• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

מי מאביק את הרקפת המצויה?

רקפת מצוייה

מחקר אודות ההאבקה של הרקפת המצויה חושף מאביק חדש וייחודי בארץ. מדובר בעש קדום ביותר הניזון מגרגרי האבקה של הרקפת ומאביק את פרחיה. במחקר נמצאו מאביקים נוספים וכן התברר שרביית הרקפת המצויה תלויה בהאבקת חרקים.

הרקפת המצויה, Cyclamen persicum, נפוצה בחבל הים תיכוני ומוכרת היטב לחוקרים כמו גם לקהל חובבי הטבע ולמרות זאת עד עתה היו שיטת הזיווג של הרקפת, דרך האבקתה, ומיני החרקים הפוקדים אותה בגדר תעלומה.  
במחקר זה נמצא מאביק יוצא דופן הפוקד את פרחי הרקפת. מדובר בעש קדום, פעיל יום, הנקרא Micropterix berytella  אשר התגלה לראשונה בישראל ומשתייך למשפחת   Micropterigidae הידועה כמשפחה הקדומה ביותר בכל סידרת הפרפראים. ממאובני עינבר ידוע שהמינים המשתייכים למשפחה זו קיימים בעולם כמאה מיליון שנה  ומתאפיינים בכך שאין להם חדק אלא גפי פה לועסות בעזרתן ניזונים העשים מנבגים של שרכים וטחבים או מגרגרי אבקה של פרחים. העשים מהמין Micropterix berytella ניזונים מגרגרי אבקה של הרקפת המצויה ומאביקים את פרחיה. עשים אלו חוסים בתוך פרחי הרקפת בעת גשם ולילות קרים, מזדווגים על הפרחים, ועל עלי הכותרת של הפרחים נמצאו הטלות ביצים שלהם. העשים  אינם המאביקים היחידים של הרקפת המצויה, נלווים אליהם: דבורת הדבש, דבורה מהסוג אמגילה וכן מספר מועט של מיני תריפסים ומיני זבובי רחף.
במחקר נמצא שרביית הרקפת המצויה תלויה אך ורק בהצלחת ההאבקה על ידי החרקים  מהסיבות הבאות:
1. רבייה וגטטיבית לא קיימת במין כלל ומכאן שהמין תלוי ברבייה מינית.
2.  בחקר הרבייה המינית נמצא שהרקפת המצויה היא בעלת אי התאם עצמי ושיטת הזיווג מתבססת על האבקה זרה.
3. האבקה זרה באמצעות הרוח  נמצאה לא יעילה במחקר ולעומתה האבקה על ידי קבוצות החרקים השונות הביאה לחנטת פירות מוצלחת.      
המחקר נערך במקביל בשתי אוכלוסיות של רקפת מצויה ברמת הנדיב. האוכלוסייה האחת נפוצה במגוון בתי גידול ומוכרת לכל והיא פורחת בחורף מדצמבר עד אפריל. אוכלוסייה זו מוגדרת כסיננטית כלומר הופעת העלים בצמחים קודמת לפריחה. האוכלוסייה השניה נדירה, מופיעה על מצוקים תלולים הפונים לכיוון צפון-מערב ופורחת בסתיו מאוקטובר עד ינואר. אוכלוסייה זו מוגדרת כהסטרנטית כלומר תחילת הפריחה מקדימה את הופעת העלים. הפריחה של שתי האוכלוסיות מתרחשת בעונות דלות מאביקים (סתיו וחורף) אך יש פיצוי המתבטא בפריחה ארוכה של הפרח במשך כשלושה שבועות המבטיחה יותר סיכוי להאבקה. משך הפריחה הארוך מלווה ברצפטיביות ממושכת של צלקות ובחיוניות ממושכת של גרגרי אבקה בשתי האוכלוסיות. אסטרטגיה זו מכונה - Sit and wait ולפיה הפריחה הממושכת משולה ל"המתנה" של הפרח למעט המאביקים הפעילים. מאביקים מהסדרות הטקסונומיות של התריפסאים, הזבובאים והדבוראים פעילים בשתי האוכלוסיות של הרקפות (אם כי לרוב לא אותם המינים) ואילו לסדרת הפרפראיים נציג בודד העש Micropterix berytella הפעיל רק באוכלוסיית הרקפות הסיננטית.
 
 

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום