מניפנית מצויה

המניפנית המצויה – אורכה עד 15 ס”מ, וצבעה כצבע הסלעים בסביבתה: לבנבן, צהוב ואפור עד שחרחר. בקצות אצבעותיה כריות הצמדה רחבות, דמויות מניפה, ומכאן שמה. בעזרת כריות ההצמדה היא מטפסת ללא קושי על קירות זקופים. היא נעה בקלילות על פני הסלעים ומסוגלת אף לקפוץ מסלע לסלע.
המניפנית המצויה פעילה, בדרך כלל, בשעות הערב המוקדמות ובתחילת הלילה. מזונה הוא חרקים (זבובים וחגבים), ופרוקי-רגליים אחרים (עכבישים ועקרבים). היא אורבת לטרפה ומזנקת עליו בזריזות ממרחק של 30-20 ס”מ. היא חיה גם בבתים, ואפשר למצוא אותה בעיקר במרפסות, שם היא יוצאת למצוא טרף בלילה לאורן של מנורות דולקות, המשמשות לה גם מקור חום.
הזוחל הטורף הזה חי לפעמים בזוגות, אך בדרך-כלל בקבוצות: זכר גדול ובולט, השליט על הרמון של נקבות.
בכל הטלה הנקבה מטילה 2 ביצים עגלגלות, בעלות קליפה רכה, הנדבקות למשטח ההטלה, ומתקשות לאחר מכן. הטלת הביצים נעשית במקום קבוע, המשותף לכל הנקבות. בדרך כלל, זהו סדק בסלע או מקום מסוים על תקרתה של מערה קטנה, שאליו הן מדביקות את הביצים. מקום ההטלה הקבוע משמש את הנקבות במשך כמה שנים, ובמקומות כאלה אפשר למצוא מצבור של קליפות ביצים ישנות, שהצטברו במשך השנים.
הצעירים מגיעים לבגרות מינית בשנה השלישית לחייהם.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן האיריסים

בתוך גני הזיכרון ברמת הנדיב, בין גן הדקלים לבין גן הוורדים, שוכן גן מעט נסתר, אך מיוחד במינו: זהו גן האיריסים. קהל המבקרים מוזמן לבוא וליהנות מתצוגה פורחת של צמחים המתהדרים בפרחים גדולים בצבעים מרהיבים (אמצע פברואר- סוף מרץ).

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>