• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

השתלמות גן יער - עיצוב תפיסות של גננות על חינוך בחיק הטבע

השתלמות גננות ביער

ד"ר נירית אסף וד"ר נירית לביא אלון

גן יער היא גישה חינוכית של למידה חוץ-כיתתית, הכוללת שהות ממושכת בסביבה טבעית קבועה כשהטבע ומשאביו הם המקור למשחק חופשי וללמידה לא מובנית. בגישה חינוכית זו יש חשיבות לזיקה חזקה של המחנך לסביבה הטבעית יחד עם הבנה בשינוי תפקידו מדמות "מלמדת" לדמות מתווכת ומנחה.
במחקר זה בחנו האם וכיצד השתנו התפיסות של גננות ביחס ללמידה בטבע, בעקבות השתלמות בנושא גן יער בה השתתפו. כמו כן נבחנו מהם מרכיבי ההשתלמות שתרמו לשינוי התפיסות וליישום של חינוך בגישת גן יער והאם ניתן ליצור ציר התפתחות של גישות ביחס ללמידה בטבע.

בשנת תשע"ח נערכה ברמת הנדיב שנה ראשונה של השתלמות גננות ייחודית וראשונה מסוגה, בהובלת משרד החינוך ורמת הנדיב. מטרת ההשתלמות לעודד גננות להתנסות בחינוך בגישת "גן יער" ולהקנות להן את הכלים הנדרשים לכך. 

ההשתלמות התבצעה כולה בחוץ, במקום קבוע ברמת הנדיב, ובהתאם לגישת גן יער, התקיימה בכל מזג אוויר וגם בשעות החשיכה. במפגשי ההשתלמות הקשיבו הגננות למומחים בנושא גן יער שסיפרו על הגישה, נחשפו לרעיונות החדשים והשתתפו במגוון רחב של התנסויות בטבע: התבוננות והקשבה, עבודה בבוץ, ליקוט, יצירה, משחקים, סיפורים ועוד. במהלך המפגשים הגננות שיתפו בניסיונן ובתחושותיהן, התייעצו זו עם זו וסייעו זו לזו. מטלת ההשתלמות כללה תיאור מפורט של יציאה משותפת עם ילדי הגן לפעילות בטבע.

ההשתלמות לוותה במחקר שמטרתו לבחון האם וכיצד השתנו בעקבותיה התפיסות של גננות ביחס ללמידה בטבע, ולזהות אילו מרכיבים בהשתלמות תרמו לשינוי התפיסות וליישום של חינוך בגישת גן יער. המחקר היה מחקר איכותני בגישת חקר מרובה מקרים והוא כלל 13 גננות מתוך ה-25 שהשתתפו בהשתלמות. כלי המחקר היו שאלונים לפני ההשתלמות ואחריה, תצפיות המתעדות את המפגשים, ראיונות עם גננות נבחרות לפני ההשתלמות ואחריה, ניתוח רפלקציות ומטלת ההגשה, שכאמור תיארה יציאה משותפת עם ילדי הגן לפעילות בטבע.

הגננות בהשתלמות בפארק הטבע

ממצאי המחקר מלמדים שכל הגננות שינו את תפיסותיהן ואת הרגלי היציאה לטבע ברמה כזו או אחרת. חל גיוון במטרות שהן הגדירו ליציאה לטבע, במסגרת הפעילות בטבע נוספה פעילות חופשית לצד פעילות מובנית, הוגדלה תכיפות היציאה לשטח והוארך משך זמן הפעילות בו. חלק מהגננות גם יישמו מודל של גן יער ביום קבוע בשבוע. כל הגננות העידו שנהנו מן ההשתלמות ונתרמו ממנה, הן ברמת הכלים שקיבלו והן בתהליך האישי שעברו במהלכה. הן העידו על שינוי ביחסן אל הטבע בכלל ובפרט על תחושת זיקה לטבע, נוחות בטבע ונכונות לכבדו, וכמעט כולן הביעו נכונות לשלב פעילות חופשית בפעילות המובנית.

הרכיבים שזוהו בהשתלמות ככאלו שתרמו לשינוי תפיסות הם: חשיפה לתפיסה רעיונית חדשה; מפגש עם אנשים מעוררי השראה; עצם השהייה בטבע במסגרת ההשתלמות (שהייתה כולה בחוץ); הקשר שנוצר בין המשתתפות, שיתוף ודיון רפלקטיבי; קבלת ידע חדש; קבלת כלים פרקטיים והתנסות מעשית. כמו כן צוינה ההשקעה הרבה בארגון ההשתלמות.

נוסף על כך, זוהו אלמנטים העשויים להשפיע על התהליך שעוברות הגננות ועל היישום של גן יער, ביניהם: אתגר של ליווי מבוגרים לפעילות, תמיכת הרשות המקומית ומשרד החינוך, היחס של ההורים ושל הצוות המטפל ללמידה בטבע, הרכב הילדים בגן, מזג האוויר, מידת ההיכרות של הגננות את השטח ואת הסביבה וחשיפה נוספת של הגננות לנושא גן יער במפגשים ובהשתלמויות. כל אלו הם נושאים מומלצים למחקרי המשך.

ילד משחק ביער

 

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום