• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

שובם של הדורסים

נשר

תרומתם של הדורסים

לפני שנספר על הדרכים להציל את הדורסים, הנה כמה מילים על חשיבותם. מלבד מעופם המרהיב, הם תורמים לאיזון הביולוגי באזור שהם חיים בו. הנשרים, למשל, הם "עובדי הניקיון" של הטבע: הם אוכלים פגרים של בעלי-חיים המוטלים על הקרקע ומסלקים אותם מהשטח. דורסים אחרים, שטורפים יצורים חיים (מכרסמים, זוחלים, חרקים וציפורים), "שומרים" שמספרם לא יגדל מדי. העופות הדורסים הם גם האויבים הטבעיים העיקריים של מזיקי השדות (עכברים, למשל), ולכן הם חשובים מאוד לחקלאים.

מבצע ההצלה

בגלל כל הסיבות האלה נולד פרויקט השבת הדורסים. מטרתו: להשיב אל הטבע בארץ שני מינים של דורסים שנמצאים בסכנת הכחדה: הנשר ובז הצוקים.
מלאכת ההשבה של דורסים אל הטבע היא עניין יקר ומורכב. היא מורכבת מכמה שלבים ונעשית במקומות שונים בארץ.

ראשית, מוצאים אוכלוסייה של נשרים ושל בזי הצוקים, ולוקחים ממנה כמה עופות שיהיו גרעין רבייה. הם נלקחים למקום מיוחד. שם הם חיים תחת השגחה צמודה בתנאים הטובים ביותר שיאפשרו להם להתרבות. למשל, בטבע ההורים עוזבים לפעמים את הביצים וכך חושפים אותן לסכנה, ואילו בשבי הביצים מודגרות במדגרות מלאכותיות, מוגנות בתנאים קבועים, שמתאימים בדיוק להתפתחותן.

                                              
נשר צופה בביצה שהוטלה  בכלוב הדורסים של רמת הנדיב                               ביצה של נשר

אחרי שהזוגות הזדווגו, ואחרי שהנקבה הטילה ביצים והמדגרה חיממה אותם - בוקעים הגוזלים הקטנים. גם הם זוכים לטיפול צמוד: המטפלים מאכילים אותם ושומרים עליהם כמו על נסיכים, עד שיגדלו ויוכלו לעמוד ברשות עצמם.

           

    
הכלוב של גרעין הרבייה של הבזים ברמת הנדיב        כלוב האקלום של הנשרים ברמת הנדיב

נשמע פשוט? זה לא כך! למשל, תכונה ידועה של גוזלים היא שמיד לאחר שהם בוקעים מהביצה, הם נקשרים לדבר הראשון שהם רואים. בטבע זאת אמם, אבל בגרעין הרבייה הם עלולים להיקשר אל האדם שמטפל בהם, או אפילו לחפץ שנמצא בסביבה, כמו נעל...

תהליך ההתקשרות נקרא החתמה. הוא גורם לכך שהגוזלים ילכו אחרי האם (או אחרי המטפלים או אחרי הנעל...). הם ירצו לאכול רק מהם, והם יראו בהם (או במטפלים או בנעל) דוגמה לבן מינם.

זה נשמע אולי מצחיק, אבל יש כאן בעיה רצינית: אם הגוזלים יוחתמו על המטפל או על המטפלת (כלומר - יתייחסו אליהם כאילו הם "משלהם"), בעתיד, כאשר יתבגרו, הם יתקשו ליצור קשר עם בני מינם האמיתיים. במקרה כזה הם לא יתחברו אליהם ולא יתרבו.

מה עושים? מתחכמים... המטפלים משתמשים בבובה בצורת ציפור ומאכילים בעזרתה את הגוזלים. ממש כמו תיאטרון בובות! הגוזלים מנקרים את המקור של בובת הציפור, והבובה מגישה להם את המזון, כאילו הייתה אימם האמיתית.

                                           
האכלת גוזל באמצעות בובת נשר,למניעת החתמה על בני-אדם                         בובת הנשר, שבעזרתה מאכילים את הגוזלים

לאחר מספר חודשים, כשהגוזלים גדלים ומתבגרים ומוכנים לחזור אל הטבע, "מעבירים אותם דירה". המקום החדש הוא כלוב גדול ומרווח, שנמצא קרוב לאזור השחרור אל הטבע או באזור שדומה לו. מקום זה נקרא אתר אקלום, כי שם הגוזלים מתאקלמים (מסתגלים, מתרגלים) לתנאי חיים דומים לאלה שיחיו בהם בטבע. התנאים באתר האקלום שונים מן התנאים בשבי. באתר האקלום הנשרים והבזים שבגרו, מתרגלים למזג האוויר, לריחות ולקולות האופייניים לאזור הטבעי, ומכירים גם את המזון בשטח.

תקופת האקלום אצל הנשרים נמשכת כשנתיים, ואצל הבזים - חודשים ספורים.

    
נשרים בכלוב האקלום של רמת הנדיב, צופים על הסביבה

יום השחרור

והנה מגיע יום השחרור! המטפלים מְטַבְּעִים את העופות (מצמידים לרגליהם טבעות מתכת, שיש עליהן סימני זיהוי) ומצמידים לחלק מהם משדרים קטנים. בעזרת המשדרים יעקבו אחרי צעדיהם הראשונים בעולם "האמיתי". אם העופות ייקלעו למצוקה, אפשר יהיה לאתר אותם ולמהר לעזור להם.

זה רגע מרגש! הנה העופות בידיהם המנוסות של המטפלים, עוד רגע אחרון של פרידה...
המטפלים מרימים את ידיהם למעלה ו...משחררים.
להתראות חברים, בהצלחה!
רגע של היסוס, טפיחת כנף, והנשר או הבז פורשים כנפיים
ועפים מעלה-מעלה...

 

                                
הצמדת משדר לגופו של נשר, לקראת שחרורו אל הטבע                      נשרים מטובעים (עם טבעות מידע לרגליהם) מוכנים לשחרור

 

ומה אנחנו עושים??

הצלחת המבצע תלויה גם בהתנהגותו של כל מבקר באזור. אנחנו חייבים לציית לשלטי ההכוונה שנמצאים כאן ולהימנע מלהתקרב לאתרי האקלום והקינון של הדורסים, כדי לא להפריע להם להתרבות ולהתאקלם.הצלחת המבצע תלויה גם בהתנהגותו של כל מבקר באזור. אנחנו חייבים לציית לשלטי ההכוונה שנמצאים כאן ולהימנע מלהתקרב לאתרי האקלום והקינון של הדורסים, כדי לא להפריע להם להתרבות ולהתאקלם.

עד כה שוחררו לטבע בישראל למעלה מ- 140 נשרים ובזי צוקים, יותר ממחציתם ברמת הנדיב. בשנים הבאות ישוחררו עוד דורסים, שיפרשו כנפיים וידאו גבוה בשמיים מעל לראשנו.

החוקר ביל וודלי מאתר בעלי-חיים ששולחו לחופשי, באמצעות קליטת האותות של המשדרים שהוצמדו לגופם.

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום