17A4430-aspect-ratio-x

גן הדקלים

גן-הדקלים-aspect-ratio-x

גני הזיכרון של רמת הנדיב הם למעשה אוסף של גנים כאשר כל גן נבדל ביופיו הייחודי. אנו מזמינים אתכם לבקר בגן הדקלים, בו תמצאו אווירה מיוחדת וצל מרגיע. כדי להתרשם ממנו יש להרים את מבטנו אל על

משפחת הדקליים מונה כ-200 סוגים וכ-3,500 מינים של עצים ירוקי עד. עצי הדקל מתנשאים לגבים שבין 6 ל-20 מטר. הם אופייניים לאקלים טרופי, שהוא חם ולח. במדבר גדל הדקל ליד מקורות מים, או במקומות שבהם מי התהום גבוהים יחסית. עצי התמר הם סימן להימצאות נווה מדבר.
עצי התמר (שהם סוג של עצים ממשפחת הדקליים) ליוו את אבותינו בנדודיהם במדבר. העץ סיפק להם מזון, צל ומקור להפקת ציוד ומתקנים. עם סיום הנדודים במדבר והכניסה לארץ ישראל היה התמר לסמל ולאחד המינים “שבהם התברכה ארצנו”. פרי התמר ידוע כבעל סגולות גם ברפואה העממית. הרמב”ם כתב על סגולותיו הרפואיות ועל תכונות המרפא של הצמח.

דרקונית קנרית בגן הדקלים

בגן הדקלים של רמת הנדיב נמצא אוסף של מכובד של מיני דקלים ודמויי דקלים. רובם המכריע הם צמחי תרבות, מתוכם רק התמר גדל בארץ.
בין עצי הדקל הגדלים בגן הזיכרון אפשר לראות את “דקל הוושינגטוניה” התמיר.

דקל הוושינגטוניה ניטע בשדרות רבות במושבות וביישובים שאותם הקים הברון רוטשילד, והפך לסוג של סמל וסימן מזהה למושבות הברון ברחבי הארץ.
ציפורים מקננות מוצאות מסתור ומזון בין הענפים וכפות העצים.

את הדקלים בגן (ובמקומות רבים אחרים בארץ) תוקפת חיפושית שנקראת חדקונית הדקל האדומה. החדקונית היא מין פולש שמוצאו באסיה הטרופית והגיע אלינו דרך אפריקה. היא תוקפת מגוון מיני דקלים דרך הטלת ביצים על גבי העץ, הזחלים בוקעים וניזונים מלב הדקל, וכתוצאה מכך הדקל נאכל מבפנים, מתייבש וקורס, כאשר לעיתים כלל לא ניתן לראות את הנזק מבחוץ עד שנעשה מאוחר מדי.

בעבר, על מנת להגן על עצי הדקל שבגן, הוצבו מלכודות ייעודיות ללכידת החדקונית. המלכודות הכילו חומרי משיכה (פרומונים) נדיפים שמשכו ולכדו פנימה את החיפושיות.

החיישן על גזע הדקל

כיום, עברנו לפיתוח חדשני הכולל חיישן זעיר וייעודי לזיהוי מוקדם של חדקונית הדקל.

החיישן, אשר פותח ע”י חברת “אגרינט“, מוברג לגזע הדקל סמוך לקודקוד הצמיחה (מבלי לפגוע בעץ) וקולט את תזוזת זחלי החיפושית בליבת העץ על בסיס חישה של רעידות בתדרים מסוימים.

החיישן מתריע לצוות הגן בזמן אמת על חדירת החדקונית לעץ באמצעות אפליקציה ייעודית לטלפון הסלולרי.

ההתראה המהירה מאפשרת לצוות הגינון להדביר באופן מופחת ומדויק את הדקלים הנגועים בלבד, וכך מביאה לצמצום אדיר בשימוש בחומרי הדברה ולשמירה על הסביבה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון מושך פרפרים

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

הסדרי נגישות
למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>