AL14_09_30_0836-aspect-ratio-x

אזורי חיץ למניעת שריפות בשטחים פתוחים

שריפות בשטחים פתוחים כמו יער והחורש הפוקדות אותנו בארץ כמעט מידי שנה אינן טבעיות. שריפות אלה נגרמות בידי אדם בשוגג או במזיד. לעיתים שריפות בשטחים פתוחים מתפשטות מאזורים עתירי צומח (יערות נטועים, שמורות טבע) ופוגעים ביישובים סמוכים, ולעיתים כיוון האש הפוך: מהישובים לשטחים הטבעיים או הנטועים.

Picture2

בחודש מאי 1980 פרצה שרֵפה גדולה באזור רמת-הנדיב אשר התפשטה מהלולים של קיבוץ מעין-צבי שמצפון לפארק, ושרפה כ-50% משטח הפארק של היום.

בעקבות אותה שריפה עלתה סוגיית ניהול השטחים הפתוחים בכלל ומניעת שריפות בשטחים פתוחים בפרט לתודעת הנהלת רמת הנדיב. בסוף שנות ה-80 הוכנסה רעיית בקר לשטח, לצד דילול של הצומח המעוצה.

במקביל לפעולות הממשק, התפתח מחקר מלווה שעסק בהשפעות השרֵפה על המערכת האקולוגית, לצד  פיתוח כלים למניעת השריפה הבאה או לפחות לצמצום נזקיה.

מודל אזורי החיץ (fuel break zones) מציע אפשרות למנוע התפשטות שריפות יער וחורש אל היישובים, או מהם לפארק, על ידי שבירת הרצף האופקי והאנכי של הצומח ברצועת המגע שבין היישוב לשטח הפתוח. זאת נעשה באמצעות דילול מסיבי של הצומח המעוצה והסרת הצומח העשבוני באמצעים מכאניים או רעייה חזקה של בעלי חיים.

 

Picture1

ברמת הנדיב יושם מודל זה לאחר המלצות הועדה לחקר השריפה בכרמל (1989) ואזור החיץ הוקם בהדרגה בשנים 1991-1994. החורש ברמת הנדיב, הגובל בשכונת נווה רמז (זיכרון יעקב), נגזם  ודולל, כך שעץ הנופל כתוצאה משריפה, לא יפגע בעץ או בשיח שכן ויגדיל את הסכנה להתפשטות אש בצמרות העצים.

אזור החיץ מתוחזק באמצעות רעית בקר חזקה, במטרה להסיר את שכבת העשב היבש שיכול להוות פתיל שריפה בעונת הקיץ.  כתוצאה מפעולה זו, מקבל השטח מראה המזכיר יער פארק פתוח או, יש שיגידו, דמוי סוואנה.

עדר הבקר רועה בחיץ באופן מרוכז ומבוקר, כאשר העשב עדיין ירוק ברובו. עם תחילת הקיץ נותר האזור חשוף מצומח עשבוני ודליק ואז נכנסות העיזים להשלים את המלאכה על ידי אכילת חלק מהצומח המעוצה ודיכוי התחדשות העצים

והשיחים. כתוצאה מכך, קטנה הסכנה שהאש תתפשט ותצא מכלל שליטה ותפגע בשטח המיושב, או תתפשט לשאר הפארק.

מאז הקמתו ועד היום נערכים באזור החיץ מחקרים שונים, במטרה ללמוד על קצב התחדשות השיחים לאחר הכריתה, ועל השפעת טיפולי הממשק על הרכב ומגוון חברות הצומח, פרוקי-הרגליים והעופות המקננים (קישורים מצורפים).

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל הנשרים(ירוק)

שביל הנשרים הינו המסלול הארוך והמאתגר מבין שלושת המסלולים בפארק ומתאים למשפחות מיטיבות לכת. השביל עובר דרך צמחייה עשירה. לאורך השביל יש נקודות תצפית נפלאות, מערה פרהיסטורית וכלוב אקלום לעופות דורסים.  
אופי הטיול: מתאים למיטיבי לכת בלבד. המסלול כולל ירידה ממצוק תלול.
צבע סימון: ירוק.
אורך השביל: כארבעה קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים וחצי.
עונה מומלצת: אביב

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>