

על שפת בריכת האבן נמצא מבנה פיסולי מיוחד במינו: כפות ידיים ומתוכן זורמים מים. אלה מסמלים את שאיפתנו לאחוז בחיים ואת העובדה שבזרימתם הם מעניקים חיים אך אין באפשרותנו לאחוז בהם לעד. את הפסלים והתבליטים העשויים מאבן בגני הזיכרון יצרו זוג הפסלים רודה וישראל טראוב, ילדי דרום-אפריקה שהתיישבו בזכרון יעקב.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון מושך פרפרים

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלולים מונגשים
למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>