כדרורית החורש

כדרורית החורש היא סרטן יבשה קטן: אורך גופה מגיע עד 3 ס”מ בלבד. שמה ניתן לה על שום שהיא מתקפלת לצורת כדור קטן (במצב זה היא מוגנת במידת מה מטורפים ומיובש), ועל שם בית הגידול שלה – החורש.

הכדרורית נושמת בעזרת איבר מיוחד, המורכב מ-5 זוגות של שקעים מלאי נוזל, הנמצאים בבטנה. החמצן שבאוויר מתמוסס בנוזל, ומשם הוא עובר לשאר תאי גופה. בשעות היום החמות הסרטן הקטן מסתתר בסביבה הלחה שמתחת לאבנים, בסדקים שבגזעי עצים או במחילות. בשעות בין הערביים הוא יוצא לפעילות ומחפש מזון.

הכדרורית היא אוכלת-כול, בעיקר רקבובית שמקורה בעלים שנשרו על הקרקע.

הנקבה מטילה ביצים קטנות ומעבירה אותן לכיס דגירה שנמצא בגחונה, שם הביצים מוגנות מפגיעה ומיובש. בעת ההשרצה צעירים בוקעים מן הביצים ויוצאים מן הכיס החוצה, ונדמה כאילו הנקבה יולדת אותם. במהלך הגדילה הצעירים משילים את עורם פעמים אחדות, ומעטפת גוף חדשה וגדולה יותר צומחת מתחת למעטפת הישנה, המתקלפת.

לכדרורית החורש טורפים לא מעטים, וביניהם פרוקי רגליים שונים, כגון: עכבישים, עכשובים, עקרבים, חיפושית רצה, וכן קרפדות, לטאות וציפורים שונות.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן האיריסים

בתוך גני הזיכרון ברמת הנדיב, בין גן הדקלים לבין גן הוורדים, שוכן גן מעט נסתר, אך מיוחד במינו: זהו גן האיריסים. קהל המבקרים מוזמן לבוא וליהנות מתצוגה פורחת של צמחים המתהדרים בפרחים גדולים בצבעים מרהיבים (אמצע פברואר- סוף מרץ).

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>