עורבני

העורבני הוא ציפור שיר ממשפחת העורבניים. הוא מהעופות הגדולים והמפותחים ביותר בציפורי השיר. העורבני חי בסבכי עצים, ביערות וחורשים דלילים וגבוהי-עצים. שם הוא מקנן ומוצא מזון.
העורבני, כרוב בני משפחת העורבניים, חי בזוגות. במסגרת משפחתית חיים העורבנים עד לרגע שבו נוטשים הגוזלים הצעירים את נחלת הוריהם.
על המסגרת המונוגמית הם שומרים כל החיים.
העורבני הוא עוף זהיר, המנתר בזריזות בינות לענפים ונוטה להיעלם בסבך כאשר הוא חש בהפרעה או בסכנה.
שירתו נשמעת כצרחה צרודה, אך הוא נוהג לחקות קולות של בעלי-חיים רבים, גם של חתולים.
הוא אוכל-כול, כשאר בני משפחת העורבים, אך חביבים עליו במיוחד בלוטי אלונים. את עודפי המזון הוא מסתיר במקומות מחבוא.
העורבני שודד קינים על ביציהם וגוזליהם ומשום כך תוקפות אותו ציפורי שיר ומתגודדות סביבו. ידועים מקרים שבהם טרף עורבני קינים של בני מינו.
בעונת הקינון, בונים בני הזוג את הקן על ענפים דקים, בחלקו העליון של העץ. בבסיס הקן מונחים ענפים שהעורבנים תולשים מהעץ. על בסיס זה הם מוסיפים שורשים שחפרו ותלשו מהקרקע. משך בנייתו של הקן כשבועיים-שלושה.
נקבת העורבני מטילה שתיים עד שש ביצים. הדגירה מתחילה מהביצה השנייה או השלישית, והיא מבוצעת על ידי שני ההורים.
משך הדגירה הוא כ-16-17 יום. העורבני דוגר פעם אחת בעונה, אך רק בכשליש מהקינים מצליחים הגוזלים להגיע לגיל שבו הם פורחים מהקן.
העורב האפור הוא כנראה האויב העיקרי של העורבני. גם בני המין עצמם עלולים להוות הפרעה ואיום.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

מערת הקבר

שעריה של רמת הנדיב נפתחו לראשונה באביב 1954, ביום בו הובאו הברון אדמונד דה רוטשילד ורעייתו אדלאייד למנוחת עולמים במערת הקבר אשר בלב הגנים.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>