שממית הבתים

שממית הבתים היא לטאה ממשפחת השממיתיים, השכיחה מכל השממיות בארץ ונפוצה בכל מקום.
גופה רך בצבע ורדרד ומכוסה קשקשים. אורכה עד 14 סנטימטרים. בקצות אצבעותיה מעין “כריות הדבקה”, שבאמצעותן היא נצמדת לסלעים ולקירות ומטפסת עליהם בקלות.
זנב השממית הקצר ניתק בקלות וממשיך לפרפר, אף שאינו מחובר לגוף. כך היא מתגוננת מפני אויביה – בזמן שהאויב מסתכל על הזנב המפרפר, היא נמלטת ומתחבאת. (זנבה צומח מחדש.)
משכנן של השממיות במערות, בבתים, מתחת לאבנים ומתחת לקליפות עצים, ובעיקר – עצי אקליפטוס. היא מיטיבה לראות גם בחשכה כמעט מוחלטת. בלילה היא אורבת במרפסות מוארות לחרקים הנמשכים אל האור.
טרפה העיקרי הוא עש, אך גם חרקים ופרוקי-רגליים אחרים.
הנקבה מטילה ביצים פעמים אחדות בשנה. בכל הטלה 2 ביצים קטנות כגודל אפונים, המודבקות לכוכי-סלעים או מוטלות מתחת לאבנים ולקליפות עצים. השממיות אינן דוגרות ואינן מטפלות בצעירים, כמקובל אצל רוב הזוחלים. כעבור חודשיים הצאצאים בוקעים, ומרגע בקיעתם הם עצמאים לחלוטין.
שממית הבתים מועילה לאדם משום שהיא אוכלת חרקים. בפולקלור של עמים רבים היא נחשבת טובה ומביאה מזל לבית.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>