שפרירה קשקשנית

השפרירה הקשקשנית היא אחד הצמחים הבולטים במשפחתה, משפחת הסוככיים. יש לה תפרחת גדולה, הנראית כצלחת שטוחה ולבנה הנראית ממרחק רב.
הזרע הנובט בחורף, מפתח גבעול מסתעף, המגיע לגובה של כחצי מטר. העלים נראים כנוצות ירוקות.
באביב מופיעות התפרחות בראשי הגבעולים – תפרחות שפרחיהן לבנים וצפופים. התפרחות שטוחות ומכילות פרחים קטנים ולבנים ורק בהיקף התפרחת מצויים פרחים שעלי הכותרת שלהם מאוחה לצורת אליפסה, הפונה החוצה, לשולי הסוכך. פרח כזה הוא גדול במיוחד, וקוטרו עד פי 10 מפרח “רגיל” שבתפרחת. במרכז התפרחת מצויה קבוצה של פרחים עקרים, שצבעם שחור והם יוצרים כתם כהה במרכז התפרחת. מרחוק נראית התפרחת של השפרירה כפרח גדול ומרשים, שבמרכזו גוש שחור ושוליו מוקפים עלי כותרת לבנים, אך יש לזכור שזוהי תפרחת המכילה פרחים רבים.
הגוש השחור שבמרכז התפרחת נועד כנראה למשוך מאביקים ואכן לעתים קרובות ניתן לראות על התפרחות זבובים, צרעות וחיפושיות.
הפרי נראה כמעין גלגל שיניים גדול עטור קשקשים (מכאן שם הצמח), הערוכים בסוכך בצפיפות רבה. הקשקשים מאפשרים לפירות עם הזרעים הבשלים להתפזר ברוח. כאשר כל הפירות נושרים ומתפזרים נותר שלד הסוכך וצורתו כשל ציור עדין.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. במרכזם נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>