כחליל האפון

הפרפר כחליל האפון הוא ממשפחת הכחליליים. אורך מוטת הכנפיים שלו הוא כ-1.3 ס”מ. לבסיס של כנפי הפרפר הזכר צבע כחול, והוא שהקנה לפרפר את שמו (כחליל).

לפרפר זה יש כושר הסתגלות לתנאי סביבה מגוונים. הוא גם בעל יכולת נדידה למרחק, ולכן הוא נמנה על הפרפרים הנפוצים ביותר בישראל ובעולם כולו.

כאשר הפרפר עומד במנוחה, זוקף את כנפיו ומצמיד אותן זו לזו, אפשר לראות “ראש מדומה” בקצה האחורי שלהן – כתם דמוי עין, ולידו שתי בליטות דקות וארוכות הנראות כזוג מחושים. “הראש המדומה” שבקצה הכנף האחורית עשוי להציל את חיי הפרפר, כאשר טורפים תוקפים בטעות את “הראש המדומה” במקום את האמתי.

הנקבות מטילות את הביצים על צמחים פונדקאיים ממשפחת הפרפרניים (צמח האפון משתייך אליה). הנקבה מטילה ביצה יחידה על אחד מאיברי הצמח הפונדקאי: עלה, ניצן של פרח או פרי. כך האיבר של הצמח משמש מקור מזון בלעדי לזחל היחיד שבוקע מן הביצה.

מכיוון שהעונה המתאימה להטלת הביצים (העונה שצמחים כלשהם ממשפחת הפרפרניים גדלים) היא ארוכה: מפברואר ועד נובמבר, הפרפר מספיק להעמיד דורות אחדים בשנה, ולכן הוא נפוץ מאוד בטבע. גם צמחי תרבות, כגון: אפונה, שעועית וקטניות נאכלות אחרות, נכללות במשפחת הפרפרניים, ומהווים פונדקאי לפרפר. לכן הוא נחשב מזיק לחקלאות.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

קבוצות עם צרכים מיוחדים

בליווי מדריך של רמת הנדיב, תוכלו לחוות ביקור המותאם במיוחד עבורכם הכולל סיור או סדנה בגני הזיכרון, במרכז המבקרים או במתחם הגינה המאפשרת.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>