• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

הגינה כסביבת חיים

שני פרפרים על עלה

כמו בכל סביבת חיים, גם בגינה שלכם שוררים תנאים אופייניים (תנאי מזג האוויר, סוג האדמה וכדומה), מבקרים בה בעלי חיים וגדלים בה צמחים ממינים שונים. בעלי החיים והצמחים תלויים בקשרי קיום עם יצורים ממינים אחרים. בלי קשרי קיום אלו, לא יוכלו רוב היצורים החיים לחיות.
אילו קשרי קיום יכולים להתקיים בגינה שלכם?

טורף – נטרף
כל היצורים החיים זקוקים למזון כדי לחיות. ואכן, אחד מקשרי הקיום החשובים ביותר בין היצורים החיים הוא קשר טורף–נטרף. הצמחים מייצרים בעצמם את מזונם (בתהליך הפוטוסינתזה), ובעלי החיים אוכלים את הצמחים או טורפים בעלי חיים אחרים. לדוגמה, ציפורי ירגזי טורפות זחלים צעירים של פרפרים, שאוכלים עלים של צמחים; זחלים של לבנין הכרוב אוכלים עלים של צמחי כרוב או חרדל, ונאכלים על-ידי שחרור.
רצף כזה של יצורים שאוכלים זה את זה נקרא שרשרת מזון. שרשרות מזון אחדות מתקיימות בגינה שלכם. נסו לזהות אותן.

הדדיות
הפרפרים הבוגרים המבקרים את הצמחים ניזונים מן הצוף המתוק שבפרחים. בזמן שהפרפרים מתעופפים בין הפרחים ומוצצים את הצוף, גרגרי אבקה נדבקים לגופם, והפרפרים מעבירים אותם מפרח לפרח. כך הפרפרים מאביקים את הצמחים, ומאפשרים לפרי ולזרעים של הצמחים להתפתח – מאפשרים לצמחים להתרבות.
גם ציפורים כמו בולבול מסייעות לצמחים להתרבות. הן אוכלות את הפרי העסיסי, ותורמות לפיזור הזרעים שבתוך הפרי.

אם כך, כל השותפים בקשרי קיום אלו מפיקים תועלת מן הקשר. קשרים כאלה נקראים קשרי הֲדָדִיוּת. היצורים השותפים בקשר כזה מפיקים ממנו תועלת – אין נפגעים! משום כך מסמנים קשר כזה בתור יחסי (+ +), שיש בו תועלת לשני השותפים.

לפעמים, יצור חי ממין אחד תלוי לקיומו ביצור חי ממין אחר וגורם לו נזק. לדוגמה, נקבות של פרפרים ממינים מסוימים, המטילות את הביצים רק על צמחים ממינים מסוימים. הזחלים הבוקעים מן הביצים אוכלים את העלים, הניצנים או הפרחים של הצמחים האלה. קשרי קיום כאלה נקראים קשרי טפילות, ובהם הצמחים הם פונדקאים של הפרפרים, והפרפרים הם טפילים של הצמחים.
דוגמאות לקשרי טפילות: זחלים של הפרפר זנב סנונית אוכלים עלים של שומר ושל פיגם; זחלים של הפרפר צבעוני שקוף אוכלים אך ורק עלים של הצמח ספלול. הטפיל מתקיים צמוד לגופו של הפונדקאי או בתוך גופו, מקבל ממנו מזון או חומרים אחרים וגורם לו נזק. לכן מסמנים קשרים כאלה בתור יחסי (+ -).

זחל על צמח

תחרות 
קיומם של היצורים החיים אפשרי בזכות קשרי הקיום שלהם עם יצורים אחרים, וכולם זקוקים גם לחומרים (מזון, חמצן, מים ועוד) וגם לאנרגיה (אור וחום).
אך כאשר כמות המשאבים בסביבה מוגבלת, היצורים החיים מתחילים להתחרות זה בזה. ביחסי תחרות, שני השותפים – המתחרים – ניזוקים, ולכן מסמנים אותם בתור יחסי (- -).

צמחייה צפופה בגינה - דוגמאות לקשרי תחרות: צמחים שגדלים בצפיפות רבה ומתחרים על המים שבאדמה או על אור השמש; באביב, כשצמחים רבים פורחים, יש ביניהם תחרות על משיכת החרקים ושאר בעלי החיים המאביקים את הפרחים.

ילד צופה בצב המתהלך בגינה
קשרי הקיום שלנו
קשרי הקיום מתקיימים בין יצורים רבים: בין בעלי חיים ממינים שונים, בין צמחים ממינים שונים, בין צמחים לבין בעלי חיים וגם בין האדם לבין יצורים חיים רבים.
אנו מגדלים צמחים בגינה, משקים, מדשנים ומטפלים בהם, אך גם קוטפים אותם ומכינים מהם מאכלים, תבלינים ומשקאות. אנחנו מקימים בגינה מתקנים להאכלה, להשקיה ולקינון של ציפורים, ונהנים להתבונן בציפורים ולהקשיב לקולותיהן.

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום