גן-המפלים-מבט-על-109-aspect-ratio-x

גן המפלים

IMG_4995

בחלק המערבי של גני הזיכרון, סמוך למערת הקבר של הברון רוטשילד ורעייתו, נמצא גן המפלים. המבנה של הגן ומיקומו מעניקים לו אווירה קסומה ומיוחדת במינה. בחלקו העליון יש נקודת תצפית מרהיבה אל החורש הירוק של פארק הטבע, אל חוף הכרמל ואל הים התיכון.

את הביקור בגן המפלים מומלץ להתחיל בחלקו העליון. נמצאת שם מפת תבליט של ארץ-ישראל עשויה מאבן. במפה זו חרוטים שמות 44 היישובים שאותם הקים או שבהם תמך הברון רוטשילד. חלקם נקראים על שמם של בני משפחתו. שמות אלה הם עדות לקשר הרגשי העמוק שהיה לברון עם מפעל ההתיישבות בארץ ישראל. לדוגמה: המושבה זכרון יעקב קרויה על שמו של אביו יעקב-ג’יימס, מאיר שפיה – על שמו של הסב מאיר-אנשל, וגבעת עדה – על שמה של רעייתו עדה-אדלאייד.
מפת היישובים עיצבה במידה רבה את גבולות המדינה שהוקמה על בסיס ההתיישבות.

גן המפלים הוא גן המעוצב בסגנון איטלקי. הוא בנוי טראסות אבן, היורדות מטה אל עבר הנוף הפתוח המשקיף אל הים התיכון. מכאן נוכל לצפות בנוף המרהיב ולחוש ברוח הנעימה העולה מכיוון הים במעלה ההר. בכל עונה נשתלים פרחים המעטרים את הטרסות בשלל צבעים.

31-10-201321

אדריכלי הגנים אורן ויינברג ואוריאל שילר, שתכננו את גני הזיכרון, שילבו בגן המפלים את הניגודיות בין נוף ההרים היורדים אל הים לבין התיחום שיוצרת האבן בטרסות המדורגות בדרך מטה אל הבריכה. בנייה באבן קשה לעומת הצמחייה הרכה, פלג המים החיים לעומת הדרקונית הקנרית שמקורה באזורים מדבריים.
שיחי הדרקונית הקנרית – צמח חד פסיגי דמוי עץ ממשפחת האגבתיים, מלווים את מדרגות גן המפלים.

על שפת בריכת האבן נמצא מבנה פיסולי מיוחד במינו: כפות ידיים ומתוכן זורמים מים. אלה מסמלים את שאיפתנו לאחוז בחיים ואת העובדה שבזרימתם הם מעניקים חיים אך אין באפשרותנו לאחוז בהם לעד. את הפסלים והתבליטים העשויים מאבן בגני הזיכרון יצרו זוג הפסלים רודה וישראל טראוב, ילדי דרום-אפריקה שהתיישבו בזכרון יעקב.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש ללקויי ראייה בגנים

הטיול בגני הזיכרון משלב הנאה ושימוש בכל החושים. אנו מציעים מסלול מומלץ, אך ניתן לבחור בכל שביל אחר, ובתנאי שלא תוותרו על גן הריחות, שתוכנן במיוחד עבור כבדי ראייה

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>