עכובית הגלגל

עכובית הגלגל הוא צמח רב-שנתי שחלקו העליון מתייבש לחלוטין ואילו השורש מצמיח מדי שנה צמח חדש. מדוע הוא נקרא כך? משום שכאשר הצמח מתייבש בקיץ נותר ממנו צמח קל שעליו הגדולים והדקים משמים כעין מפרשים. הצמח מתנתק בבסיסו, שם מתפתחת רקמת ניתוק – רקמה חלשה במיוחד – ומתחיל להתגלגל כגלגל ברוח. באופן כזה גם מופצים זרעיו לארוך דרכו, עד למרחקים גדולים מצמח ההורה. העלים, חלקם עולים כשושנת בבסיס הצמח וחלקם צומחים מן הגבעולים המסועפים, הם בעלי עורק ראשי שגונו אדום, והם קוצניים בשוליהם. הפרחים מצויים בקרקפת כמעט כדורית בראש כל גבעול. כל קרקפת כזו מורכבת מקרקפיות קטנות ובכל אחת עד 7 פרחים צינוריים קטנים. כל קרקפית עטופה בעלי מעטפת קוצניים. כל פרח צהוב בחלקו הפנימי וארגמני בצדו החיצוני. ההאבקה נעשית על ידי דבורים קטנות והפריחה בין החודשים מרץ עד מאי.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל ישראל

חלק מקטע מספר 15 בשביל ישראל, מהר חורשן לג’סר א-זרקא, עובר בשטח רמת הנדיב. השביל נכנס לתחומי רמת הנדיב ליד בית הספר אורט השומרון, עולה דרך בריכה, למעיין עין צור ובית מרחץ מהתקופה הרומית.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>