• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

לאן נעלמות הדבורים?

דבורה שותה מפרח

מדוע בעולם משקיעים עשרות מיליוני דולרים לחקור את התופעה, ואיך זה קשור לחיים שלנו? תוכנית חקר סוציו-אקולוגית יצאה לדרך, בעקבות ההיעלמות המסתורית של הדבורים

סביר להניח שכאשר הגו חז"ל את הפתגם "לא מדבשך ולא מעוקצך", הם לא הכירו את התרומה העצומה של האֲבָקת הדבורים למערכת האקולוגית. ההָאֲבָקה נחוצה הן להמשך קיומן של אוכלוסיות צמחים בשטחים פתוחים והן לרבייה ולייצור מזון בשטחים חקלאיים.

מלבד היותה יצרנית דבש, תרומתה העיקרית של דבורת הדבש היא בהאבקה של גידולי החקלאות ושל שפע פרחי הבר בארץ. מגוון רחב של שירותי מערכת חשובים נוספים, כגון קיבוע פחמן, מניעת שיטפונות, מניעת סחף קרקע וטיהור מים, תלויים בעקיפין בשירותי האבקה אשר קשורים לקביעת כמות הצמחייה המרכיבה את חיפוי הקרקע וסוגיה. ערך נוסף של ההאבקה הוא כמובן ייצור הדבש.

בעקבות שינויי האקלים, שימוש בחומרי הדברה בשטחי חקלאות וצמצום שטחי המרעה של הדבורים, נצפית ירידה משמעותית ומדאיגה במספר דבורי הבר ודבורי הדבש בארץ ובעולם. לירידה זו השלכות משמעותיות על שירותי ההאבקה של המערכות האקולוגיות, החיוניים לשמירת המגוון הביולוגי ועל הקיום האנושי בכלל.

דבורת הדבש ניזונה מהצומח ואוספת מהפרחים שני סוגי מזון עיקריים: צוף ואבקת פרחים. הצוף מעניק סוכר ואנרגיה, ואבקת הפרחים מספקת חלבונים המאפשרים את התפתחותה של מושבת הדבורים. צמצום שטחי המרעה של הדבורים בישראל, על סיבותיו השונות, מגביל את כמות המזון העומדת לרשות הדבורים, פוגע בהתפתחות הכוורות, וגורם לדבורת הדבש לאסוף מזון ממקורות שאינם טבעיים לה.

מרבית גידולי החקלאות דורשים האבקה כדי לייצר פרי. חלק גדול מהאבָקה זו מבוצע על ידי דבורי דבש, אך בשנים האחרונות מסתבר כי גם חרקים נוספים מהבר ממלאים תפקיד חשוב בהספקת שירותי האבקה לחקלאות. ביותר מ-40 גידולי חקלאות מרכזיים מרחבי העולם, מאביקים מהבר משפרים את יעילות ההאבקה ומגדילים את כמות הפרי פי שניים בהשוואה להאבקה על ידי דבורי דבש בלבד. מאביקי בר שומרים על בריאותם של המערכות האקולוגיות ושל בתי הגידול שעליהם מסתמכים יצורים רבים אחרים. הם משמשים גם מאביקים חשובים של גידולי חקלאות, אך לרוב תרומה זו נעלמת מעינינו.

תמונות מיום הלמידה בפארק
האם זהו זבוב שהתחפש לדבורה?

תחום החינוך ברמת הנדיב מפעיל בימים אלה פיילוט של תוכנית חדשנית המיועדת לבני נוער, שבה הם מובילים חקר סוציו-אקולוגי בנושא הדבורים. מטרות התוכנית העיקריות הן ליצור זיקה בין התלמידים לסביבה שבה הם חיים מתוך חוויית פליאה, להקנות ידע על המערכות הטבעיות והמערכות האנושיות בסביבה הקרובה והקשר ביניהן, לקדם חשיבה ביקורתית ולעודד מעורבות ופעולה למען האדם והסביבה במעגלי השפעה מתרחבים. את התוכנית ילוו אקולוגים וחוקרים מרמת הנדיב, מהטכניון ומאוניברסיטת תל אביב.

לדבריה של ד"ר יעל נבון, מובילת התוכנית, המחקר ינסה לשפוך אור על מכלול התנאים והגורמים התומכים בקיומן של דבורי בר ודבורי דבש ובתפוצתן במרחב הקיום המשותף אדם-חקלאות-טבע, תוך מיפוי צמחים צופנים ומעקב אחר שפע דבורי בר, דבורי דבש ומאביקים אחרים ב"תאי שטח" בעלי שימושי קרקע שונים.

התלמידים ביום לימודים
התלמידים המשתתפים בתכנית מגלים סקרנות רבה ועניין בעולמן של הדבורים

התלמידים יכירו שימושי חקלאות, פרנסה, תוצרת ומוצרים הקשורים לדבורים, ויבדקו תפיסות ועמדות של תושבים ובעלי תפקידים במרחב בנוגע לדבורי בר ולדבורי דבש. נוסף על כך, יבררו מהי המדיניות של המועצות המקומיות לגבי תמיכה במאביקים (שילוב צמחים צופנים בתכנון מרחבי, שמירה על שטחים פתוחים-ירוקים, הגבלת השימוש בחומרי הדברה וכדומה) וכיצד ניתן לקדם אותה.

"עד כה", אומרת נבון, "התלמידים המשתתפים בתוכנית מגלים סקרנות רבה ועניין בעולמן של הדבורים. במסגרת התוכנית הם רוכשים ידע והבנה לגבי חשיבותן של הדבורים לאדם ולמערכת האקולוגית. לאחר שלב הלימוד וביסוס הידע, אנו שואפים ליוזמה ולמעורבות של תלמידי התוכנית בעשייה בפועל. בעזרתם אנו מצפים להגביר את המודעות של קהילת תושבי האזור לנושא ולתרום בדרכים שונות להמשך קיומן של דבורי הבר באזורנו".

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה

 

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום