• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

הכול דבש

קבוצת דבורים על משטח

תפוח בדבש הוא אחד ממנהגי החג האהובים, והידיעה שהדבש מיוצר מהצוף המקומי, רק ממתיקה את החוויה. על הדבש ועל העוקץ בפארק רמת הנדיב.

הן חרוצות, פעלתניות, והן ממתיקות את חיינו. ולמרות זאת, רובנו שומרים מהן מרחק. לכבוד החג, אנו מזמנים לכם מפגש מקרב עם הדבורים, דרך המסך, תוכלו להתרשם מהחיה המופלאה מבלי חשש להיעקץ...  

פארק הטבע רמת-הנדיב, שוכן בטבורו של מרחב גיאוגרפי ואנושי שהחקלאות היא חלק בלתי נפרד ממנו עוד משחר ההיסטוריה. בשנים האחרונות, ישנה מגמה ברמת-הנדיב לעודד ולתמוך בחקלאות האזורית ובין היתר לשלב חקלאות בפסיפס המגוון של פארק הטבע מרעיית צאן ובקר, דרך גידול זיתים וחיטה ועד לאירוח דבורים שנהנות מהצוף המקומי העשיר ומחזירות לנו תודה דרך הממרח המתוק ביותר שהטבע יודע לייצר.  

מקורות הצוף והאבקה העיקריים עבור הדבורים מצויים בשטחים הפתוחים, המספקים מגוון רחב של צמחי צוף ואבקה בכמויות משתנות בהתאם לעונה ולאזור. שטחי פארק הטבע ברמת הנדיב מהווים שטח מרעה גם לדבורי הדבש ומהווים תחנת בסיס למספר כוורות אשר נודדות עם סיום הפריחה כאן לאזורים אחרים להמשך אגירה.

ייצור הדבש תלוי בזמינות פרחים המספקים צוף ואבקה ל"משפחת הדבורים" בכוורת. אבקת הפרחים (Pollen) מהווה את המקור הבלעדי לחלבון, ויטמינים, חומצות שומן ומינרלים הנחוצים להתפתחות הדור הצעיר של הדבורים ולקיום הכוורת. הצוף (Nectar) הינו החלק הפחמימתי בתזונת הדבורים שבחלקו נצרך באופן שוטף ובחלקו נאגר בכוורת לתקופות מחסור, בצורת דבש. צוף הפרחים אליו הדבורים נמשכות עשיר בסוכרוז, והדבורים אוגרות אותו בכוורת על ידי הפיכתו לדבש באמצעות פירוק הסוכרים המורכבים לסוכרים פשוטים. זהו תהליך המתרחש בזֶפֶק הדבורה, איבר הנמצא במערכת העיכול של הדבורים ובתוכו אינזימים המסייעים לפירוק. תוך כדי אחסון הצוף בכוורת, הדבורים מאדות חלק מהמים מתוך הצוף על מנת להעלות את ריכוז הסוכרים לצורך שימורו לימים קשים יותר, התרכיז שנוצר הוא הדבש שאנו מכירים. הדבורים בכוורת פועלות לפי "העיקרון הקיבוצי" - כל פרט בכוורת ממלא תפקיד בהתאם לגילו והתמחותו, דבורה בודדת יכולה לייצר בחייה בערך כפית דבש אחת, ואילו כוורת בריאה יכולה לייצר 15 – 40 ק"ג דבש בשנה.

אגירת הדבש בכוורת מושפעת מגורמים שונים בתוך הכוורת ומחוצה לה. גודל אוכלוסיית הדבורים בכוורת, התנאים בסביבת הכוורת ואופן הטיפול, קובעים את חוזקה ואת יכולתה של הכוורת לאגור דבש. זמינות מקורות המזון בסביבת הכוורת כמו גם מזג האוויר, יקבעו את פוטנציאל המרעה. קבלת יבול דבש מרבי מתאפשרת כאשר הכוורת מגיעה לשיא חוזקה במקביל לתחילת הפריחה של מרבית מיני הצומח המספקים כמויות גדולות של צוף. ניהול נכון של המכוורת בידי המגדל דורש היכרות טובה עם מקורות הצוף והאבקה החשובים בקרבת המכוורת ויכולת חיזוי טובה של תחילתה וסיומה של תקופת הפריחה בכדי לתזמן נכון את הרדייה והנדידה. ולאן הן נודדות בתום תקופת הפריחה? מרבית הכוורות נודדות לשטחי מרעה בהם הפריחה טרם הסתיימה או לשטחי חקלאות בהם הפריחה עדיין בשיאה.
הכוורות ממוקמות במרחק בטוח משבילי הטיול, אך סמוכות לדרכי עפר על מנת לאפשר גישה נוחה למי שמטפל בהם. בטיולכם בפארק, שימרו מרחק מהכוורות על מנת להימנע מעקיצות. בסביבת הכוורת, דבורים עלולות להיות יותר לחוצות והסיכוי להיעקץ גבוה יותר. בסיום טיולכם, אתם מוזמנים לחנות המידע במרכז המבקרים, שם יחכה לכם מבחר עשיר של מוצרי קהילת בית אל וביניהם הדבש המגיע ישירות מפרחי הבר בפארק הטבע.

כוורנים עובדים בכוורות ברמת הנדיב

                                                                                                 הכוורות ברמת הנדיב      

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום