רקפת מצויה

מתחת לסלע צומחת לפלא רקפת נחמדת מאוד…” – מי לא מכיר את השיר הידוע הזה? היום הרקפת שכיחה בזכות היותה צמח מוגן. היא צמח גיאופיטי, ויש לה פקעת, המצויה מתחת לפני הקרקע. הפקעת עשויה להגיע לגיל של 20 שנה. מן הפקעת מתרוממים עלים בעלי צורת לב – בצדם העליון כתמים בהירים, וצדם התחתון בצבע סגול. לרקפת פרחים רבים בצבעים לבן עד ורוד עז, הנישאים על עוקצים ארוכים, והם כפופים כלפי מטה. אמנם עונת הפריחה העיקרית היא מחודש ינואר ועד אפריל, אך באזורים מסוימים בארץ אפשר לראות רקפות המקדימות לפרוח כבר בחודש נובמבר, ועל המורדות המערביים של המצוק היורד מערבה מרמת הנדיב, נצפו כמעט בכל שנה רקפות פורחות כבר באוגוסט-ספטמבר! כל פרח פתוח במשך שבוע עד שלושה שבועות. הצוף הרב שבפרח מושך מאביקים – חרקים שונים, כגון: דבורי דבש ועשים. לאחר הפריחה, עוקץ הפרי מתכופף וגורם להטמנת הזרעים שבפרי בסדקים של הסלע או בחריצי הקרקע. בעבר שימשה הרקפת למטרות מגוונות: עליה בושלו ממולאים באורז או בבשר; מן הפקעות הרעילות הכינו חומר לסימום דגים; וברפואה העממית שימשו חלקיה השונים להכנת שיקוי אהבה וגם לטיפול במחלות שונות.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>