• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

גינון טיפולי ברמת הנדיב

גינון טיפולי ברמת הנדיב
מחקרים רבים מציגים את הקשר שיש בין סביבה ירוקה, טבע או גן פורח לבין תחושות שהאדם חווה כמו: רוגע, שלוה, הנאה והגברת החיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה והתועלת שהם מפיקים מכך. רבים רואים בגינון עיסוק מרגיע, מהנה, מפעיל חושים ושרירים, מאפשר ביטוי יצירתי, שתוצאותיו ניכרות ומתגמלות. במהותו העיסוק בגינון הוא אוניברסלי וחוצה גבולות, תרבויות ואוכלוסיות. 
בגני רמת הנדיב, המיועדים להנאת כלל האוכלוסיה, מתנהל החל משנת 2000 פרוייקט בגינון טיפולי.  פרוייקט זה מאפשר לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים חשיפה לעשייה הגננית ולא פחות חשוב מכך – חיבור לקהילה. 
בבסיס היוזמה להפעלת הפרוייקט ברמת הנדיב ניצבת התפיסה שיש חשיבות רבה לעצם שילובם של אנשים עם צרכים מיוחדים, כגון פיגור שכלי, המוצאים עצמם לרוב בשולי החברה (אם לא בניתוק ממנה), במקום עבודה נורמטיבי, המאפשר מגע עם צוות עובדים וחשיפה למספר רב של מבקרים ומטיילים.  
בפרוייקט לוקחים חלק שמונה אנשים הלוקים בפיגור שכלי ברמה בינונית, בגילאים 23-52, החוסים במעונות בסמוך לרמת הנדיב ומועסקים בגנים כחלק מצוות הגינון. את הקבוצה מדריכים מטעם גני רמת הנדיב שני מטפלים בגינון בהכשרתם. 
 
ברמת הנדיב מועסקת קבוצת הגינון הטיפולי במשך חמישה ימים בשבוע, כשיום העבודה, האורך חמש שעות, מחולק לשני חלקים עיקריים: עבודה בשטח הגינות הציבוריות ברמת הנדיב, ועבודה בגינות האישיות של חברי הקבוצה. בחלקו הראשון של היום עוסקים חברי הקבוצה במגוון עבודות גנניות, הנבחרות בהתאם ליכולותיהם: עישוב, גירוף עלים, גיזום, הפיכת קרקע בקלשון, העברת שתילים לעציצים, השקיה וכיו"ב. במסגרת העבודה במשתלה הם עוסקים במילוי עציצים ומיכלי שתילה בתערובות קרקע, סידור והעברת עציצים ועוד. פעילויות גנניות נוספות מתבצעות בגינה הטיפולית: זריעה, שתילה, הכנת ייחורים, העתקת שתילים. 
 
שאלת הכשרת העובדים בתחילת הפרויקט הצריכה הקדשת זמן לטובת לימוד והכרת היכולות והמגבלות השכליות והמוטוריות של כל אחד מחברי הקבוצה. מנחה הקבוצה, דאג לעבוד בכל יום עם אדם אחד באופן אישי. פעולות הנראות פשוטות כמו: לקיחת ציוד מתאים, עבודה נכונה עם הכלים, ריקון הפח כשהוא מתמלא בעלים והחזרת הציוד למקום בסוף היום, המבוצעות כיום ללא קושי ובאופן עצמאי, לא היו מובנות מאליהן לחברי הקבוצה בתחילת הפרויקט. 
 
עצם העבודה ברחבי הגן, כחלק מצוות העובדים, במדי רמת הנדיב, ותוך קבלת שכר בסוף החודש, הפכה את רעיון ה"שילוב בקהילה" לעניין ממשי. הוגו יאן טראגו, מנהל 'גני רמת הנדיב', שייזם את הפרויקט, מעדיף לראות בו צעד שיאפשר לעובדים אלה להתמקצע, במסגרת יכולותיהם ומגבלותיהם, בתחום הגינון, ויקדם אותם לקראת השתלבות במסגרות שונות בקהילה, כגון: משתלות, מחלקות גינון במועצות המקומיות באזור ועוד. לתפיסתו, שילוב של אנשים עם צרכים מיוחדים בתוך הקהילה, חשוב לא רק לאדם עצמו, אלא גם לחברה. אחרי מספר נסיונות שלא צלחו לשלב חלק מחברי הקבוצה במסגרת חיצונית,נראה כי המשימה מורכבת יותר וכי העדרה של מסגרת קולטת מתאימה שיכולה להוות המשך תומך לפרוייקט, אינו מאפשר את השלמת החזון.
 
בחלקו השני של יום העבודה פועלים חברי הקבוצה בגינה הטיפולית, בחלקה שהוקצתה לשם כך. כאן - לצד שטח המשותף לכולם ("הגינה הקבוצתית") – יש לכל אחד גינה קטנה משלו, בה הוא מבצע את פעולות הגינון בעצמו ("הגינה האישית").
בגינה האישית מתרחשים תהליכי הלימוד והחוויה החשובים ביותר. חברי הקבוצה חווים את תהליך גדילת הצמח מזריעה ועד מוות וחשים על בשרם את חילופי העונות. הם לומדים לטפל ולדאוג לצמחים שלהם וליהנות מפירותיהם. כאן מתאפשר לאנשים אלה, החיים רוב חייהם במוסד, כשהם חולקים חדר עם דיירים נוספים, לחוות פרטיות בפינה בה יש להם את החופש לעשות כרצונם, ויחד עם זאת, לכבד את פרטיותו של האחר. 
 
הגינה הקבוצתית  מפתיעה במיוחד בשל היצירתיות הרבה שבה. אלמנטים שונים, המשלבים חומרים מהסביבה הטבעית העשירה של רמת הנדיב, לצד רעיונות מקוריים, יוצרים פינת חמד שנעים לשהות בה. זהו גם המקום בו מתבצע טקס 'סיום יום העבודה' – התכנסות של חברי הקבוצה ושתיית תה צמחים, שנקטפו מגינת התבלינים. 
מידי פעם, לצורך שבירת שיגרה, יוצאת הקבוצה לפעילות מחוץ לגן: טיול רגלי ברמת הנדיב, פיקניק בחיק הטבע, הכנת תה צמחים במעין הקרוב, נסיעה לחוף הים, יום טיול ברחבי הארץ. בנוסף,  מתוך כוונה להגביר את המעורבות בתוך החברה נערכות פעילויות של שיתוף פעולה עם גורמים שונים: עבודה משותפת בגן קהילתי, הכנת גינה במרכז התעסוקה של המעון, הקמת גינה בבי"ס יסודי יחד עם התלמידים ועוד. 
בשנים האחרונות מצטרפים לפעילות הקבוצה מתנדבים וסטאז'רים, חלקם סטודנטים לגינון טיפולי מסמינר הקיבוצים במסגרת העבודה המעשית שלהם, וחלקם אנשים בעלי זיקה לגינון, המעוניינים להכיר תחום זה ולהתנסות בו באופן מעשי. 
כחלק מהשאיפה לאפשר ליותר אנשים לבוא במגע בלתי אמצעי, אקטיבי, מבריא ומפתח עם הגן ועם הסביבה הטבעית והאנושית במקום, מתארחות מידי פעם קבוצות שונות בגינה הטיפולית.
במהלך סדנא מעשית-יצירתית בגינון נחשפים המבקרים לפן הטיפולי, המאפשר, המקבל  והמתגמל שיש לתחום ייחודי זה להציע.    
כמו כן, מתקיימים סיורים לימודיים - מקצועיים, סדנאות וקורסי הכשרה בשיתוף עם גופים שונים למטפלים ומפעילים באמצעות גינון. 
לסיכום, 
ברמת הנדיב נחשב פרויקט הגינון הטיפולי כמוצלח: הקבוצה רכשה מיומנויות גנניות ומבחינת הספקים וטיב עבודה עומדת בציפיות ואף מעבר לכך. חשוב לתת את הדעת לתנאים השונים המסייעים לכך: 
-        שיתוף פעולה ברמה המערכתית בין הנהלת גני רמת הנדיב והמעונות מהם מגיעם החוסים.
-        ליווי והנחייה צמודים בעבודה, ע"י צוות מקצועי בתחום הגינון הטיפולי. 
-        יחס אוהד ותומך מצד ההנהלה וצוות העובדים בגן. 
-        התאמת הפעילות והמשימות ליכולת חברי הקבוצה, מבחינת איכותית וכמותית. 
-        שילוב ביחס נכון בין עבודה בגן לבין פעילות מהנה בגינה הטיפולית ומחוצה לה. אם המבנה היה רק של עבודה -  המוטיבציה, הפרודוקטיביות והיעילות בעבודה היו נפגעים. 
חשוב גם להתייחס לקשיים המלווים את העבודה עם קבוצה זו:
-        לימוד ואימון: יש צורך להשקיע רבות ולאורך זמן בלמידת המיומנויות הגנניות, עבודה עם כלים, הרגלי עבודה. אחרי שלמדו לאורך זמן רב (לפחות שנה) – מפתחים עצמאות גוברת בעבודה. לעיתים יש ניסיונות לשלב את המטופלים בעבודה חדשה, במקום חדש. אם בו לא יינתנו תנאים דומים של הנחיה- הם לא יצליחו להשתלב בו. 
-        בעיות התנהגות, היכולות לקבל ביטויים שונים: תוקפנות, בריחה, הפרעה לאחרים, צעקות, הכאה עצמית בזמן כעס, התכנסות וחוסר תגובה. לשם כך צריך מעבר להנחיה המקצועית בגינון גם אוריינטציה טיפולית.
-        מגבלות קוגניטיביות ומוטוריות שונות שיש להתחשב בהן בבחירת הפעילות ובהפניה לעבודות השונות.  
 
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום