מיני הצמחים הפולשים ברמת הנדיב

המינים הפולשים הפכו לתופעה נפוצה במאה העשרים, בעקבות העלייה המשמעותית בניידות האוכלוסייה האנושית, וכיום הם מהווים בעיה חמורה בקנה מידה כלל-עולמי. בעיית המינים הפולשים היא אחת הסוגיות המרכזיות כיום בנושאי איכות הסביבה ושמירת הטבע ברחבי העולם, ואחד הגורמים העיקריים לפגיעה במגוון הביולוגי.

צמח הפולש קורקוסמיה (2)
הצמח הפולש קורקוסמיה

עד כה אותרו ברחבי פארק רמת הנדיב 37 מיני צמחים פולשים. מין פולש (Invasive species) מוגדר כמין צמח אשר הופץ בעקבות פעילות האדם לאזור שמחוץ לתחום תפוצתו הטבעי והצליח לייסד במקום זה אוכלוסייה בת קיימא, המתרבה ומתפשטת מרחבית ללא התערבות נוספת של האדם.
מדובר במיני צמחים שבשלב ראשון הובאו מחוץ לארץ בשוגג או למטרות מוגדרות כמו ייעור, נוי וייצוב חולות. אך בשלב שני הצליחו להפיץ את עצמם לשטחים טבעיים, להתרבות בהם ולהתפשט. כך הפכו צמחים זרים (אקזוטיים) אלו לצמחים פולשים.
התפשטות אוכלוסיות המינים הפולשים פוגעת בצמחים הארצישראליים המקומיים ובמערכת האקולוגית כולה. שכן, תכונות הצמחים הפולשים מאפשרות להם להתחרות בהצלחה בצמחי הבר המקומיים ולתפוס את מקומם בבית הגידול. חלק מהמינים הפולשים אף מוגדרים  כ”מינים משניי סביבה”. אלו הם מינים שמשנים את מאפייני בית הגידול אליו פלשו ובכך פוגעים לא רק בצמחים המקומיים אלא בכל האורגניזמים המתקיימים בבית הגידול אליו פלשו.
לאחרונה יצא לאור מדריך מיני הצמחים הפולשים שאותרו בפארק רמת הנדיב בשנים 2010-2015. הוא נועד לסייע לצוות הפארק לזהות את הצמחים הפולשים בכדי למגר אותם. בנוסף, יסייע המדריך להיכרות עם נושא הצמחים הפולשים בקרב תלמידים, מורים, מדריכים וקהל המתעניינים.

כעת אנו ממפים בעזרת צוות מתנדבים חרוץ את מיני המינים הפולשים ברחבי הפארק בציפייה שהמיפוי יסייע לבנית תכנית למיגורם.

לצפייה במפת סיפור לחץ כאן

 

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון מושך פרפרים

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן הריחות

גן זה, הצעיר בגנים (הוקם ב-1985), תוכנן במיוחד למען כבדי הראייה. הגברת דורותי דה רוטשילד חיפשה דרך לאפשר גם למי שאינם רואים ליהנות מהפריחה ויזמה הקמת גן המזמין את כל החושים להשתתף בחוויה שבגנים.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>