• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

נימוסי שולחן של עזים: הימנעות מאכילה של חרקים הרביבורים

עזים אוכלות במרעה

טלי ברמן, מתן בן-ארי, צח גלסר, משה גיש ומשה ענבר

יונקים הרביבורים (אוכלי צמחים) גורמים לשינויים פיסיולוגים, כימיים, מבניים ופנולוגיים בצמח הנאכל. ידוע שמכלול שינויים אלו משפיעים באופן בלתי ישיר (בתיווך הצמח) על הפיזור והכשירות של חרקים הרביבורים המנצלים את אותם צמחים. אולם יונקים עשויים להשפיע ישירות (דרך טריפה ורמיסה) על החרקים תוך כדי אכילת החומר הצמחי. האינטראקציות הישירות הללו נחקרו מעט מאוד ולמעשה לא ברור האם וכיצד יונקים הרביבורים מתמודדים עם נוכחות חרקים על מזונם.

במחקר זה בחנתי את האינטראקציות הישירות בין יונקים וחרקים הרביבורים בעזרת מערכת מודל המורכבת מזחלי דובון הקורים (Ocnogyna loewii) ועיזים. עקב אופיים הפוליפאגי (ניזונים ממגוון רחב של צמחים) ושכיחותם, מערכת זו נוחה מאוד לבחינת המנגנונים העומדים בבסיסם של אינטראקציות אלו.

תחילה, בדקתי כיצד משפיעים זחלי דובון הקורים על התנהגות האכילה של עיזים על ידי צילום וניתוח התנהגותן בזמן האכלה. בנוסף, בחנתי כיצד מאתרות העיזים את הזחלים על המזון על ידי כך שמנעתי מהן להשתמש בחושים השונים. מצאתי שעיזים אינן נרתעות מנוכחות הזחלים על הצמח בשל יכולתן היעילה למיינם (ראו סרטון 1).

דובון הקורים על שיח בפארק
דובון הקורים

אף לא אחד מהזחלים הרבים שהשתתפו במחקר זה נאכל על ידי העזים. על ידי נגיעה חוזרת במזון בעזרת הפה (חוש המגע), העיזים זיהו את נוכחות הזחלים על הצמח. עלים נושאי זחלים נוערו או הושלכו. אם זחל נכנס לפה של העז (סבירות נמוכה), היא חשה בו (חושי מגע וטעם) וירקה אותו לרוב ללא פגע (ראו סרטון 2). כתוצאה מכך, 98% מהזחלים שרדו את אכילת העיזים. התנהגויות דומות נצפו גם בתגובה לנוכחות זחלים של טוואי המשי (שאינם שעירים ומזיקים כדובון הקורים, ראו סרטון 2. חוש הראיה אינו מעורב כלל בתהליך. באמצעות החושים החדים (שיעילים גם בלילה או כשהחרק נסתר) וההתנהגויות היעילות שלהן, העיזים מצליחות לאכול את הצמחים בלבד ללא הזחלים. יכולת זו של יונקים הרביבורים להתמודד ביעילות עם חרקים על מזונם מדגישה את חשיבותן ושכיחותן של האינטראקציות הישירות במערכות אקולוגיות יבשתיות.

לקריאה נוספת:

https://www.nature.com/articles/s41598-017-14940-6

Berman TS, Ben-Ari M, Glasser TA, Gish M, Inbar M (2014). How goats avoid ingesting noxious insects while feeding. Scientific Reports 7(1):14835

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום