8.11-36-aspect-ratio-x

מרחבים בגינה

בכל חצר, ואפילו שטחה קטן, אפשר להקים גינה שיהיו בה פינות מגוונות, ובכל אחת מהן יהיה אפשר ליהנות מדברים אחרים. לפניכם רעיונות אחדים לפינות מיוחדות שאפשר להכין בגינה.

 

פרפר בגינה

תצפית בציפורים ובפרפרים
השילוב של ציוץ ציפורים עם קולות הרוח וקולות נעימים אחרים ועם מראה של פרפרים מתעופפים באוויר, יכול לתרום לאווירת השלווה בגינה שלכם. לכן כדאי למשוך ציפורים ופרפרים אל הגינה.

איך מפתים ציפורים ופרפרים לבוא אל הגינה?
מומלץ להכין בגינה מִתקָנים מיוחדים ולשתול בגינה צמחים ממינים מסוימים שימשכו אליהם את הציפורים ואת הפרפרים. תוכלו להכין מִתקְני האכלה לציפורים, שתניחו בהם גרעינים ופירורי לחם, או מְכָלים ובהם מי שתייה או תמיסת סוכר, שימשכו גם ציפורים וגם פרפרים.

אפשר לבנות תיבות קינון לציפורים ולצפות בהורים המסורים, הדוגרים על הביצים, מטפלים בגוזלים ומביאים להם אוכל מתאים.

אפשר לשתול בגינה “צמחי פרפרים” – צמחים שהפרפרים מטילים עליהם את הביצים. הזחלים הבוקעים מן הביצים אוכלים את העלים שלהם ומתגלמים על הצמח או מתחתיו. הדבר יאפשר לעקוב אחר השלבים במחזור החיים של הפרפרים. חשוב לשתול בגינה גם צמחי צוף, כדי לספק מזון לפרפרים הבוגרים, גם לפרפרים

מיצג בגינה מאפשרת

שהתפתחו בגינה וגם לפרפרים שנקלעו לגינה במקרה ומצאו בה צוף.

בין צמחי הפרפרים נכללים גם מיני בר, כגון חרצית, כותלית, פיגם, מרווה וחרדל, וגם צמחי תרבות כגון כובע הנזיר, חוטמית ויערה.

ברכת מים
אפשר להכין בחצר ברֵכת מים קטנה, שתשמש גם מקור של מי שתייה לבעלי חיים וגם בית גידול לצמחי מים, כגון גומֶא, נימפיאה, איכהורניה (“יקינתון מים”) ופיסטיה (“חסת מים”). מקצת הצמחים האלה ימשכו פרפרים בזכות הצוף הרב הנוצר בפרחים שלהם.

במים אפשר לגדל דגים קטנים כגון דגי גמבוזיה. מעניין לעקוב אחר הדגים בברֵכה, אך לדגים יש יתרון נוסף: הם אוכלים זחלים וגלמים של יתושים, וכך מונעים מטרד של עקיצות יתושים מגרדות.

קולות וצלילים
נוסף על ציוץ הציפורים, המקנה תחושה של בילוי בטבע, אפשר להוסיף לגינה קולות נעימים אחרים. מה עושים?
אפשר לבנות מִרְצֶדֶת (מובייל) מחלקי מתכת או מפֵּרות חלולים, שבעזרת הרוח יתנגשו זה בזה וישמיעו קולות.

9.3.14 044

מגדלים צמחים
כאמור, אפשר לשתול בגינה צמחים שימשכו אליה ציפורים ופרפרים. אבל אתם יכולים לגדל גם צמחים שתוכלו להשתמש בהם לצורכיכם.
בגינה שלכם תוכלו לשתול צמחים שיניבו ירקות למאכל, כגון צנונית, בצל ירוק ועגבנייה, עצים שיניבו פרי (צריך לחכות בסבלנות, עד שיגדלו ויתחילו להניב פֵּרות), כגון שסק ולימון וכן צמחי תבלין וצמחים להכנת משקאות כגון אזוב, נענה, זוטה לבנה, מרווה, לואיזה ולימונית. מתוצרת הגינה שלכם תוכלו להכין סלטים, ריבות ומשקאות טעימים.

מזמינים בעלי חיים
בעלי חיים רבים, ובהם כל הזוחלים והדו-חיים, מוגנים על-פי החוק ואסור להעבירם מן הטבע. אבל אם הגינה שלכם תצליח לפתות בעלי חיים לבוא ולהתנחל בה – הרי הם ברוכים הבאים!

הצמחים ופינות ההאכלה, ההשקיה והקינון המיוחדות שתכינו בגינה שלכם, עשויים למשוך ציפורים ופרפרים. אבל תוכלו למשוך אל הגינה שלכם גם בעלי חיים אחרים.

למידע נוסף ראו מאמרה של ד”ר רחלי שוורץ-צחור על גינת הפרפרים ברמת הנדיב, ועיינו ברשימת “צמחי הפרפרים” (בתחתית הדף). מידע רב על פרפרים וציפורים תמצאו גם באתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית.

הנה דוגמאות למבנים פשוטים שהכינו במיוחד חובבי חרקים, כדי למשוך למקום פרוקי רגליים. הצל והלחות המאפיינים מבנים מסוג זה, מתאימים למגוון בעלי חיים שחיים בטבע מתחת לאבנים או מתחת לנשר של עלים כגון טחביות, כדרוריות, עכבישים וחיפושיות. אבל גם בעלי חיים ארסיים או עוקצניים עלולים להסתתר שם, ויש להיזהר מפניהם.

פעמוני רוח

במו ידינו
בעזרת הדמיון שלכם תוכלו להכין בגינה שלכם פינות, מבנים וקישוטים יצירתיים ביותר. לקראת ההכנה של המבנים והקישוטים בגינה שלכם, מומלץ לאסוף כל מיני פריטים: אבנים מעניינות, ענפים יבשים של צמחים, אצטרובלים, קליפות עצים, פֵּרות יבשים של צמחים (לא אכילים) וכדומה. את כל אלו תוכלו לשלב ביצירותיכם.

הפריטים שתכינו אינם חייבים להיות גדולים. לדוגמה, ערוגות קטנות ניתן להכין במגירות ובארגזים ישנים.

שימוש חוזר בבקבוק פלסטיק – כדאי להשתמש בפריטים רבים ככל האפשר, שעמדו להיזרק לפח, ובמיוחד בפריטים העשויים מחומרים שאינם מתכלים. מומלץ לנצל בקבוקי זכוכית או פלסטיק, שברי מרצפות, צמיגים ישנים, צעצועים שבורים וכדומה. השימוש החוזר בפריטים אלו מקטין את כמות הפסולת שצריך לטפל בה ותורם לשמירה על איכות הסביבה.

אם הרעיון שלכם כרוך בעבודה קשה, תוכלו לבקש עזרה מן ההורים. התוצאה הסופית יכולה להיות מיוחדת במינה.

פינת ישיבה בצל
בישראל, ימים רבים בשנה השמש קופחת מלמעלה והטמפרטורה גבוהה. בימים כאלה בריא יותר וגם נעים יותר לשהות בצל.
איך מכינים פינת ישיבה בצל? אם בגינה יש עץ גדול, אפשר להכין תחתיו ספסל ישיבה. ואם אין עצים, אפשר להכין סככת צל. את פינת הישיבה אפשר לקשט בעיטורים שונים – מִרְצָדוֹת (מוביילים), פסלים, עציצים תלויים וקישוטים אחרים, שאפשר להכין כיד הדמיון הטובה.

את ספסלי הישיבה אפשר לבנות מחומרים שונים, כגון צמיגי מכוניות ישנים. את הצמיגים מצפים במלט ומעטרים בשברי חרסינות צבעוניות או בבקבוקי זכוכית, בלוחות עץ וכדומה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

מערת הקבר

שעריה של רמת הנדיב נפתחו לראשונה באביב 1954, ביום בו הובאו הברון אדמונד דה רוטשילד ורעייתו אדלאייד למנוחת עולמים במערת הקבר אשר בלב הגנים.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>