שבלולון מצוי

שבלולון מצוי הוא חילזון יבשתי, בעל קונכייה בהירה ומעוטרת לאורכה בפסים כהים. מספר הפסים, רוחבם וצבעם אינו זהה בכל קונכייה.

כמו חלזונות רבים אחרים, גם השבלולון המצוי יכול לכנס את גופו אל תוך הקונכייה. בזמן פעילות הוא מוציא מתוך הקונכייה את הראש ואת הרגל השרירית שלו ומתקדם על שכבת ריר שהוא מפריש.

בתקופות חמות ויבשות השבלולון נצמד אל גבעולים ואל ענפים יבשים של צמחים, סוגר את פתח הקונכייה בקרום רירי, שנקרא “חתם”, ונכנס למצב של חוסר פעילות. כך הוא מוגן מסכנות התייבשות ומוות.

מזונו: חלקי צמחים טריים או נרקבים, אצות ופטריות.

אורך חייו קרוב לשנה אחת. בחורף השבלולונים הצעירים בוקעים מן הביצים, שהוטלו בעונה הקודמת. הם מגיעים לבגרות לקראת סוף החורף.

הרבייה מתרחשת באביב. בגופו של כל שבלולון גם איברי זכר וגם איברי נקבה. שני שבלולים מתקדמים זה מול זה, כשגופם צמוד. כל אחד מעביר תאי זרע לבן-הזוג ומפרה את הביצים שלו. אחר כך הם מתרחקים זה מזה. כל שבלולון חופר גומה באדמה, מטיל בה את הביצים ומסיים את חייו. הביצים נשארות באדמה עד לעונת הגשמים הבאה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>