שבלולון מצוי

שבלולון מצוי הוא חילזון יבשתי, בעל קונכייה בהירה ומעוטרת לאורכה בפסים כהים. מספר הפסים, רוחבם וצבעם אינו זהה בכל קונכייה.

כמו חלזונות רבים אחרים, גם השבלולון המצוי יכול לכנס את גופו אל תוך הקונכייה. בזמן פעילות הוא מוציא מתוך הקונכייה את הראש ואת הרגל השרירית שלו ומתקדם על שכבת ריר שהוא מפריש.

בתקופות חמות ויבשות השבלולון נצמד אל גבעולים ואל ענפים יבשים של צמחים, סוגר את פתח הקונכייה בקרום רירי, שנקרא “חתם”, ונכנס למצב של חוסר פעילות. כך הוא מוגן מסכנות התייבשות ומוות.

מזונו: חלקי צמחים טריים או נרקבים, אצות ופטריות.

אורך חייו קרוב לשנה אחת. בחורף השבלולונים הצעירים בוקעים מן הביצים, שהוטלו בעונה הקודמת. הם מגיעים לבגרות לקראת סוף החורף.

הרבייה מתרחשת באביב. בגופו של כל שבלולון גם איברי זכר וגם איברי נקבה. שני שבלולים מתקדמים זה מול זה, כשגופם צמוד. כל אחד מעביר תאי זרע לבן-הזוג ומפרה את הביצים שלו. אחר כך הם מתרחקים זה מזה. כל שבלולון חופר גומה באדמה, מטיל בה את הביצים ומסיים את חייו. הביצים נשארות באדמה עד לעונת הגשמים הבאה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

כיסא גלגלים מותאם לטיול בפארק הטבע

הצעה לטיול נגיש עם כיסא גלגלים מיוחד המותאם לנסיעה בשטח פארק הטבע

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>