סיפן התבואה

החלק הראשון בשמו של הצמח סיפן התבואה בא לו מצורת עליו החדים והארוכים, שהם דמויי סיף (חרב). החלק השני של השם מרמז על כך שהוא גדל בשדות תבואה (או בשדות פתוחים). לפרחיו צבע ורוד זוהר, הנראה למרחקים. תקופת הפריחה שלו – בסוף האביב, כשרוב הצמחים מסיימים לפרוח – מבליטה אותו עוד יותר. הפקעת של הגיאופיט הזה מתרוקנת מדי שנה (פקעת חלוף), ופקעת חדשה נוצרת כשפרקים אחדים בבסיס הגבעול מתעבים בעת שהמזון נאגר בהם. לצמח יש דרכים נוספות להבטיח את קיומו בשנה הבאה: במקומות החיבור של העלים אל הגבעול יש ניצנים. חלק מן הניצנים האלה מתפתחים לצמחים חדשים, הניתקים מצמח האם (ריבוי וגטטיבי), ואחרים נותרים בקרקע רדומים עד לעונה הבאה. ויש לו עוד “פטנט”: פקעות, שאינן מתפתחות בעומק המתאים בקרקע, “נסחבות” במשך הזמן אל עומק הקרקע על-ידי שורשים מיוחדים. שורשים אלה צומחים לעומק, מתכווצים ומושכים עמם את הפקעות לעומק הקרקע. באביב כ-4 עלים מתפתחים מן הפקעת. עמוד התפרחת עולה ביניהם ונושא עד 12 פרחים, הערוכים רק בצד אחד שלו, כעין שיבולת חד-צדדית. לפרח 6 אונות לא שוות – האונה העליונה ארוכה יותר ורחבה יותר, כמעט נפרדת מן השאר.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>