סחלב קדוש

הסחלב הקדוש הוא אחד ממיני הסוג סחלב, גיאופיטים שפרחיהם קטנים אך מרהיבים ובולטים ביופיים. מן הפקעות של הסחלב מכינים את המשקה סחלב, המקובל במזרח. יש לזכור שכל הסחלבים הם צמחים מוגנים ואין להשתמש בהם להפקת התמצית למשקה! לכל הסחלבים פקעת חד שנתית, האחת מתרוקנת והאחרת מתמלאת לקראת הצמיחה. לכולם עלים ארוכים וישרים, בשרניים מעט ומבריקים. הם עולים מבסיס הצמח כשושנת. צמחי הסחלב מלבלבים בראשית החורף וקמלים באביב, רק הפקעת נותרת מתחת לקרקע. התפרחת נישאת על עמוד חסר עלים, ולכל פרח 6 עלי עטיף. הפנימי רחב יותר ומהווה “משטח נחיתה” לחרקים המאביקים. בסיסו של עלה עטיף זה ארוך ונראה כדרבן. את הסחלבים אפשר למצוא באזורי שיחייה וגם באזורים מוארים בתוך החורש. השם המיוחד – סחלב קדוש – ניתן למין זה על ידי חוקר צמחים שגילה אותו בארץ הקודש. עמוד התפרחת נושא בין 10 עד 40 פרחים, שצבעם ורוד ועורקיהם ירוקים. השפית רחבה ומחולקת לשלושה חלקים (אונות): שתי הצדדיות משוננות והאמצעית, הקטנה יותר, מחודדת בראשה. צבע השפית מיוחד – ורוד עם שוליים ירקרקים. 2 תכונות מיוחדות יש לסחלב הקדוש. האחת היא זמן הפריחה המאוחר, ממש בסוף האביב, בחודשים אפריל-מאי. בתקופה זו העלים כבר כמעט יבשים. והתכונה השנייה היא היותו בעל צוף (בניגוד לרוב מיני הסחלבים חסרי הצוף) בעל ריח חזק ונעים. הצוף הריחני מושך אליו דבורים ממין מסוים המאביקות אותו. הדבורה עומדת על השפית, האבקיות נדבקות לראשה ובביקור בצמח הבא האבקיות נוגעות בצלקות שלו.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>