• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

עטלפי חרקים בשירות המערכת החקלאית בבקעת הנדיב

עטלף על עץ

כרמי קורין

כרמים בעולם הם אתרי שיחור למזון חשובים לעטלפי חרקים, אשר חלק ממזונם מבוסס על עשים המזיקים לכרם. רוב מיני העטלפים בישראל הם עטלפי חרקים, הניזונים מכמות עצומה של חרקים בלילה. עטלפי החרקים משחרים למזון בשטחים טבעיים וחלק מהמינים משחרים למזון גם בשטחים חקלאיים. מחקרים עדכניים מצביעים על חשיבותם של העטלפים כספקים של "שירות מערכת" חשוב לאדם - בקרת מזיקים במערכות חקלאיות. כלומר, לעטלפי חרקים יש פוטנציאל רב להיות מדבירים ביולוגיים של אוכלוסיות חרקים המזיקים לחקלאות. 
המחקר הנוכחי בחן את הפוטנציאל של עטלפי החרקים כמדבירים ביולוגיים בשטחי חקלאות היין שבאזור בקעת-הנדיב.

המטרות המרכזיות של המחקר הן לכמת את תרומתם הפוטנציאלית של עטלפי חרקים לבקרת מזיקים בכרם ומציאת שיטות ודרכי ממשק בהן חקלאים יכולים להיעזר כדי לעבות את פעילות העטלפים ולהגדיל את יעילותם כמדבירים ביולוגים בכרמים.

על מנת ללמוד את הפוטנציאל של העטלפים כמדבירים ביולוגיים גם בענף חקלאי זה, החל במסגרת פעילות "השותפות לקיימות אזורית", מחקר בראשות פרופ' קורין הבוחן את חשיבות הכרמים בבקעת הנדיב כאזורי שיחור מזון לעטלפי חרקים.

מיני עטלפים ברמת הנדיב

בשלב הראשון נלמד הפיזור המרחבי של עטלפי חרקים בכרמים עם ממשקי הדברה שונים במטרה לאמוד את פעילותם והרכב מזונם בשטחים חקלאיים בבקעת הנדיב. ההשערה היא, כי פעילות העטלפים בשטחים חקלאיים קשורה לאופן ההדברה המיושם בהם וכן לאלמנטים נופיים סביבם, כגון מקורות מים פתוחים. החוקרים שיערו כי פעילות העטלפים ועושר המינים של קבוצה זו יעלו ככל שהשטח ינוהל בגישת ה"הדברה המשולבת" אשר מקדמת שיטות הדברה ידידותיות לסביבה ועקב כך ממעיטה בחומרים הכימיים המסורתיים.

במסגרת המחקר נדגמו הכרמים באמצעות גלאי עטלפים אשר מקליט את הקולות העל-שמיעתיים של העטלפים. הקולות משמשים אותם למטרות שונות כגון התמצאות, לכידת החרקים ותקשורת בין-מינית. מאחר ולמרבית מיני עטלפי החרקים דגם קול ייחודי, ניתן לנתח את ההקלטה באמצעות תוכנת קול ולזהות את מיני העטלפים שנדגמו בכרמים. לצד המעקב אחר קולות העטלפים, נערך גם דיגום של אוכלוסיות החרקים המזיקים הנמצאים באזור.

המחקר התחיל באביב 2017 ונמשך גם לאורך הקיץ והסתיו. עד כה הוקלטו קולות אשר זוהו כשישה מינים שונים של עטלפי חרקים, אשר כולם מוגנים בפני החוק ומרביתם מוגדרים כמינים בסכנת הכחדה.

סיכום הממצאים הראשוניים:

עשרה מיני עטלפי חרקים, המהווים כ- 52 אחוזים מכלל מיני העטלפים שיש בצפון ישראל, תועדו בכרמים ברמת הנדיב. ממצא זה עשוי להצביע על כך כי לכרמים יש חשיבות כאתרי שיחור למזון לעטלפי חרקים. מתוך עשרה המינים שתועדו, שמונה הם מינים הנתונים בסכנת הכחדה שונה, נתון המעיד אף הוא על חשיבות הכרמים.

פעילות העטלפים ועושר המינים עולים במהלך השנה, כאשר בקיץ- בדומה לאזורים אחרים בישראל, הפעילות היא מרבית. בניסוי העצמה של פעילות העטלפים בכרמים נמצא כי לתוספת פרומון יש השפעה חיובית הן על עושר המינים והן על פעילותם בכרמים. לממשק זה כשלעצמו יש גם כן השפעה חיובית על פעילות העטלפים. ממשק זה פשוט וקל ליישום ועשוי לשמש כאמצעי להגברת פעילות עטלפים בגידולים חקלאיים שונים.

שיטות אחרות בהן ניתן להעצים את פעילות עטלפי חרקים הן שימוש במחולל קולות בנייה והצבה של גופי מים קטנים. לשימוש ב"בתי עטלפים" היתכנות קטנה בלבד, אך ניתן להיעזר בהם כאמצעי לחינוך בנושא הדברה משולבת.

PDF iconלקריאת הסיכום המדעי של המחקר

עטלפון לבן שוליים
עטלפון לבן שוליים

הפעילות הגבוהה ביותר בכל עונות השנה באזור בקעת הנדיב הייתה של עטלפון לבן שוליים, המין השכיח ביותר בישראל, אשר משחר למזון בשטחי חקלאות מגוונים. 

למידע נוסף ולסיכום סקר מגוון מיני עטלפים ברמת הנדיב

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום