עכשוב (חופרן)

העכשוב משתייך לקבוצת העכשובים Rhagodidae, שכמעט לא נחקרה עד היום. אורך גופו מגיע עד 5 ס”מ.

אמנם גופו עבה ומסורבל, אך הוא בעל יכולת ריצה מהירה, ותנועתו זריזה. בקדמת גופו, המחולק לפרקים, לוחית שריון אחת גדולה, המכסה על כל הפרקים הראשונים של האזור הנקרא ראשחזה (ראש + חזה). יש לו 4 זוגות רגליים, ארוכות ובעלות קוצים רבים. בחזית ראשו 2 עיניות, ובעזרתן הוא מאתר את טרפו. בזוג לסתות גדולות ומשוננות הוא מחזיק את הטרף שלכד.

העכשוב הוא פעיל לילה. במשך היום הוא מסתתר מתחת לאבנים או במחילתו, שעומקה מגיע עד 20 ס”מ ויותר.

מזונו: בעלי-חיים קטנים, חרקים ופרוקי רגליים אחרים – לטאות, עקרבים ועכשובים אחרים, שהוא מצליח ללכוד. העכשוב חסר ארס, אך משלכד טרף, הוא קורע ממנו חתיכות ומוצץ את לשדו.

אויביו: עופות מקבוצת דורסי הלילה, נחשים ועכשובים אחרים. בשעת סכנה הוא זוקף את בטנו ואת רגליו הקדמיות, מרעיד את גופו ומשמיע קולות שפשוף בצבתותיו, בניסיון להרתיע את אויביו.

לקראת הרבייה, הנקבה חופרת מחילה מתחת לאבן, נכנסת לתוכה וסוגרת את הפתח. שם היא מטילה את הביצים ומחכה עד שהצעירים בוקעים מהן, כעבור כ- 3 ימים. האם נשארת עם צאצאיה עוד כ- 3 שבועות, ורק אז הצעירים עוזבים את המחילה ומתפזרים בשטח. במהלך גדילתם, הצעירים מתנשלים פעמים אחדות, עד שהם מגיעים לשיא גודלם.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

אמפיתאטרון

בלב הגנים נמצא מתחם בצורת אמפיתיאטרון. במרכזו במה וסביבה מדרגות דשא לישיבת הקהל. האזור תוכנן במקור כגן פרחים עונתיים מוקף ספסלי ישיבה, אך הוסב לאמפיתאטרון עוד בטרם פתיחת הגנים, והיום משמש

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>