טחבית אפורה

טחבית אפורה היא סרטן יבשתי זעיר, שאורך גופו עד 1 ס”מ.

גופה מחולק לראש, חזה ובטן. בקצה ראשה מחושים קטנים. החזה והבטן מחולקים לפרקים, שצורתם שטוחה בצד הבטן וקמורה בצד הגב.

החזה מחולק ל- 7 פרקים, ובכל פרק זוג רגיל הליכה.

הבטן מחולקת ל- 6 פרקים, ולחמישה מהם יש רגלי בטן זעירות, המשמשות כאיבר נשימה. סרטני היבשה אינם נושמים באמצעות זימים, כמו סרטנים החיים במים, אלא באמצעות איבר נשימה מיוחד: שקעים זעירים שנמצאים ברגלי הבטן הקטנות, עטופים משלפוחיות מלאות בנוזל. חמצן מן האוויר נמס בנוזל זה ומשם הוא מועבר אל גופם הקטן. לכן, הטחבית חייבת להימצא בסביבה לחה, כדי שהנוזל באיבר הנשימה שלה לא יתייבש, והיא פעילה רק בשעות הקרירות והלחות – בערב, בלילה ובבוקר. ואילו בשעות היום החמות היא מסתתרת במחילות, בסדקי קרקע ומתחת לאבנים.

בחלק התחתון של בטן הנקבה נמצא “כיס דגירה” שהנקבה מעבירה אליו את הביצים שהיא הטילה. הביצים מוגנות בכיס הדגירה, עד לבקיעת הצאצאים. אורך החיים של הטחבית: עד שנתיים.

הטחבית היא אוכלת-כול.

בישראל נפוץ גם מין נוסף של טחבית – טחבית זריזה (Metoponorthus pruinsus). שני המינים נפוצים באותם בתי גידול.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן הדקלים

בגן הדקלים של רמת הנדיב נמצא אוסף של מכובד של מיני דקלים ודמויי דקלים. רובם המכריע הם צמחי תרבות, מתוכם רק התמר גדל בארץ.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>