• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

הציפור הלאומית ברמת הנדיב

הציפור הלאומית ברמת הנדיב
בסוף החודש שעבר התרחש בגן הזיכרון של רמת הנדיב אירוע שרק מעטים הבחינו בו, אבל הוא מיוחד במינו. שלוש ציפורי דוכיפת צעירות שוטטו במדשאות, מעט מבולבלות, מלקטות מזון, אינן מתרחקות מבני האדם שצופים בהן סביב.
סיפורן של הציפורים החל כמה שבועות קודם לכן. אזרח טוב וחובב בעלי חיים מצא גוזלים נטושים ומותשים. הוא העביר אותם לבית החולים לחיות בר המשותף לרשות לשמירת הטבע ולספארי שברמת גן. שם הן טופלו, התאוששו, התחזקו, והגיע היום שבו היו מוכנים לשוב לחיות בטבע. הוחלט שרמת הנדיב היא המקום המתאים לסייע להם בתהליך ההסתגלות לחיים החדשים.
זוהי הזדמנות לערוך היכרות עם הדוכיפת, שבשנת ה-60 הוכרזה "הציפור הלאומית של ישראל". הדוכיפת ניזונה בעיקר מפרוקי רגלים, תולעים, עשים וכדומה. המקור הארוך, כחמישה סנטימטרים, מסייע לה לנבור בשטחים עשבוניים וללקט את מזונה. הדוכיפת חיה ומקננת באזור האקלימי הממוזג (מרכז אירופה–אסיה) ונודדת לאזורים החמים באפריקה, שם היא חורפת. לפני כמה עשרות שנים, בעיקר משנות החמישים והשישים של המאה ה-20, החלו פריטים של הדוכיפת לקנן גם בארץ, וכיום היא ציפור נפוצה ויציבה בארצנו. משערים שהתפתחות השטחים החקלאיים, גני הנוי והמדשאות בישראל גרמו לה "להתיישב" בארץ. 
יש כמה השערות למקור השם "דוכיפת": הוא מופיע בשפות שונות, בהן מצרית עתיקה, באחת מהשפות ההודיות ובכורדית, שבה מתייחסים לציצית (או לכיפה) המעטרת את ראשה. בעברית אפשר לייחס את מקור השם ל"דו-כיפה".  בערבית היא נקראת "הוד-הוד", כנראה בגלל הצלילים שהיא משמיעה. הציצית המעטרת את ראשה משמשת לתקשורת בין הפריטים השונים להתראה על סכנה וגם לחיזור. במקורות ישראל היא מופיעה לצד עופות שאינם כשרים למאכל: "ואת החסידה, האנפה למינה ואת הדוכיפת" (ויקרא י"א 19). באגדות שלמה המלך יש לדוכיפת מקום של כבוד.
הדוכיפת נוהגת לבנות את הקן בחודש מרץ. הקִנים נבנים בחורים של עצים, על גגות של בתים, לא הרחק מפני הקרקע, לכן הם מועדים להתגלות על ידי טורפים, בעיקר חתולים. הפתרון של הדוכיפת הוא בלוטת שומן וריח; כשיש סכנה היא מפרישה צחנה איומה שדוחה את הטורפים, ועל פי רוב מצילה את הגוזלים.
לפני ששוחררו ציפורי הדוכיפת הצעירות ברמת הנדיב הן טובעו לזיהוי. בימים הראשונים אחרי ששוחררו בגן הזיכרון, אמיר ארנון, האחראי לחיות הבר ברמת הנדיב, הקפיד לבדוק את מצבן ולסייע בהאכלתן. בימים אלה הן עדיין נצפות בגן, אך נראה שהן כבר מסתדרות לבד ואינן נזקקות להאכלה. המטיילים בגן יכולים ליהנות מהציפורים, וכשרואים דוכיפת, כבר קשה לדעת אם היא אחת מאלה ששוחררו או "ותיקה" בגן. אפשר לנסות לצפות אם יש טבעת זיהוי צמודה לרגל.
נאחל לציפורים הצלחה בחייהן החדשים ברמת הנדיב.
חנות המידע רמת הנדיב: 04-6298111
 
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום