טיון דביק

הטיון הדביק הוא צמח נפוץ המוכר לכולנו, גם אם לא כולם מכירים את שמו. הוא נמצא בצדי דרכים, בשדות נטושים, בשולי גלי עפר ופסולת, בעיר בכפר ובשדות. ריחו של הטיון הדביק חזק מאוד, לא ממש נעים, ועליו דביקים.
העלים ארוכים, לופתים מעט את הגבעול, צבעם ירוק בהיר והם שעירים ודביקים. העלים, שריחם חריף במיוחד, משמשים ברפואה העממית, להכנת אמבטיות לריפוי בעיות פרקים ועצמות, להכנת חבישות פצעים ולטיפול בעור יבש. אבקה מן העלים המיובשים משמשת לחיטוי הבית ממזיקים.
הזרעים זקוקים לאור והם נובטים בהמוניהם בסתיו. הצמיחה של השורשון מהירה מאוד והדרישות של הנבט הן צנועות מאוד – נבטים יצליחו לגדול גם בקרקע לא מנוקזת או על סלע מפורר. הטיון הדביק הוא המין הראשון המופיע בבתי גידול מופרעים – אתרי בנייה, שולי מחצבות, בשולי דרכים שאך נסללו, שדות בוציים וכדומה. לאחר שנחשף שטח לאחר בנייה וכדומה יצמחו בו במהירות נבטי הטיון ויחזיקו מעמד כ6- שנים. לאחר מכן יפלשו למקום צמחים אחרים וידחקו את הטיון.
התפרחות הצהובות פורחות באשכול בחלק העליון של הגבעול, ובכל תפרחת, כבן למשפחת המורכבים, פורחים במרכז התפרחת פרחים צינוריים ובשוליה – לשוניים.
הפריחה ממושכת – מחודש יולי ועד דצמבר. הזרעים מצוידים בציצה העפה בקלות ברוח ובזכות ההפצה למרחקים באמצעות הרוח והכמות העצומה של הזרעים – נובטים צמחי הטיון הדביק וכובשים כל בית גידול מופרע.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל המעיין

המסלול המסומן בכחול הוא שביל המעיין, המזמן למטייל מסע בזמן לאתרי חקלאות מקומית בת 2000 שנה, מעיין חבוי ובאר משאלות. השביל עובר בבית חורי, משק חקלאי מהתקופה העותומאנית. ממשיך אל ארמון הרודיאני, עד עין צור, מעיין וניקבה.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: כחול.
אורך השביל: כשני קילומטרים וחצי.
משך הטיול: כשעה וחצי.
עונה מומלצת: כל השנה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>