לוף מנומר

תפרחתו המיוחדת, הבולטת והקטיפתית של הלוף המנומר נראית למרחקים. היא מרשימה בזכות המתחל (עלה גדול העוטף את התפרחת), שצבע הרקע הירוק או הארגמני שלו מנומר (מכאן שמו) בכתמים ירוקים, חומים וארגמניים. השזרה (גבעול מעובה) המתנוססת במרכז המתחל מרשימה בצבע ארגמן קטיפתי. העלים של הלוף יוצאים מן הפקעת בצורת פגיון, הנפרש לעלה גדול ומרהיב.
מראהו של הצמח אמנם מרשים, אך ריחו אינו נעים! לריח זה יש תפקיד חשוב בהאבקה: הוא מושך חרקים מאביקים, בעיקר זבובים, אל ה”מלכודת” המיוחדת של הלוף. החרקים הנמשכים אל הריח, נכנסים אל “חדר”, שנמצא בתחתית התפרחת. שם פרחי הזכר ופרחי הנקבה, המחוברים (שזורים) לבסיס השזרה, “מחכים” למאביקים. זיפים מיוחדים גורמים לכליאת המאביקים בתוך ה”חדר”, עד שהם נובלים, והמאביקים חופשיים לצאת מ”הכלא” ולהתעופף אל הצמח הבא בתור, כדי להאביק אותו

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל ישראל

חלק מקטע מספר 15 בשביל ישראל, מהר חורשן לג’סר א-זרקא, עובר בשטח רמת הנדיב. השביל נכנס לתחומי רמת הנדיב ליד בית הספר אורט השומרון, עולה דרך בריכה, למעיין עין צור ובית מרחץ מהתקופה הרומית.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>