כלנית מצויה

הכלנית היא אולי הצמח המוכר ביותר לכולנו. בעבר נהגו לקטוף כלניות בכמויות כאלה, עד שבשנות החמישים הן כמעט נעלמו מנוף הארץ. הודות לפעולות שננקטו להגנת פרחי הבר, התחדשו השדות המרהיבים של פרחים אלה, ובהם גם הכלניות. הצמח הוא גיאופיט בעל פקעת תת-קרקעית, הנושאת כמה קדקודי צמיחה. שושנות עלים מתפתחות מן הקדקודים האלה, וכפתורי פרח מתחילים את דרכם מתחת לאדמה ומפלסים דרכם אל מחוץ לאדמה בעזרת גבעול מכופף, דמוי ברך. כל גבעול הוא שעיר מעט ונושא פרח אחד בקוטר 4-8 ס”מ, בעל עלי עטיף צבעוניים. הפריחה המרהיבה היא בחודשים דצמבר-מארס. לפרחים צבעים שונים: אמנם הצבע הנפוץ הוא האדום, אך יש גם פרחים שצבעם לבן, ורוד, כחול, סגול או ארגמן. מה קובע את צבע הפרח? הצבע נקבע על-ידי מערך של גנים אחדים. הצבע הכחול דומיננטי ביחס לצבע האדום. לכן, במקום שכלניות צומחות בו בשלל צבעים, הכלניות האדומות הולכות ומתמעטות במשך השנים. הכלנית מוכרת מימי קדם ברפואה העממית, והיא “מככבת” באגדות עם שונות.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>