טרמיט מרושת

טרמיטים הם חרקים חברתיים, כלומר חיים במושבות גדולות. בכל מושבה נמצאת נקבה פורייה אחת – המלכה, זכר, אלפי פועלים (עמלים) ומאות חיילים.

צבע הגוף של חלק ממיני הטרמיטים לבן, ולכן הם נקראים בטעות “נמלים לבנות”. אמנם הטרמיטים דומים במראה לנמלים, אך למעשה הם לא “קרובים” של נמלים, אלא דווקא של תיקנים. גופם מתחלק לראש, לחזה ולבטן. הראש נושא זוג מחושים, החזה בנוי משלושה פרקים והוא נושא שלושה זוגות רגליים.

המלכה גדולה מאוד, בהשוואה לשאר הפרטים במושבה, והיא יכולה להגיע עד גיל 10 שנים. במשך כל ימי חייה היא מטילה ביצים, מיליון ביצים בשנה, כלומר עד 10 מיליון ביצים! הצאצאים הבוקעים מן הביצים הם הפועלים והחיילים במושבה, כלומר כל הפרטים במושבה הם “אחים” – צאצאים של אותה המלכה. המלכה מפרישה חומר כימי – “פרומון המלכה” – שבאמצעותו היא משפיעה על התנהגות צאצאיה, ושולטת על כל הפעילות בקן.

לקראת עונת הגשמים, מתפתחים בקן גם “נסיכים” ו”נסיכות”, שגופם גדול מגוף הפועלים והחיילים, והם בעלי כנפיים. אחרי הגשמים הראשונים הם מתעופפים מן המושבה, מוצאים לעצמם בני זוג ויכולים לייסד מושבות חדשות.

כל מיני הטרמיטים שחיים בארץ מקננים באדמה או בתוך שורשי צמחים, ורוב חייהם הם שוהים מתחת לפני הקרקע.

מזונם של הטרמיטים צמחי. יש מינים שמעכלים צמחים בעזרת חיידקים שחיים בתוך המעיים שלהם, ומפרישים אנזימים שמפרקים תאית (צלולוזה). מינים אחרים אינם יכולים לעכל צמחים, אבל הם נושאים אל הקן חתיכות של צמחים שאספו בשטח, ומגדלים עליהם “גני פטריות”. הפטריות מפרקות את הצמחים, והטרמיטים אוכלים את הפטריות.

המין טרמיט ארצישראלי (Microceratermes palaestinensis) נחשב למזיק, כי הוא חודר גם לבתים ופוגע ברהיטים, במשקופים ובחלקי עץ אחרים שבבתים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי– המאפשר ריפוי ויצירתיות בגינה, בדאגה לנגישות באתר שתאפשר ביקור לכולם, בחינוך לקיימות של הדור הצעיר ואפילו של אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלולים מונגשים
למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>