עכשוב (חופרן)

העכשוב משתייך לקבוצת העכשובים Rhagodidae, שכמעט לא נחקרה עד היום. אורך גופו מגיע עד 5 ס”מ.

אמנם גופו עבה ומסורבל, אך הוא בעל יכולת ריצה מהירה, ותנועתו זריזה. בקדמת גופו, המחולק לפרקים, לוחית שריון אחת גדולה, המכסה על כל הפרקים הראשונים של האזור הנקרא ראשחזה (ראש + חזה). יש לו 4 זוגות רגליים, ארוכות ובעלות קוצים רבים. בחזית ראשו 2 עיניות, ובעזרתן הוא מאתר את טרפו. בזוג לסתות גדולות ומשוננות הוא מחזיק את הטרף שלכד.

העכשוב הוא פעיל לילה. במשך היום הוא מסתתר מתחת לאבנים או במחילתו, שעומקה מגיע עד 20 ס”מ ויותר.

מזונו: בעלי-חיים קטנים, חרקים ופרוקי רגליים אחרים – לטאות, עקרבים ועכשובים אחרים, שהוא מצליח ללכוד. העכשוב חסר ארס, אך משלכד טרף, הוא קורע ממנו חתיכות ומוצץ את לשדו.

אויביו: עופות מקבוצת דורסי הלילה, נחשים ועכשובים אחרים. בשעת סכנה הוא זוקף את בטנו ואת רגליו הקדמיות, מרעיד את גופו ומשמיע קולות שפשוף בצבתותיו, בניסיון להרתיע את אויביו.

לקראת הרבייה, הנקבה חופרת מחילה מתחת לאבן, נכנסת לתוכה וסוגרת את הפתח. שם היא מטילה את הביצים ומחכה עד שהצעירים בוקעים מהן, כעבור כ- 3 ימים. האם נשארת עם צאצאיה עוד כ- 3 שבועות, ורק אז הצעירים עוזבים את המחילה ומתפזרים בשטח. במהלך גדילתם, הצעירים מתנשלים פעמים אחדות, עד שהם מגיעים לשיא גודלם.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>