שממית הבתים

שממית הבתים היא לטאה ממשפחת השממיתיים, השכיחה מכל השממיות בארץ ונפוצה בכל מקום.
גופה רך בצבע ורדרד ומכוסה קשקשים. אורכה עד 14 סנטימטרים. בקצות אצבעותיה מעין “כריות הדבקה”, שבאמצעותן היא נצמדת לסלעים ולקירות ומטפסת עליהם בקלות.
זנב השממית הקצר ניתק בקלות וממשיך לפרפר, אף שאינו מחובר לגוף. כך היא מתגוננת מפני אויביה – בזמן שהאויב מסתכל על הזנב המפרפר, היא נמלטת ומתחבאת. (זנבה צומח מחדש.)
משכנן של השממיות במערות, בבתים, מתחת לאבנים ומתחת לקליפות עצים, ובעיקר – עצי אקליפטוס. היא מיטיבה לראות גם בחשכה כמעט מוחלטת. בלילה היא אורבת במרפסות מוארות לחרקים הנמשכים אל האור.
טרפה העיקרי הוא עש, אך גם חרקים ופרוקי-רגליים אחרים.
הנקבה מטילה ביצים פעמים אחדות בשנה. בכל הטלה 2 ביצים קטנות כגודל אפונים, המודבקות לכוכי-סלעים או מוטלות מתחת לאבנים ולקליפות עצים. השממיות אינן דוגרות ואינן מטפלות בצעירים, כמקובל אצל רוב הזוחלים. כעבור חודשיים הצאצאים בוקעים, ומרגע בקיעתם הם עצמאים לחלוטין.
שממית הבתים מועילה לאדם משום שהיא אוכלת חרקים. בפולקלור של עמים רבים היא נחשבת טובה ומביאה מזל לבית.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>