חוגלת הסלע

החוגלה היא עוף-קרקע ממשפחת הפסיוניים, מסדרת התרנגולאים. זהו עוף שכיח ונפוץ בארץ.
החוגלה חיה במדרונות סלעיים, בגבעות ובהרים המכוסים בצמחייה דלילה. היא מרבה ללכת ואף מעדיפה להתרחק מאויביה בהליכה. רק כשהסכנה קרובה היא נוסקת ועפה בתנועת כנפיים מהירה.
החוגלה ניכרת בפסים השחורים והלבנים שמסביב לעיניה, בסנטר ובגרון הלבנים ובפסים השחורים והרחבים היורדים מהעיניים לאורך הצוואר ומצטרפים לפס החזה. בצדי הגוף יש לה פסים בשחור ולבן. המקור והרגליים אדומים. הרגליים חשופות מנוצות. היא ניזונה מזרעים, מחלקי צמחים וגם מתולעים ומחרקים.
את רוב ימות השנה מבלות החוגלות בלהקות מעורבות של זכרים, נקבות וצעירים, המונות לרוב 10-20 פרטים. לקראת סוף הקיץ גדלות הלהקות לכדי מאות פרטים. הזוגות משתדכים, לרוב, בתוך הלהקה. בסוף החורף הם פורשים מהלהקה אל טריטריות הקינון. בתקופה זו מרבים הזכרים להכריז בקולם על תחומם. בהטלה אחת ישנן 6-15 ביצים. הדגירה מתחילה עם הטלת הביצה האחרונה. משך הדגירה כ-25 יום.
בעת הדגירה הלהקה מתפרקת לזוגות. הקן נבנה ליד שיח או מתחת לסלע. הביצים מוטלות בגומה על הקרקע ומהן בוקעים אפרוחים (להבדיל מגוזלים) הם מכוסים בפלומה ומסוגלים לראות, להתרוצץ ולהיזון בכוחות עצמם כבר ביומם הראשון. החוגלה דואגת לחימום האפרוחים ושומרת עליהם. טורפים שונים וגם ציידים מרבים לצוד חוגלות.
בעקבות תיקון תקנה שאוסרת ציד חוגלות (לאחר הרעלה המונית שהתרחשה בשנות ה-50) התרבו החוגלות בשיעור ניכר.
במקומות אחדים הן התרבו מאוד עד כדי גרימת נזקים. בימינו, עקב ציד מוגבר, הן נמצאות שוב בסכנת הכחדה.
רוב הזמן החוגלה נמצאת על הקרקע, מסתתרת בין הצמחים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל המעיין

המסלול המסומן בכחול הוא שביל המעיין, המזמן למטייל מסע בזמן לאתרי חקלאות מקומית בת 2000 שנה, מעיין חבוי ובאר משאלות. השביל עובר בבית חורי, משק חקלאי מהתקופה העותומאנית. ממשיך אל ארמון הרודיאני, עד עין צור, מעיין וניקבה.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: כחול.
אורך השביל: כשני קילומטרים וחצי.
משך הטיול: כשעה וחצי.
עונה מומלצת: כל השנה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>